Zaloguj się

Tutaj prezentujemy zapowiedzi, oraz relacje z ciekawych wydarzeń z życia naszego koła łowieckiego oraz wybrane zapowiedzi i relacje z wydarzeń z życia związku. Nie zabraknie też innych ciekawych informacji mogących zainteresować myśliwych i nie tylko.

Po raz trzeci Lis na podium – sukces na Zawodach Okręgowych
19.06.2022r.

W dniu 19.06.2022 r. na strzelnicy ZO PZŁ w Opolu – Grudzicach rozegrano Zawody Okręgowych Kół Łowieckich Opolszczyzny. Koło nasze reprezentowali Koledzy: Tomasz Blacharski, Michał Skibiński i Stanisław Cymbalista. Taki skład reprezentacji koła umożliwił sklasyfikowanie drużyny w klasie otwartej (Koledzy posiadający klasę mistrzowską: Tomasz Blacharski i Michał Skibiński, oraz Kolega Stanisław Cymbalista z klasą powszechną). Drużyna w klasie otwartej zajęła III m-ce z wynikiem 1213/1500 pkt. Po raz trzeci w historii startów naszej drużyny stanęliśmy na podium (po raz pierwszy w roku 2015, drugi raz w zeszłym rok). Indywidualnie Kolega Tomasz Blacharski uzyskał 433/500 pkt., Kolega Michał Skibiński 408/500 pkt., a Kolega Stanisław Cymbalista 372/500 pkt. Dziękujemy Kolegom za godne reprezentowanie naszego Koła i gratulujemy bardzo dobrego wyniku. Zapraszamy do obejrzenia garści zdjęć z dekoracji naszych zawodników.


Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze
05.09.2021r.

W dniu 5.09.2021 odbyła się Msza Święta Dożynkowa z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Polski Związek Łowiecki wystawili ponad 40 pocztów sztandarowych. Sztandar ZO PZŁ w Opolu miał zaszczyt prezentować poczet sztandarowy z naszego Koła w składzie: Kol. Adrian Joniec – Dowódca Pocztu, Kol. Adam Małek – Chorąży i Kol. Dariusz Chowanek – Asysta. Msza Dożynkowa była elementem dwudniowych obchodów Ogólnopolskich Uroczystościom Dożynkowym na Jasnej Górze. Imprezami towarzyszącymi była XXX Krajowa Wystawa Rolnicza. Polski Związek Łowiecki reprezentowany przez ZO PZŁ Częstochowa, zorganizował wystawę psów myśliwskich, ptaków łowczych, występy sygnalistów myśliwskich, oraz degustację dziczyzny. Zobaczmy jak nasz poczet sztandarowy na Jasnej Górze


Przystrzelanie broni i trening strzelecki
22.08.2021r.

Ponownie zmuszeni byliśmy zrezygnować z organizacji zawodów strzeleckich o puchar naszego koła. Odbyło się jednak przystrzelanie broni i trening strzelecki, poprzedzony szkoleniem teoretycznym z zasad bezpiecznego wykonywania polowania. Wszystko odbyło się z zachowaniem maksymalnych środków ostrożności: maseczki, rękawiczki, płyn do dezynfekcyjny oraz pilne przestrzeganie zachowania dystansu społecznego. Prowadzącym strzelania był Kol. Mariusz Krzywicki który czuwał również nad przystrzeliwaniem broni. Trening na „dziku” tradycyjnie już nadzorował Kol. Stefan Kulig. Do dyspozycji członków koła i myśliwych stowarzyszonych pozostawały wszystkie osie strzeleckie, w tym MOP, czyli myśliwska oś praktyczna. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z przystrzelania broni i treningu strzeleckiego.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wśród uczestników szkolenia z zasad bezpiecznego wykonywania polowania, walnego zgromadzenia i treningu strzeleckiego, rozlosowano nagrodę ufundowaną przez sponsora Firmę MAKAMA. Losowania dokonał najstarszy z obecnych na treningu członków naszego Koła Adam Gruner, którego ręką szczęśliwy los wskazał Kolegę Marcina Niestrój. Lornetka trafiła w ręce Kolegi Marcina, który pięknie podziękował naszemu nestorowi wręczając upominek także w dużej części szklany, a przynajmniej w szkło opakowany. Zobaczmy odbiór wygranej.
Kolego Marcinie, niech lornetka służy dobrze.


Walne Zgromadzenie Członków – po pierwsze bezpieczeństwo
22.08.2021r.

Po raz drugi zmuszeni byliśmy zorganizować Walne Zgromadzenie Członków Koła w reżimie pandemicznym. Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników, obrady zorganizowano pod wiatą (w celu poprawy przepływu powietrza uniesiono część bocznych kurtyn), zdezynfekowano ławy i stoły środkiem dezynfekującym, wszyscy zostali zobowiązani do przebywania w maseczkach, do dyspozycji uczestników organizator zapewnił płyny do dezynfekcji rąk (obowiązek dezynfekcji rąk przy każdorazowym wchodzeniu na teren wiaty), oraz maseczki jednorazowe. Bezpieczeństwu miało służyć także maksymalne skrócenie czasu obrad. Udało się, cel Walnego Zgromadzenia (zatwierdzenia sprawozdania z działalności Zarządu Koła i wykonania budżetu za rok gospodarczy 2020/2021, udzielenie absolutorium poszczególnym członkom Zarządu Koła, oraz zatwierdzenia budżetu i planu działalności Koła na rok 2021/2022) udało się osiągnąć po niespełna półtoragodzinnych obradach. Przed rozpoczęciem obrad wręczono wyróżnienia honorowe „Króla Sezonu” i „Króla Lisiarzy” za zaległy sezon 2019/2020 i zakończony sezon 2020/2021. Informację o Kolegach najbardziej zaangażowanych w realizację planów pozyskania, oraz najlepszych łowców drapieżników od sezonu 2013/2014 znajdziecie w naszym serwisie w zakładce „Wyróżnienia honorowe”.
Zapraszamy do obejrzenia garści zdjęć, które jak mamy nadzieję, zostaną już niedługo tylko dokumentem pandemicznej rzeczywistości.


Lis na pudle – sukces na Zawodach Okręgowych
13.06.2021r.

W dniu 13.06.2021 na strzelnicy ZO PZŁ w Opolu – Grudzicach rozegrano Zawody Okręgowych Kół Łowieckich Opolszczyzny. Startowało w sumie zawodników 61 zawodników, a 15 kół łowieckich wystawiło drużyny. Koło nasze reprezentowali Koledzy: Tomasz Blacharski, Michał Skibiński i Stanisław Cymbalista. Taki skład reprezentacji koła umożliwił sklasyfikowanie drużyny w klasie otwartej (Koledzy posiadający klasę mistrzowską: Tomasz Blacharski i Michał Skibiński, oraz Kolega Stanisław Cymbalista z klasą powszechną). Drużyna w klasie otwartej zajęła III m-ce z wynikiem 1218/1500 pkt. Po raz pierwszy w historii startów naszej drużyny stanęliśmy na podium. Indywidualnie Kolega Tomasz Blacharski uzyskał 437/500 pkt. co przełożyło się na 4 lokatę indywidualną, Kolega Michał Skibiński 420/500 pkt. (indywidualnie 9 lokata), a Kolega Stanisław Cymbalista 361/500 pkt. (indywidualnie 30 lokata). Dziękujemy Kolegom za godne reprezentowanie naszego Koła i gratulujemy dobrego wyniku.

Zapraszamy do obejrzenia garści zdjęć z dekoracji naszych zawodników.
Przystrzelanie broni i trening strzelecki
22.08.2020r.

W tym roku zmuszeni byliśmy zrezygnować z organizacji zawodów strzeleckich o puchar naszego koła. Odbyło się jednak przystrzelanie broni i trening strzelecki, chętni zapoznali się także z nowością: osią strzelań praktycznych. Wszystko odbyło się z zachowaniem maksymalnych środków ostrożności, nie tylko maseczki, rękawiczki i płyn do dezynfekcyjny. Myśliwi przyjeżdżali na strzelnicę wg. wcześniej opracowanego harmonogramu, stosując się do szeregu dodatkowych zasad określonych regulaminem opracowanym przez organizatora. Po każdym strzelaniu stanowiska były dezynfekowane, wygrodzono dodatkowe strefy bezpieczeństwa a prowadzący strzelania na poszczególnych osiach pilnie strzegli zachowania dystansu społecznego. Prowadzącym strzelania był Kol. Mariusz Krzywicki który czuwał również nad przystrzeliwaniem broni. Kolegą którzy mieli kłopoty z uzyskaniem właściwego skupienia pomagał Kol. Waldemar Wilk. Trening na „dziku” nadzorował Kol. Stefan Kulig a Kol. Grzegorz Przydatek nadzorował współzawodnictwo na osi strzelań praktycznych.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z przystrzelania broni i treningu strzeleckiego.


5 czerwiec – Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska
5.06.2020r.

Zarząd Koła informuje że z okazji przypadającego właśnie dzisiaj Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska, Polski Związek Łowiecki przygotował coś ciekawego, łamigłówkę i wykreślankę tematyczną. Zapraszamy nie tylko do wspólnej zabawy, ale również do dzielenia się tymi materiałami z innymi.


Łowiectwo a ochrona przyrody
5.06.2020r.

Na stronie Polskiego Związku Łowieckiego pojawił się film "Łowiectwo a ochrona przyrody". Zachęcamy Koleżanki i Kolegów nie tylko do obejrzenia tej ciekawej produkcji, ale również do podzielenia się linkiem do filmu ze znajomymi, sympatykami łowiectwa, ale również, a może przede wszystkim z nieprzekonanymi.


Oferta w zakresie rozbioru tusz
4.06.2020r.

Zarząd Koła informuje że Firma PUH TYTUS z siedzibą w Opolu przesłała ofertę w zakresie usługowego rozbioru tusz. Oferta jest adresowana do wszystkich myśliwych, a nie jak do tej pory do myśliwych z kół współpracujących z PUH TYTUS. Warto spróbować, szczególnie koledzy nie mający warunków do samodzielnego rozbioru tusz w domu. Co do wysokiej jakości usług zapewniają Koledzy, którzy z usług firmy korzystali.


Pomóżmy pogorzelcom
4.06.2020r.

Ten rok nie szczędzi nam złych informacji. Wszyscy musimy znosić różne ograniczenia, ponosimy różne straty. Jakby tego było mało na niektórych spadają dodatkowe nieszczęścia. Młodzi ludzie, Teresa i Radek Wilkowie z Suszkowic utracili nieomal cały dorobek swojego pracowitego życia w pożarze który ogarnął ich nowowybudowany, kosztem ogromnych wyrzeczeń i ciężkiej pracy, dom. Czteroosobowa rodzina straciła dom oraz praktycznie cały zgromadzony w nim dobytek. Radek Wilk, to nie tylko młody i pracowity człowiek, sympatyk łowiectwa. To syn naszego Kolegi Bronka i brat Kolegi Sylwestra. Dom nie był ubezpieczony. Pomóżmy młodym stanąć na nogi, dołączmy do lokalnej społeczności która już pospieszyła z pomocą. Dołączmy do starej tradycji zbiórek na pogorzelców. Jak pomóc: skontaktuj się z rodziną, telefon kontaktowy 500 065 222 – Teresa Wilk. Chcesz zobaczyć pogorzelisko? Takie nieszczęście może spotkać każdego z nas.


Myśliwi pomagają
24.12.2019r.

Koleżanki i Koledzy, po raz kolejny pokazaliśmy, że myśliwi potrafią się dzielić i pomagać. Tym razem nasz wybór padł na Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Tarnowie Opolskim. O potrzebie niesienia pomocy tego typu placówką nie trzeba nikogo przekonywać. Niezawodny w takich sprawach Kol. Stefan Kulig uzgodnił z Dyrektor Domu Dziecka Panią Barbarą Milewską najpilniejszą potrzebę. Wybór padł na zmywarkę do naczyń, stara ledwie dyszała. Postanowiliśmy zakupić sprzęt o ustalonych wspólnie z Panią Dyrektor parametrach. Wybór padł na renomowaną firmę, żeby wstydu nie było. W poniedziałek 9 grudnia grupa myśliwych (Kol. Marek Bocianowski, Piotr Gajewski, Stefan Kulig, Andrzej Romanowicz, Robert Ryba), o umówionej godzinie, wraz ze świątecznym podarunkiem, opakowanym jak na podarunek przystało, zjawili się w Domu Dziecka. Oprócz AGD podopieczni otrzymali czekoladowy tort, na degustację którego zostaliśmy zaproszeni. W trakcie degustacji słodkości odbyła się pogadanka na tematy przyrodnicze i około łowieckie, a wdzięczni wychowankowie podarowali nam rękodzieło z masy solnej.
Być może to początek szerszej współpracy w zakresie edukacji przyrodniczo-łowieckiej. Najważniejsze, że dzięki nam uśmiech zagościł na tak wielu twarzach.
Jeszcze tylko jutro z rana Kol. Robert Ryba podłączy zmywarkę i umieści pamiątkową tabliczkę od sponsora, a prezent zacznie pracować na codzienny uśmiech użytkowników.
Zapraszam do obejrzenia krótkiego mini reportażu z wizyty myśliwych w Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim
Komunikat Zarządu Koła
31.01.2020r.

W dniu 31 stycznia br. Zarząd Koła umieścił na stronie internetowej naszego Koła Komunikat ASF Nr 3 (2-2020) w całości poświęcony aktualnej sytuacji ASF i zasadą bioasekuracji na terenie dzierżawionych przez nasze Koło obwodów łowieckich. W komunikacie informacja o nowych przepisach mających na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się ASF. Dokumenty można przeglądać w zakładce Komunikaty Zarządu (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu). Przypominamy iż zakładka ta jest dostępna po zalogowaniu się. Zobowiązujemy do zapoznania się z treścią komunikatu.

Komunikat Zarządu Koła
16.01.2020r.

W dniu 16 stycznia br. Zarząd Koła umieścił na stronie internetowej naszego Koła Komunikat ASF Nr 2 (1-2020) w całości poświęcony aktualnej sytuacji ASF i zasadą bioasekuracji na terenie dzierżawionych przez nasze Koło obwodów łowieckich. Dokumenty można przeglądać w zakładce Komunikaty Zarządu (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu). Przypominamy iż zakładka ta jest dostępna po zalogowaniu się. Zobowiązujemy do zapoznania się z treścią komunikatu.

Ratujmy wnuka naszego Kolegi
9.01.2020r.

Wnuk naszego Kolegi Władysława Raczka cierpi na mukowiscydozę. Wielopostaciowy przebieg tej choroby wymaga zróżnicowanego i drogiego leczenia, miesięczny koszt terapii w zależności od postępu choroby waha się od 800 do 3000 złotych. W Polsce tylko nieliczne leki na mukowiscydozę są refundowane. Dlatego pomóżmy poprawić jakość życia Wojtusia.
Jak pomóc ? Dowiesz się z ulotki.Komunikat Zarządu Koła
27.12.2019r.

W dniu 27 grudnia br. Zarząd Koła umieścił na stronie internetowej naszego Koła Komunikat ASF Nr 1/2019 w całości poświęcony aktualnej sytuacji ASF i zasadą bioasekuracji na terenie dzierżawionych przez nasze Koło obwodów łowieckich. Dokumenty można przeglądać w zakładce Komunikaty Zarządu (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu). Przypominamy iż zakładka ta jest dostępna po zalogowaniu się. Zobowiązujemy do zapoznania się z treścią komunikatu.


Polowanie wigilijne
24.12.2019r.

W dniu 24.12.2019r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się wigilijne leśne polowanie zbiorowe. Polowanie wyjątkowe, drugie po polowaniu Hubertusowskim pod względem ważności w myśliwskim kalendarzu polowań zbiorowych w sezonie łowieckim. W polowaniu uczestniczyło zaledwie 20 myśliwych, pamiętajmy jednak, że w tym samym czasie Koledzy z Nysy polowali na obwodzie 115. Jak zwykle, w pierwszej kolejności, w tym dniu chodziło o dochowanie wierności tradycji, spotkanie z przyjaciółmi po strzelbie, połamanie się opłatkiem przez myśliwych i nagankę, złożenie życzeń, nie tylko tych świątecznych, ale również imieninowych, polowało aż trzech Adamów. W odprawie towarzyszyła nam również ekipa TVP Opole (redaktor Wojciech Bularz, zdjęcia Igor Krzysztof). Wynikiem rozmów z naszymi członkami było wyemitowanie w głównym wydaniu Kuriera Opolskiego jednoznacznie pozytywnego felietonu o polowaniu wigilijnym, zmianach w obowiązujących przepisach, oraz zagrożeniu ASF.
Tym razem nasz patron, Święty Hubert, wyjątkowo szeroko uśmiechnął się do solenizantów, Królem polowania został Kolega Adam Paszko (selekcyjny byk), a Królem pudlarzy Kolega Adam Borkowski (niecelny strzał do jelenia). Tytuł V-ce Króla przypadł Koledze Jackowi Fornolowi.
Na obwodzie 115 w tym dniu polowało sześciu Kolegów, Królem Polowania został Kolega Tomek Blacharski pozyskując bażanta.
Zapraszamy do obejrzenia garści zdjęć z polowania.
Tekst i zdjęcia: Marek Bocianowski
Dzik uratowany
5.08.2019r.

W dniu 5 sierpnia 2019 r. otrzymaliśmy sygnał od Pana Krystiana Woszka o dziku który wpadł w śmiertelną pułapkę – wyschniętą studnię na terenie porzuconych ogródków działkowych w Nowej Wsi Królewskiej. Na pomoc dzikowi pospieszył członek Zarządu Koła Kole Stefan Kulig, który wspólnie ze znalazcą nieszczęsnego dzika, podjęli próbę uwolnienia pechowca. Przy pomocy drabiny i linki udało się zwierzę bez obrażeń wydostać ze studni i uwolnić. W studni ratownicy dostrzegli kości innych zwierząt, co świadczy, iż studnia ta jest skuteczną i śmiertelną pułapką dla zwierząt.
Zdarzenie to wskazuje na istnienie potencjalnego zagrożenia nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi (z terenem po byłych ogródkach działkowych sąsiaduje bezpośrednio użytek ekologiczny „Łąki w Nowej Wsi Królewskiej” i ścieżka edukacyjna, a więc tereny przeznaczone do celów turystycznych i edukacyjnych, co tylko zwiększa potencjalne zagrożenie). Tego rodzaju studnie grożą w przypadku wpadnięcia, doznaniem poważnych urazów, oraz trudnościami z samodzielnym wydostaniem się, co biorąc pod uwagę odosobnienie miejsca może mieć tragiczny finał. W przypadku gdy w studni byłaby woda (np. po ulewnych deszczach), zagrożenie jest jeszcze większe. W ocenie naszej teren ogródków działkowych należy spenetrować, zainwentaryzować istniejące zagrożenia a następnie je zlikwidować.
Kierując się troską o bezpieczeństwo mieszkańców Miasta Opola wystosowaliśmy pismo do Urzędu Miasta Opola z prośbą o interwencję u właściciela terenu, oraz o poinformowanie nas o sposobie załatwienia sprawy, deklarując chęć współpracy – wskazanie przedmiotowej studni. O finale sprawy poinformujemy na naszej stronie www.
Wymownym jest również fakt, iż Pan Krystian Woszek, który znalazła nieszczęsne zwierzę w pułapce, o pomoc zwróciła się właśnie do myśliwych. Świadczy to o tym, że nadal przez znaczną część społeczeństwa jesteśmy postrzegani jako ludzie którym dobro przyrody leży na sercu i jesteśmy gotowi do podejmowania szybkich, zdecydowanych działań.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z akcji oswobodzenia dzika.
Tekst zamieszczono również w dziale Inicjatywy społeczne.

Tekst: Marek Bocianowski.
Zdjęcia: Stefan Kulig
VII Zawody strzeleckie o Puchar Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu
18.08.2019r.

W dniu 18 sierpnia 2019 r. na strzelnicy ZO PZŁ w Grudzicach rozegrano VIII Zawody o Puchar Koła nr 3 „Lis” w Opolu. W tym roku zawody odbyły się jako Memoriał Kol. Zbigniewa Siejki Domańskiego. Inicjatywa ta miała za zadanie przypomnienie młodszemu gronu myśliwych postać tego niezwykle zasłużonego członka naszego Koła, oraz propagowanie jego postawy w Kole, postaw ukierunkowanej na koleżeństwo i poszanowanie etyki łowieckiej. Zawody obejmowały skrócony wieloboju myśliwskim (do zdobycia 250 punktów: oś 50pkt, krąg 50pkt, przeloty 25pkt, zając 25pkt, dzik 50pkt i rogacz 50pkt). Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach OPEN i POWSZECHNEJ. Tradycyjnie, obok członków naszego koła, startowali również sympatycy łowiectwa, synowie naszych Kolegów, Michał Janos i Zbigniew Bocianowski, oraz gość specjalny Kolega Adam Albertusiak główny specjalista Zespół ds. Łowiectwa i Gospodarki Rybackiej RDLP w Katowicach. Na zwycięzców czekały nagrody: zawodnicy w każdej klasie zajmujący od 1 do 3 miejsca otrzymali puchary, medale i dyplomy, od 4 do 6 miejsca dyplom. Zakończenie zawodów uświetnili swoją obecnością Członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu, Kol. Jarosław Kuźmiński. Nadleśnictwo Opole reprezentowała Lidia Bocianowska, Zastępca Nadleśniczego. Na podkreślenie zasługuje fakt ufundowania przez Panią Danutę Charkiewicz oraz Pana Witolda Siejki-Domańskiego (córka i syn naszego zmarłego Kolegi, wieloletniego członka Zarządu Koła, Kolegi Zbigniewa Siejki-Domańskiego) dwóch głównych nagród w formie bonów towarowych do realizacji w Sklepie Makama.
Wśród wszystkich uczestników zawodów rozlosowano drobne upominki ufundowane przez sponsorów: Nadleśnictwo Opole, Nadleśnictwo Prószków, Scutti Polska oraz Makama Sklep Myśliwski w Opolu, którym to sponsorom w imieniu Zarządu Koła i wszystkich zawodników serdecznie dziękujemy.
Tegoroczne zawody odnotowały wyjątkowo wysoką frekwencje, 25 osób na liście startowej to prawdziwy rekord. W zeszłym roku startowało 24 zawodników i 2 strzelających poza konkurencją, a wcześniej nigdy nie udało się przekroczyć liczby 20 zawodników. Również humory, podobnie jak i pogoda dopisywały, apetyt również – cały zapas ciast oraz kawa zostały wyczerpane! Porcje obiadowe były nie tylko smaczne, ale przede wszystkim obfite.
Oprócz zawodów, odbył się trening strzelecki dla członków koła nie uczestniczących w zawodach, oraz szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania które to szkolenie przeprowadził Kol. Adam Paszko. Zarząd pragnie wyrazić podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy, szczególnie składowi sędziowskiemu w osobach: Mariusz Krzywicki (sędzia główny), Kurowska Marzena (oś), Stanisław Iżycki (krąg), Sylwester Wilk (przeloty), Grzegorz Przydatek (rogacz), Stefan Kulig (dzik), Adam Paszko (zając). Wilk Joanna (sędzia pomocniczy, sekretariat), oraz stażystom i sympatykom łowiectwa a także wymienionym już fundatorom i sponsorom.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu oraz do zapoznania się z wynikami w klasie OPEN i klasie POWSZECHNEJ.

Tekst: Marek Bocianowski.
Zdjęcia: Stefan Kulig, Marek Bocianowski

Szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania
7.07.2019r.

W dniu 7 lipca br., bezpośrednio przed Walnym Zgromadzeniem Członków naszego koła odbyło się szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania – cześć teoretyczna. Część praktyczna, połączona z treningiem strzeleckim odbędzie się na strzelnicy w 18 sierpnia br. Szkolenie było okazją do przypomnienia i ugruntowania tak ważnego dla każdego z nas obszaru wiedzy. W szkoleniu uczestniczyli oprócz członków koła również myśliwi stowarzyszeni z kołem. Szkolenie prowadził z upoważnienia Zarządu Koła Kolega Adam Paszko. W szkoleniu wykorzystano opracowaną przez Kolegę Prezesa prezentację multimedialną. Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Stefan KuligWalne Zgromadzenie Członków Koła
7.07.2019r.

W dniu 7 lipca br. odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie Członków naszego koła. Tegoroczne zgromadzenie miało charakter sprawozdawczy. Obradami kierowało prezydium w składzie Marek Bocianowski (Przewodniczący Obrad) i Grzegorz Fryc (Sekretarz Obrad). Zgromadzenie, które po raz pierwszy miało miejsce w nowej siedzibie ZO PZŁ w Opolu przy ul. Strzeleckiej 80D, było również okazją do wręczenia odznaczeń honorowych naszego Koła. Uroczystego otwarcia Walnego Zgromadzenia dokonano w asyście pocztu sztandarowego i sygnalisty myśliwskiego. Po raz szósty w historii Koła wręczono odznaki honorowe Króla Sezonu. Królem Sezonu został Kolega Michał Skibiński, I V-ce Królem Sezonu Kolega Grzegorz Przydatek, a II V-ce Królem Sezonu Kolega Jan Bursy. W trakcie zgromadzenia udzielono absolutorium poszczególnym członkom zarządu, zatwierdzono budżet Koła na sezon 2019/2020 i podjęto w demokratycznym duchu uchwały nakreślające plan pracy zarządu i wszystkich członków Koła na najbliższy rok. Podjęto również uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskami o nadanie odznaczeń łowieckich dla członków naszego Koła. Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.

Tekst Marek Bocianowski
Zdjęcia: Stefan KuligKomunikat Zarządu Koła
28.07.2019r.

W dniu 28 czerwca br. Zarząd Koła umieścił na stronie internetowej naszego Koła następujące dokumenty:
 1. Sprawozdanie z działalności Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu za okres sprawozdawczy od 1 kwietnia 2018r. do 31 marca 2019r.
 2. Plan działalności Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu
 3. Protokół z obrad Walnego Zgromadzenia Członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis" w Opolu z dnia 27.07.2018 r.
Dokumenty można przeglądać w zakładce Tablica ogłoszeń (strona główna / tylko dla członków / tablica ogłoszeń). Przypominamy iż zakładka ta jest dostępna po zalogowaniu się. Prosimy o zapoznanie się z w/w dokumentami, co przyspieszy i usprawni przebieg zbliżającego się WZCK.

Obchody 70-lecia naszego Koła
30.11.2018r.

W piątek 30 listopada świętowaliśmy 70-tą rocznicę powstania naszego Koła. Obchody rozpoczęto od mszy święta dziękczynna w intencji członków Koła Łowieckiego w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jadwigi w Opolu Malinie, ale o tym można przeczytać w osobnym wpisie. Główna cześć uroczystości w formie uroczystej zbiórki myśliwych miała miejsce w Karczmie ZAGŁOBA. Zbiórkę zarządzono odegraniem sygnał Zbiórka myśliwch, w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Nadleśnictwie Prószów, w składzie: Kolega Waldemar Wencel, Marcin Wencel i Jarosław Knap, który to zespół zapewnił oprawę muzyczną całej uroczystości. Następnie przy dźwiękach Marszu Świętego Huberta wprowadzono poczet sztandarowy (dowódca pocztu Jacek Fornol, sztandarowy Andrzej Raczek, asystujący Adam Borkowski). Uroczystość prowadzili Prezes Koła Kol. Marek Bocianowski i Sekretarz Kol. Grzegorz Przydatek. Kolega Prezes powitał wszystkich członków Koła, współmałżonków i inne bliskie osoby członków naszego koła, Koleżanki i Kolegów stowarzyszonych z Kołem wraz z osobami towarzyszącymi oraz gości zaproszonych przez naszych myśliwych. Imiennie przywitał oficjalnych gości, wśród których obecni byli:
1. Członek Naczelnej Rady Łowieckiej a zarazem Nadleśniczy Nadleśnictwa Opole Kol. Zdzisław Dzwonnik;
2. Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu, Łowczy Okręgowy Kol. Wojciech Plewka;
3. V-ce Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu Kol. Jacek Sierżyński;
4. Sekretarz Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu Kol. Jarosław Kuźmiński;
5. Główny Specjalista Zespołu ds. Łowiectwa i Gospodarki Rybackiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Kol. Adam Albertusiak;
6. Nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik Kol. Marek Cholewa;
7. Nadleśniczego Nadleśnictwa Prudnik w stanie spoczynku Kol. Stanisław Jurecki;
8. Wójt Gminy Chrząstowice Pan Florian Ciecior.
9. Naczelnik Wydziały Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Nyskim Pan Jacek Tarnowski;
10. Proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Matki Boskiej Fatimskiej w Opolu Grudzicach Ksiądz dr Leonard Makiola;
11. Proboszcze Parafii pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskiej w Malinie Ksiądz Wojciech Czekała;
12. Koleżanka Gabriela Korzeniowska i Kolega Marcin Korzeniowski;
13. Pani Danuta Charkiewicz oraz Pan Witold Siejka-Domański (córka i syn naszego zmarłego Kolegi, wieloletniego członka Zarządu Koła, Kolegi Zbigniewa Siejki-Domańskiego.

Po powitaniu gości Kol. Prezes przedstawił pozostałych członków Zarządu Koła, którzy współuczestniczyli w prowadzeniu uroczystości. Wspomniał również o chęci zaakcentowania udziału w radosnych obchodach 100-lecie odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości, poprzez wpięcie w mundury wszystkich uczestników biało czerwonych kokard. Na inicjatywę odpowiedziały również Panie, które choć bez mundurów równie chętnie sięgały po białoczerwone kokardy. Krótkiej prezentacji zarysu historii naszego Koła dokonał Kolega Andrzej Romanowicz, a Kol. Stanisław Iżycki przedstawił zarys obecnej działalności i osiągnięć Koła. Kol. Stefan Kulig Skarbnik przypomniał imiona i nazwiska wszystkich tych, którzy odeszli z naszego grona a którym zawdzięczamy obecny charakter i kształt koła. Ich pamięć uczczono chwilą ciszy. Następnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń. Uchwałą Kapituły Odznaczeń Łowieckich z dnia 6.07.2016 i 27.08.2018 wyróżnieni Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej zostali Koledzy Norbert Jakubczyk, Stanisław Cymbalista, Grzegorz Kontek i Michał Skibiński. Uchwałą Kapituły Odznaczeń Łowieckich z dnia 26.05.2017r. i 27.08.2018 wyróżnieni Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej zostali Koledzy: Tomasz Blacharski, Mariusz Krzywicki i Franciszek Rogalewski. Uchwałą Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu z dnia 29.01.2015r., 02.06.2016r. i 26.07.2018r. wyróżnieni Medalem Zasłużony dla Łowiectwa Opolszczyzny zostali Koleżanka Marzena Kurowska i Koledzy: Krzysztof Bąk, Rajmund Jończyk, Józef Kowol, Mariusz Krzywicki, Waldemar Siekierka, Władysław Raczek, Franciszek Rogalewski, oraz pośmiertnie Kol. Zbigniew Siejka-Domański. Wszystkie wyżej wymienione odznaczenia wręczali: Członek Naczelnej Rady Łowieckiej Kol. Zdzisław Dzwonnik i Łowczego Okręgowego Kol. Wojciech Plewka, a o odebranie medalu w imieniu naszego zmarłego Kolegi poproszeni zostali córka Pani Danuta Charkiewicz i syn Pan Witold Siejka-Domański.
Uchwałą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu z dnia 3 listopada 2018r. uhonorowano Medalem 50-lecia członkostwa w PZŁ Kolegę Franciszka Rogalewskiego, którego to medalu wręczenia dokonał Łowczy Okręgowy Kol. Wojciech Plewka oraz Sekretarza Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu Kol. Jarosław Kuźmiński. W imieniu członków naszego Koła Kolega Marek Bocianowski wręczył statuetkę rogacza Koledze Stanisławowi Jureckiemu, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Prudnik w stanie spoczynku. Na statuetce wygrawerowano napis Koledze Stanisławowi Jureckiemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Prudnik w stanie spoczynku, wielkiemu przyjacielowi myśliwych, za lata owocnej współpracy w prowadzeniu gospodarki łowieckiej na obwodzie 115 Goświnowice, w dniu 70-lecia Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu z podziękowaniami. Członkowie Koła Opole, 30 listopada 2018.
Na zakończenie części poświęconej wręczaniu odznaczeń przekazano informację iż, Uchwałą Kapituły Odznaczeń Łowieckich z dnia 27-08-2018, na wniosek Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu, najwyższym odznaczeniem łowieckim, żetonem Złom uhonorowani zostali Członkowie naszego Koła, Koledzy Paweł Gajda i Marek Bocianowski. Wręczenie nastąpiło w dniu 3.11.br. w trakcie okręgowych obchodów 95-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Poinformowano również iż, Uchwałą Kapituły Odznaczeń Łowieckich z dnia 23.03.2018r., na wniosek Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu, Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej uhonorowany został Członek naszego Koła, Kolega Waldemar Wilk. Wręczenie odznaczenia nastąpiło w dniu 24.08.2018r. w trakcie Okręgowego Zjazdu Delegatów. W imieniu wszystkich odznaczonych głos zabrał Kolega Michał Skibiński który podziękował za docenienie wkładu społecznej pracy wszystkich odznaczonych członków naszego Koła. Następnie przyszła kolej na wystąpienia zaproszonych gości. Głos zabrali Członek Naczelnej Rady Łowieckiej a zarazem Nadleśniczego Nadleśnictwa Opole Kol. Zdzisław Dzwonnik, Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu, Łowczy Okręgowy Kol. Wojciech Plewka, V-ce Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu Kol. Jacek Sierżyński, Główny Specjalista Zespołu ds. Łowiectwa i Gospodarki Rybackiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Kol. Adam Albertusiak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik w stanie spoczynku Kol. Stanisław Jurecki, który odczytał list gratulacyjny od Nadleśniczego Nadleśnictwa Prudnik Kol. Marka Cholewy (który niestety musiał wcześniej nas opuścić), oraz Wójt Gminy Chrząstowice Pan Florian Ciecior. Na zakończenie wystąpień, Kol. Grzegorz Przydatek odczytał list gratulacyjny skierowany na ręce Prezesa przez Prezydenta Miasta Opola Pana Arkadiusza Wiśniewskiego. W imieniu wszystkich członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” za wiele ciepłych i pełnych pozytywnych emocji słów podziękował w wystąpieniu podsumowującym Kol. Marek Bocianowski.
W dalszej kolejności przystąpiono do wyróżniania najbardziej aktywnych myśliwych odznaką honorową i dyplomem Króla Sezonu (Grzegorz Przydatek), I V-ce Króla Sezonu (Jan Bursy) i II V-ce Króla Sezonu (Tomasz Blacharski), oraz odznaką honorową i dyplomem Lisiarza sezonu (Piotr Gajewski na obw. 44 i Tomasz Blacharski na obw. 115), I V-ce Lisiarza sezonu (Waldemar Siekierka na obw. 44 i Henryk Kwik na obw. 115) i II V-ce Lisiarza sezonu (Waldemar Wilk na obw. 44 i Stanisław Iżycki na obw. 115). Dokonano też wręczenia zaległych odznak, I V-ce Lisiarza sezonu 2013/2014 na obw. 44 (Erwin Kowalik), II V-ce Lisiarza sezonu 2013/2014 na obw. 115 (Henryk Kwik), I V-ce Lisiarza sezonu 2014/2015 na obw. 115 (Ryszard Janos), I V-ce Lisiarza sezonu 2015/2016 na obw. 44 (Erwin Kowalik) i I V-ce Lisiarza sezonu 2016/2017 na obw. 44 (Waldemar Siekierka). Wręczenia wszystkich odznak honorowych i dyplomów dokonali Łowczy Kolega Andrzej Romanowicz i Podłowczy Kol. Stanisława Iżycki Rozstrzygnięto również konkurs fotograficzny, nad którego IV edycją wisiało prawdziwe fatum, niemożność nie tyle rozstrzygnięcia co ogłoszenia wyników, bądź to z powodu nieobecności inicjatora i pomysłodawcy Kolegi Mariusza Krzywickiego, bądź z powodu nieobecności laureatów głównych nagród. Kolega Grzegorz Przydatek przypomniał sylwetki jury konkursowego a ogłoszenia wyników dokonał Mariusz Krzywicki. Nagrodę główną w kategorii wiekowej do lat 15 zdobył Maciej Kontek, a w kategorii wiekowej dorośli Kol. Cezary Bąk. Wyróżnieniami w poszczególnych kategoriach podzielili się Joanna Kontek, Stanisław Iżycki i Cezary Bąk. O pomoc we wręczaniu nagród, wyróżnień i dyplomów poproszeni zostali Kol. Zdzisław Dzwonnik i Wojciech Plewka. Oficjalną część uroczystości zakończyło odprowadzenie sztandar Koła przy dziękach Marszu nr 3. Zanim dźwięki sygnałówek zaprosiły na posiłek, Skarbnik Kol. Stefan Kulik poinformował, iż dla członków koła i gości przygotowane są upominki, komplet ręczników z logo koła i okolicznościowy znaczek, nawiązujący do pierwszego znaczka naszego koła wybitego w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Wielką niespodziankę sprawił przybyły z opóźnieniem przedstawiciel Starosty Nyskiego, Naczelnik Wydziały Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Nyskim Pan Jacek Tarnowski, który w imieniu Starosty przekazał myśliwym pilarkę spalinową. Zapraszam do obejrzenia fotoreportarzu z części oficjalnej uroczystości i nie tylko.

Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski, Stefan KuligMsza w intencji myśliwych z naszego Koła
30.11.2018r.

W piątek 30 listopada o godzinie 15:30 rozpoczęła się msza święta dziękczynna w intencji członków Koła Łowieckiego w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jadwigi w Opolu Malinie. Mszę odprawił proboszcz, Ksiądz Wojciech Czekała a koncelebrował Ksiądz dr Leonarda Makiola, proboszcza Parafii pod wezwaniem Św. Matki Boskiej Fatimskiej w Opolu Grudzicach. Msza stanowiła pierwszy etap świętowania 70-tej rocznicy powstania naszego Koła. Tematem przewodnim wygłoszonej homilii była postać św. Huberta – patrona leśników i myśliwych, oraz rola myśliwego we współczesnym świecie. W czasie mszy ze sztandarem naszego Koła wystąpił poczet sztandarowy w skłądzie: dowódca pocztu Jacek Fornol, sztandarowy Andrzej Raczek, asystujący Adam Borkowski. Zapraszam do obejrzenia zdjęć wykonanych w trakcie nabożeństwa.


Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Stefan KuligPolowa Msza Hubertusowska
27.10.2018r.

W dniu 27.10.2018r., pod obeliskiem upamiętniającym 60-lecie naszego koła, odbyła się dziesiąta już w historii naszego koła, polowa Hubertusowska msza święta. Prawie jak zwykle pogoda dopisała. Dopisała również frekwencja, we mszy uczestniczyli członkowie koła, ich rodziny i przyjaciele, mieszkańcy okolicznych miejscowości: Maliny i Grotowic, oraz pomocnicy biorący udział w polowaniu. Posługę kapłańską dokonał nasz Kolega ksiądz Janusza Konowalski. Jak zwykle zadbano o oprawę: drewniany ołtarzu wykonanym przez Kolegów Tomasza i Józefa Kowoli nakryła misternie ozdobionym obrusem Koleżanka Marzena Kurowska, na ołtarzu stanął krucyfiks i lichtarze Kolegi Michała Skibińskiego, wspaniały przykład sztuki łowieckiej. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta sponsorowana przez Kolegów Mientusów, a na mszę sygnałem „Zbiórka” wzywali nasi sygnaliści, Cezary Bąk, Kowalik Werner i Rybarczyk Reiner. W tym roku zarząd zrezygnował z wręczenie wyróżnień honorowych Lisiarz Sezonu, oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego, przenosząc te wydarzenia na dzień obchodów 70-lecia naszego Koła. Na zakończenie wszystkich uczestników mszy zaproszono na przepyszny jabłkowy i makowy kołocz, oraz gorącą kawę i herbatę, do wyboru. Zarząd Koła składa podziękowania wszystkim członkom koła którzy zaangażowali się w organizację tegorocznej mszy Hubertusowskiej. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Zdjęcia Stefan Kulig, tekst: Marek Bocianowski


Polowanie Hubertusowskie 2018
27.10.2018r.

W dniu 27.10.2018r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się polowanie Hubertusowskie. To wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju polowanie, było poprzedzone tradycyjną polową mszą Hubertusowską. W polowaniu uczestniczyło 39 myśliwych polujących z ambon. Po raz pierwszy polowaliśmy w nowej rzeczywistości prawnej: teren polowania był oznakowany tablicami „uwaga polowanie”. Odczuliśmy też postępującą cyfryzację naszego życia: na polowanie zapisywaliśmy się poprzez System KŁ PZŁ.
Myśliwych na stanowiska i pomocników oraz podkładacza psów na pozycje wyjściowe rozwiozły podwody. Plan stanowisk przygotował Kolega Grzegorz Przydatek. Polowanie utrudniał deszcz, którego opady ustały dopiero przy układaniu pokotu. Królem polowania został Kolega Robert Ryba pozyskując łanię jelenia i sarnę, tytuł I v-ce króla przypadł Koledze Markowi Bocianowskiemu, a II v-ce króla Koledze Wernerowi Kowalikowi, którzy pozyskali najmniejsze łanię jelenia. Święty Hubert tym razem oszczędził swoim wyznawcom Króla Pudlarzy. Po ułożeniu pokotu i zakończeniu polowania naganka i myśliwi wspólnie spożyli ciepły bogracz. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z zakończenia polowania i pokotu.
Zdjęcia Stefan Kulig, tekst: Marek Bocianowski


Nasze nowe logo
25.10.2018r.

Mamy przyjemność zademonstrować Koleżanką i Kolegą nowe logo naszego Koła. Konieczność opracowania nowego logo wynikła z konieczności dysponowania znakiem identyfikacyjnym monochromatycznym, gwarantującym łatwe i tanie nanoszenie na różne podłoża. Liczymy, iż nowe logo przypadnie Koleżanką i Kolegą do gustu.

Tekst: Marek Bocianowski


Komunikat Zarządu Koła
11.10.2018 r.

W dniu 11 października Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 3-2018/2019 zdominowanego tematem Kalendarza polowań na rozpoczynający się sezon. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).


VII Zawody strzeleckie o Puchar Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu
18.08.2018r.

W dniu 18 sierpnia 2018 r. na strzelnicy ZO PZŁ w Grudzicach rozegrano VII Zawody o Puchar Koła nr 3 „Lis” w Opolu. Zawody obejmowały skrócony wieloboju myśliwskim (do zdobycia 250 punktów: oś 50pkt, krąg 50pkt, przeloty 25pkt, zając 25pkt, dzik 50pkt i rogacz 50pkt). Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach OPEN i POWSZECHNEJ. Tradycyjnie, obok członków naszego koła, startował również sympatyk łowiectwa, syn naszego Kolegi, Zbigniew Bocianowski, oraz gość specjalny Kolega Adam Albertusiak główny specjalista Zespół ds. Łowiectwa i Gospodarki Rybackiej RDLP w Katowicach. Na zwycięzców czekały nagrody: zawodnicy w każdej klasie zajmujący od 1 do 3 miejsca otrzymali puchary, medale i dyplomy, od 4 do 6 miejsca dyplom. Zakończenie zawodów uświetnili swoją obecnością Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Kol. Zdzisław Dzwonnik oraz Łowczy Okręgowy Kol. Wojciech Plewka. Na podkreślenie zasługuje fakt ufundowania nagrody specjalnej – pakietu rzutek do wystrzelania na strzelnicy – przez ZO PZŁ w Opolu, oraz zaproszenie przez Kol. Wojciecha Plewkę wszystkich członków Koła na otwarcie nowej siedziby w dniu 3 listopada br.
Wśród wszystkich uczestników zawodów rozlosowano drobne upominki ufundowane przez sponsorów: Nadleśnictwo Opole, Nadleśnictwo Prószków, oraz Makama Sklep Myśliwski w Opolu, którym to sponsorom w imieniu Zarządu Koła i wszystkich zawodników serdecznie dziękujemy.
Tegoroczne zawody odnotowały wyjątkowo wysoką frekwencje, 26 osób na liście startowej to prawdziwy rekord. Do tej pory nigdy nie udało się przekroczyć liczby 20 zawodników. Również humory, podobnie jak i pogoda dopisywały, apetyt również – cały zapas ciast oraz kawa zostały wyczerpane! Porcje obiadowe były nie tylko smaczne, ale przede wszystkim obfite.
Oprócz zawodów, odbył się trening strzelecki dla członków koła nie uczestniczących w zawodach, oraz szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania które to szkolenie przeprowadził Kol. Adam Paszko. Zarząd pragnie wyrazić podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy, szczególnie składowi sędziowskiemu w osobach: Mariusz Krzywicki (sędzia główny, rogacz) Marzena Kurowska (trap), Stanisław Iżycki (krąg), Emilia i Sylwester Wilk (przeloty), Grzegorz Przydatek (rogacz), Kulig Stefan (dzik), Joanna Wilk (sekretariat), Tomasz Klimer (obsługa techniczna) a także wymienionym już sponsorom.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu oraz do zapoznania się z wynikami w klasie OPEN i klasie POWSZECHNEJ.

Tekst: Marek Bocianowski.
Zdjęcia: Stefan Kulig i Zbigniew Bocianowski


Wdrożenie elektronicznej książki zgłoszeń
01.08.2018r.

Zarząd Koła prowadzi intensywne prace zmierzające do wdrożenie elektronicznej formy książki zgłoszeń w systemie PZŁ dla kół łowieckich. Koniecznym jest w tym celu zebranie od wszystkich członków koła stosownych oświadczeń i wniosków. Druki Koleżanki i Koledzy mogą pobrać na naszej stronie internetowej w lokalizacji STRONA GŁOWNA / TYLKO DLA CZŁONKÓW KOŁA / DRUKI DO POBRANIA (wejście wymaga logowania).


Komunikat Zarządu Koła
13.07.2018r.

W dniu 11 lipca br. Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 2-2018/2019 zawierającego między innymi ważne informacje w sprawie Walnego Zgromadzenia Członków Koła. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).


Komunikat Zarządu Koła
26.04.2018r.

W dniu 26 kwietnia br. Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 1-2018/2019 zawierającego między innymi ważne informacje w sprawie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Koła. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).Nowelizacja PRAWA ŁOWIECKIEGO
01.04.2018r

Zarząd Koła informuje, iż od dnia dzisiejszego to jest od 1 kwietnia 2018r. obowiązują znowelizowane przepisy prawa łowieckiego. Zmiany wprowadzono Ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z zapisami znowelizowanej ustawy. W tym celu udostępniamy tekst Prawa łowieckiego z naniesionymi wszystkimi zmianami. Najistotniejsze zmiany ważna dla każdego myśliwego to:
 1. Zakaz wykonywania polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia (zarówno zbiorowego jak i indywidualnego).
 2. Zakaz strzela do zwierzyny w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych.
 3. Zmiana trybu szacowania szkód łowieckich.


Tekst: Marek BocianowskiOcena prawidłowości odstrzału jeleni
11.03.2018r.

Uwaga selekcjonerzy, w dniu 14 marca br. w godzinach od 15:00 do 18:00 odbędzie się ocena prawidłowości dokonanego odstrzału jeleni byków pozyskanych w sezonie 2017 / 2018. Zarząd Koła zobowiązuje Kolegów do dostarczenia wszystkich trofeów na ocenę do siedziby N-ctwa Opole Przypominamy, iż myśliwy ma obowiązek przedstawić trofeum do oceny starannie spreparowane, wraz z żuchwą i metryczką na której należy umieścić dane: nazwisko i imię myśliwego, okręg PZŁ, rodzaj wydanego zezwolenia klasa wieku, selekcyjny, łowny, data odstrzału i masa tuszy. Przypominamy, iż metryczka jest do pobrania na stronie naszego koła (Strona główna / Tylko dla członków / Druki do pobrania).
Koledzy i Koleżanki jakość spreparowania trofeum jest nie tylko kwestia estetyki, ale i naszego stosunku do tegoż trofeum i chyba nie powinno się przypominać, że świadczy to o etyce myśliwego selekcjonera i poziomie jego kultury łowieckiej. UWAGA! Trofea bez metryczki z opisem trofeum nie będą przyjmowane do oceny przez Komisję Oceny Trofeów.

Tekst: Marek BocianowskiEXPOHunting w tym roku w marcu
10.03.2017r.

Zarząd Koła informuje, iż dysponuje 10 zaproszeniami na 9-te Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting które odbędą się w Centrum Targowo-Konferencyjnym ExpoSilesia w Sosnowcu w dniach 16-18 kwietnia. Zaproszenie, po jego zarejestrowaniu na stronie internetowej organizatora uprawnia do nieodpłatnego wstępu jedną osobę. Zaproszenia (wyłącznie członkowie koła i myśliwi stowarzyszeni) można pobrać u Kolegi Łowczego, począwszy od poniedziałku 12 marca, według formuły: kto pierwszy, ten lepszy. Więcej ciekawych informacji można znaleźć na stronie organizatora www.exposilesia.pl/expohunting/pl/

Tekst: Marek BocianowskiZimowy numer kwartalnika „Z KNIEJI” w sprzedaży
05.03.2018r.

Ukazał się dwudziesty drugi (czyli 4 z bieżącego roku) numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W numerze między innymi relacja z Opolskich Hubertowin 2017, najświeższe informacje o Afrykańskim pomorze świń i o zmianach w Ministerstwie Środowiska. Przypominamy, iż zaprenumerowaliśmy 5 egzemplarzy tego tytułu. 4 egzemplarze są do odebrania u Kolegi Łowczego (kto pierwszy ten lepszy). Jeden egzemplarz pozostaje u Kolegi Łowczego (jak w czytelni – każdy może poczytać i zwrócić). Dodatkowo Kolega Prezes dysponuje egzemplarzami autorskimi, które chętnie rozdaje. Zachęcamy do zapoznania się, a także do prenumeraty indywidualnej.

Tekst: Marek BocianowskiZima - trudny czas dla zwierząt
19.02.2018r.

W dniu 19.02.2018 roku odbyło się kolejne spotkanie z uczniami klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Makowicach. Tematem przewodnim spotkania była zima jako trudny czas dla zwierząt. Skupiliśmy się na trzech głównych pytaniach: Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów?
Czy zwierzęta zmieniają futro z letniego na zimowe?
Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy?
Dzieci dowiedziały się, iż zwierzęta muszą solidnie przygotować się do zimy. Ptaki które odlatują do ciepłych krajów naszej pomocy nie oczekują. Ale są również ptaki takie jak łabędzie czy dzikie kaczki które można coraz częściej w czasie zimy u nas spotkać. Śpiochem zimowym nazwaliśmy niedźwiedzia brunatnego, który podczas prawdziwej zimy zapada w sen zimowy. Zwierzęta leśne aktywne podczas zimy takie jak wilk, jeleń, sarna, zając czy dzik potrzebują pomocy człowieka aby przetrwać. Dokarmiane są przez myśliwych i leśników. Ważne jest aby pokarm był zdrowy i im nie szkodził. Dokarmiamy je warzywami, sianem bądź zbożami. Dzieci dokarmiają ptaki w karnikach zrobionych własnoręcznie bądź zakupionych. Skupiają się na tym aby pokarm był dobry, nie był słony i zepsuty. Dowiedziały się iż słodyczami ptaków nie dokarmiamy. Podczas spotkania nauczyły się piosenki o dziku . Rozdałam iż medale przyjaciół lasu i Quizy przyrodnicze w celu poszerzenia wiedzy edukacyjnej w tematyce przyrodniczej.

Tekst: Anna Baranowska Żabińska
Zdjęcia: Anna Baranowska Żabińska

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Komunikat Zarządu Koła
24.01.2018r.

W dniu 24 stycznia br. Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 6-2017/2018 zawierającego między innymi ważne informacje w sprawie odwołania biesiady myśliwskiej, oraz organizacji zdejmowania miary pod nowe mundury łowieckie. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).Komunikat Zarządu Koła
15.01.2018r.

W dniu 15 stycznia br. Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 5-2017/2018 zawierającego między innymi ważne informacje w sprawie zapisów na biesiadę myśliwską zaplanowaną na dzień 9 lutego, oraz organizacji zdejmowania miary pod nowe mundury łowieckie. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).
„Darz Bór leśni mieszkańcy”
13.11.2017r.

„Darz Bór leśni mieszkańcy” pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie z uczniami klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Makowicach w dniu 13.11.2017 roku. Dzieci podczas spotkania poznały leśnych mieszkańców, zarówno zwierzęta jak i ptactwo. Zaznajomiły się z gwarą łowiecką dotyczącą jelenia, sarny, dzika, daniela, łosia, muflona, lisa, zająca, kaczki krzyżówki oraz borsuka. Poznały również kuropatwę, bażanta, kunę leśną, szopa pracza, jenota i norkę amerykańską. Dowiedziały się, iż sarna nie jest żoną jelenia. Niestety bardzo często zarówno dzieci jak i osoby dorosłe nie wiedzą, że jeleń i sarna są dwoma odrębnymi gatunkami zwierząt. Temat zwierząt leśnych i ich rodzin zaciekawił bardzo uczniów. Pojęcie gwary łowieckiej wzbudziło wiele uśmiechu na twarzy najmłodszych słuchaczy naszej pogadanki. Kolejnym akcentem edukacyjnym było rozłożenie maty edukacyjnej na której dzieci porozkładały poznane zwierzęta i ptaki zamieszkujące zarówno las jak i teren zamieszkany przez człowieka którym była leśniczówka. Pojawiło się pojęcie leśniczego, myśliwego, ambony, paśnika i lizawki. Podczas podziału na grupy dzieci układały puzzle, malowały kolorowanki i rozwiązywały labirynty związane z tematem spotkania. Na zakończenie spotkania rozdałam uczniom linijki edukacyjne ze zwierzętami łownymi. No i oczywiście umówiliśmy się na kolejne spotkanie tym razem w grudniu.


Tekst: Anna Baranowska Żabińska
Zdjęcia: Anna Baranowska Żabińska

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Msza w intencji myśliwych z naszego Koła
3.11.2017r.

W piątkowy wieczór 3 listopada 2017 o godzinie 18.00 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jadwigi w Opolu Malinie odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji członków naszego koła, zarówno tych żyjących jak i zmarłych. Tematem przewodnim wygłoszonej homilii była postać św. Huberta – patrona leśników i myśliwych. Urodził się około 655 roku w Brabancji. Pochodził z arystokratycznego rodu. Niektóre źródła podają, iż jego ojcem był książę Tuluzy, Bertrand. Zgodnie z legendami, w młodości miał być Hubert wyjątkowym utracjuszem, nicponiem, hulaką i rzecz jasna zapalonym myśliwym.
Anslem Grün w publikacji „Pięćdziesięciu wspomożycieli” pisał, iż powodem owego zatracania się w przyjemnościach świata była śmierć Floribiany z Löwen - żony Huberta. Razu pewnego wybrał się nawet Hubert na łowy w Wielki Piątek! Tamtego dnia ukazał mu się jednak w leśnej gęstwinie jeleń z jaśniejącym w porożu krzyżem. Gdy późniejszy święty chciał go ustrzelić, ten przemówił do niego ludzkim głosem, prosząc myśliwego o darowanie mu życia, następnie zaś upomniał go, by nie uganiał się za zwierzyną oraz pokusami ówczesnej epoki, kiedy przecież zagrożona jest jego dusza. Zdumiony Hubert po tak niecodziennym spotkaniu, postanowił jak najszybciej się nawrócić. Jedne źródła podają, iż rozdał swój majątek ubogim i na jakiś czas został pustelnikiem, inne, że bezzwłocznie przybył na dwór świętego Lamberta, by zostać jego uczniem. Po śmierci swego nauczyciela i mentora to właśnie jemu przypadł zaszczyt pełnienia funkcji biskupa Maastricht. Nazywano go apostołem Ardenów, gdzie pełnił działalność misyjną. Wiemy także, że gdy Maastricht zagrażali Normanowie, przeniósł swą biskupią stolicę do Liège. Miał też posiadać dar uzdrawiania zarówno ludzi, jak i zwierząt. Był niezwykle popularny w średniowieczu, zwłaszcza na dworach królewskich i książęcych, gdzie rozkochani w polowaniach monarchowie przyznawali ordery jego imienia. Najsłynniejszym odznaczeniem tego rodzaju jest Hausritterorden vom Heilge Hubertus Królestwa Bawarii. Widziano w nim także jednego z czterech Marszałków Bożych. To właśnie on oraz święci Korneliusz, Antoni Pustelnik i Kwiryn z Neuss mieli – według ludowych wierzeń – być szczególnie blisko Bożego tronu, dzięki czemu modlitwy kierowane do Stwórcy za ich wstawiennictwem miały być niezwykle skuteczne.
Zmarł Hubert 30 maja 727 roku w Tervueren, miejscowości leżącej w pobliżu Brukseli. Nasze Koło Łowieckie reprezentowane było przez poczet sztandarowy, członków zarządu koła, koleżankę oraz kolegów myśliwych wraz z rodzinami. W ramach oprawy muzycznej wykorzystane zostały sygnały myśliwskie wykonane przez naszego kolegę Ditmara Piechaczka. Zapraszam do obejrzenia zdjęć wykonanych w trakcie nabożeństwa.
Tekst: Anna Baranowska Żabińska
Zdjęcia: Anna Baranowska Żabińska i Marek Bocianowski

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Komunikat Zarządu Koła
7.11.2017r.

W dniu 7 listopada br. Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 4-2017/2018 zawierającego między innymi ważne informacje w sprawie intensyfikacji odstrzału dzików, oraz ocenie prawidłowości odstrzału rogaczy. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).Kolejny numer kwartalnika z „Z KNIEI”
26.10.2017r.

Ukazał się dwudziesty pierwszy numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. Przypominamy, iż zaprenumerowaliśmy 5 egzemplarzy tego tytułu. 4 egzemplarze są do odebrania u Kolegi Łowczego (kto pierwszy ten lepszy). Jeden egzemplarz pozostaje u Kolegi Łowczego (jak w czytelni – każdy może poczytać i zwrócić). Dodatkowo Kolega Prezes dysponuje egzemplarzami autorskimi, które chętnie rozdaje. Zachęcamy do zapoznania się, a także do prenumeraty indywidualnej.Zaproszenie do udziału w nabożeństwie
3.11.2017r.

W dniu 3 listopada, czyli w święto naszego patrona, w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jadwigi w Opolu Malinie o godz. 18:00, odbędzie się msza święta w intencji wszystkich żyjących członków naszego koła, oraz za spokój duszy tych którzy odeszli z naszego grona na wieczne łowy. Zapraszamy do udziału w nabożeństwie członków naszego koła wraz z rodzinami, oraz wszystkich sympatyków łowiectwa.Zaproszenie do Opolskie Hubertowiny
28.10.2017r.

Okręgowa Rada Łowiecka w Opolu oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu zaprasza Członków Kół Łowieckich dzierżawiących obwody łowieckie na terenie Okręgu PZŁ OPOLE wraz z rodzinami na „Hubertowiny Opolskie 2017” które odbędą się 28 października br. na Strzelnicy myśliwskiej ZO PZŁ w Opolu Grudzicach. Więcej szczegółów w ZAPROSZENIU.Nowy rok szkolny z myśliwymi
9.10.2017r.

„Las i jego mieszkańcy wspólnym naszym dobrem” pod takim hasłem odbyło się spotkanie z uczniami klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Makowicach w dniu 09.10.2017 roku. Spotkanie podzieliłam na trzy grupy tematyczne. Pierwszy blok tematyczny brzmiał: Co daje nam las?. Skupiliśmy się na takich zagadnieniach jak czyste powietrze, las jako ostoja cennych ptaków, las jako dom zwierząt, zielona apteka, miejsce odpoczynku, natchnienie artystów, przysmaki lasu, pasja łowiecka, drewno cennym materiałem, miejsce pracy. Wspólnym wnioskiem po przeprowadzeniu rozmowy z dziećmi było stwierdzenie, iż las jest bezcennym dobrem, o który powinniśmy szczególnie dbać. Kolejny blok obejmował pojęcie bezpiecznego lasu. Dzieci dowiedziały się, jak należy ubrać się do lasu i zabezpieczyć przed kleszczami. Poznały roślinny leśne. Rozmawialiśmy na temat zachowania ciszy w lesie i jak to jest istotne dla zwierząt. Temat bezpiecznego biwakowania wśród dzieci wywołał sporą dyskusję, ponieważ dowiedziały się, iż w lesie nie można palić ogniska. Dowiedziały się jak należy się zachować aby spacer w lesie był bezpieczny gdy zbliża się burza albo jak zachować się w lesie gdy się zgubimy. Poruszyliśmy temat zaśmiecania lasu przez człowieka. Podsumowując drugi blok tematyczny doszliśmy do wniosku iż w lesie człowiek jest jedynie gościem i zawsze należy szanować prawa jego mieszkańców. Ostatnim blokiem tematycznym był pożar w lesie. Tutaj poruszyliśmy takie tematy jak: dlaczego lasy tak szybko się palą?, jak należy się zachować podczas pożaru w lesie?, jakie zagrożenia pożarowe występują w lesie?, zbiorniki przeciwpożarowe, wypalanie traw w lesie. Podsumowaniem trzeciego bloku było stwierdzenie, iż z jednego drzewa można zrobić tysiąc zapałek, ale wystarczy jedna zapałka, żeby zniszczyć tysiące drzew. Sporo czasu zajęła nam rozmowa o zwierzętach leśnych. I jest to temat kolejnego mojego spotkania z dziećmi w tej szkole. Podczas spotkania dzieci podzieliły się na dwie grupy aby poukładać puzzle i klocki drewniane ze zwierzętami leśnymi. Zajęliśmy się również malowaniem kolorowanek. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym sprzątaniem terenu szkoły i boiska. Miłym akcentem było również rozdanie uczniom planów lekcji ze zwierzętami leśnymi i zakładek do książek z lisem. Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w szkole jak i nowy rok edukacji ekologiczno-łowieckiej przeprowadzany przez Koło Łowieckie nr 3 Lis w Opolu. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Tekst i zdjęcia: Anna Baranowska Żabińska

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Z pielgrzymką do Matki Boskiej
8.10.2017r.

W dniu 8 października 2017 roku odbyła się tradycyjna pielgrzymka myśliwych i leśników na Górę św. Anny, miejsca szczególnego znaczenia dla ludzi mieszkających w rejonie śląska opolskiego i nie tylko. Przybyłe poczty sztandarowe reprezentowały koła łowieckie okręgów opolskiego, katowickiego i częstochowskiego. Do zebranych dołączyła pielgrzymka piesza, która już 7 października 2017 wyruszyła z Bytomia aby punktualnie w niedzielę o godz. 10:00 pojawić się na uroczystościach.
O tej właśnie porze, wprowadzeniem sztandarów rozpoczęła się uroczysta msza święta koncelebrowana w intencji myśliwych i leśników oraz za ich rodziny. W homilii zaznaczono istotne znaczenie jakie odgrywają myśliwi w procesie dbania o ekosystem, będącym dobrem nas wszystkich.
Rola myśliwego, jak podkreślono w homilii, nie ogranicza się li tylko do działań jakie uwypuklają, oczywiście w sposób negatywny, będące w natarciu rzesze pseudo obrońców tego czy też tamtego. Rola ta jest od wielu wieków istotnym elementem równowagi naszego środowiska naturalnego i to w szerokim słowa tego znaczeniu.
Oprawę muzyczną stanowiły połączone zespoły trębaczy myśliwskich w stroju es (trudne i ciekawie brzmiące instrumenty) Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Na takich uroczystościach nie mogło oczywiście zabraknąć zespołu Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu pod batutą kol. Włodzimierza Śmiechowskiego. Zespół ten był muzycznie odpowiedzialny za logistykę przemarszów. Marsze myśliwskie, w wykonaniu zespołu, nadawały rytm wszelkim przemieszczeniom się uczestników uroczystości.
Koło nasze oficjalnie reprezentowane było przez poczet sztandarowy w skład którego weszli Koledzy Adam Małek, Adam Borkowski, Jacek Fornol a także przez kol. Ditmara Piechaczka, który wystąpił w ramach zespołu trębaczy myśliwskich ZO PZŁ w Opolu.
Wspaniałym akcentem kończącym uroczystości pielgrzymki myśliwskiej było zaznaczenie, że to właśnie na opolszczyźnie w pobliżu terenów strzelnicy myśliwskiej w Opolu - Grudzicach rozpoczęła się budowa Centrum Edukacji Myśliwskiej. Obiektu, w którego murach kolejne pokolenia miłośników przyrody będą mogły w sposób zgodny z najnowszymi standardami nabywać wiedzę z zakresu ochrony przyrody, etyki łowiectwa i zwyczajów myśliwskich, wiedzę tak potrzebną do zarządzania zasobami naturalnymi.
Po zakończeniu uroczystości oficjalnych nutami sygnału "Na Posiłek" zaproszono gości na coś słodkiego w tradycyjnym śląskim wydaniu no i oczywiście na talerz wyśmienitej myśliwskiej grochówki. Zapraszamy wszystkich za rok na górę Chełmską do sanktuarium znanego u nas i nie tylko, jako "Góra św. Anny" na kolejne spotkanie zgodne z kanonami naszej pasji.

Tekst i zdjęcia: Ditmar Piechaczek

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

VI Zawody strzeleckie o Puchar Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu
19.08.2017r.

W dniu 19 sierpnia 2017 r. na strzelnicy ZO PZŁ w Grudzicach rozegrano VI Zawody o Puchar Koła nr 3 „Lis” w Opolu. Były to szóste z kolei zawody rozegrane po wieloletniej przerwie, jak niektórzy twierdzą żartobliwie „w erze nowożytnej”. Zawody obejmowały skrócony wieloboju myśliwskim (do zdobycia 250 punktów: oś 50pkt, krąg 50pkt, przeloty 25pkt, zając 25pkt, dzik 50pkt i rogacz 50pkt). Ze względów technicznych (spalony silnik na zającu), strzelano pełne przeloty (50pkt). Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach OPEN i POWSZECHNEJ. Tradycyjnie, obok członków naszego koła, startował również sympatyk łowiectwa, syn naszego Kolegi, Zbigniew Bocianowski. Na zwycięzców czekały nagrody: zawodnicy w każdej klasie zajmujący od 1 do 3 miejsca otrzymali puchary, medale i dyplomy, od 4 do 6 miejsca dyplom.
Wśród wszystkich uczestników zawodów rozlosowano drobne upominki ufundowane przez sponsorów: Nadleśnictwo Opole, Nadleśnictwo Prószków, Scutti Polska, oraz Makama Sklep Myśliwski w Opolu, którym to sponsorom w imieniu Zarządu Koła i wszystkich zawodników serdecznie dziękujemy.
Tegoroczne zawody przyciągnęły kilka nowych twarzy. Niezwykle udany debiut odnotował Kolega Andrzej Rzeszutek zajmując VI lokatę w klasie powszechnej. Frekwencja, humory, podobnie jak i pogoda dopisywały (pomimo prognoz zapowiadających wielogodzinne opady, obyło się na paru kroplach), apetyt również – cały zapas ciast oraz kawa zostały wyczerpane! wyśmienity karczek z grilla wraz z dodatkami serwowało Przedsiębiorstwo Usługowo-Gastronomiczne i Wędliniarskie JAGALF Alfreda Sygi.
Oprócz zawodów, odbył się trening strzelecki dla członków koła nie uczestniczących w zawodach, oraz szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania które to szkolenie przeprowadził Kol. Adam Paszko. Zarząd pragnie wyrazić podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy, szczególnie składowi sędziowskiemu w osobach: Mariusz Krzywicki (sędzia główny, rogacz) Marzena Kurowska (trap), Stanisław Iżycki (krąg), Emilia i Sylwester Wilk (przeloty), Grzegorz Przydatek (rogacz), Kulig Stefan (dzik), Joanna Wilk i Joanna Kontek (sekretariat), Tomasz Klimer i Piotr Gajewski (obsługa techniczna) a także wymienionym już sponsorom.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu oraz do zapoznania się z wynikami w klasie OPEN i klasie POWSZECHNEJ.
Tekst: Marek Bocianowski.
Zdjęcia: Stefan Kulig i Zbigniew Bocianowski

Komunikat Zarządu Koła
14.08.2017r.

W dniu 14 sierpnia Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 3- 2017/2018 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Zachęcamy do lektury.„DARZ BÓR – DASZ KREW”
01.08.2017r.

Od 26 lipca do końca sierpnia br. trwa ogólnopolska zbiórka krwi organizowana z inicjatywy Polskiego Związku Łowieckiego przy współpracy 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji, podczas oddania krwi bądź jej składników, podaj hasło: „DARZ BÓR - DASZ KREW”. Umożliwi to identyfikację krwi oddanej przez myśliwych i umożliwi podsumowanie akcji. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

Grafik dyżurów LATO-JESIEŃ 2017
31.07.2017r.

Zarząd Koła w dniu dzisiejszym opublikował w zakładce Tylko dla członków/tablica ogłoszeń grafik dyżurów LATO-JESIEŃ 2017, które to dyżury rozpoczynamy od 12 sierpnia. Prosimy zapoznać się z dyżurami i załączonym regulaminem pełnienia dyżurów, oraz zarezerwować czas na ich pełnienie. Pamiętajmy, iż sumienne pełnienie dyżurów bardzo znacząco obniża szkody, oraz buduje nasz autorytet wśród rolników. Przed rozpoczęciem dyżurów należy każdorazowo skontaktować się z Kolegą Łowczym, sytuacja często zmienia się dynamicznie i może zachodzić konieczność zmiany miejsca pełnienia dyżurów.Czwarta edycja naszego konkursu fotograficznego
07.07.2017r.

Zarząd Koła ogłasza konkurs fotograficzny pt. „Nasze obwody łowieckie w obiektywie” - edycja czwarta 2017. Podobnie jak trzy poprzednie edycje, konkurs ma charakter zamknięty i jest adresowany do członków naszego koła oraz członków rodzin (współmałżonek oraz dzieci). W tym roku postanowiono zmniejszyć ilość kategorii tematycznych do trzech:
Kategoria I: ZWIERZĘTA W NASZYM OBIEKTYWIE
Kategoria II: PRZYRODA NASZYCH OBWODÓW ŁOWIECKICH
Kategoria III: MYŚLIWY I POLOWANIE – PRZED, PO I W TRAKCIE.
Wprowadzono za to dwie kategorie wiekowe, do 15 lat i powyżej 15 lat. Szczegółowe informacje zawiera regulamin konkursu. Termin nadsyłania prac upływa w 30 września 2017r. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie. Tekst: Marek Bocianowski

Raportowanie szakal złocistego
05.07.2017r.

W związku z doniesieniami o pojawianiu się w naszym kraju osobników szakala złocistego, Ministerstwo Środowiska zaleciło Polskiemu Związkowi Łowieckiemu i Lasom Państwowym raportowanie wszelkich przypadków zarejestrowania tego gatunku (zdjęcia z fotopułapek, obserwacje, znalezione martwe osobniki). W załączeniu przedmiotowe pismo DL-III.670.19.2017.JC Ministerstwa Środowiska i pismo DL-III.670.19.2017.JC Zarządu Głównego PZŁ. Zarząd Koła oczekuje na wszelkie informacje o pojawie tego gatunku, nie tylko od myśliwych, ale od wszystkich sympatyków łowiectwa i ochrony przyrody. Pamiętajmy, iż gatunki obce stanowią śmiertelne zagrożenie dla ojczystej fauny.

Walne Zgromadzenie Członków Koła
25.06.2017r.

W dniu 25 czerwca br., odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie Członków naszego koła. Tegoroczne zgromadzenie miało charakter sprawozdawczy. Obradami kierowało prezydium w składzie Marek Bocianowski (Przewodniczący Obrad), Stanisław Iżycki (Zastępca Przewodniczącego) i Adam Paszko (Sekretarz Obrad). Zgromadzenie, które tradycyjnie miało miejsce w Izbie Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole, było również okazją do wręczenia odznaczeń łowieckich. Uroczystego otwarcia Walnego Zgromadzenia dokonano w asyście pocztu sztandarowego i sygnalisty myśliwskiego w przepięknej scenerii ogródka dydaktycznego przy Izbie Leśnej. Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej wyróżniony został Kolega Jerzy Stanisław Iżycki a Brązowymi Medalami Zasługi Łowieckiej Koledzy: Ditmara Piechaczek, Robert Ryba i Zygfryd Żur. Z kolei Medalem Zasłużony dla łowiectwa Opolszczyzny uhonorowano Kolegów Marcina Niestrój, Marka Raszczuka i Bronisława Wilka. Po raz czwarty w historii koła wręczono odznaki honorowe Króla Sezonu. Królem Sezonu został Kolega Jan Bursy, I V-ce Królem Sezonu Kolega Grzegorz Przydatek, a II V-ce Królem Sezonu Kolega Michał Skibiński. Odznaczenia i medale wręczał Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu Kolega Zdzisław Dzwonnik w asyście Prezesa Kolegi Marka Bocianowskiego. Odznaki honorowe wręczał Prezesa Kolega Marka Bocianowski w asyście wieloletniego Prezesa naszego Koła Kolegi Pawła Gajdy. W trakcie zgromadzenia udzielono absolutorium poszczególnym członkom zarządu, zatwierdzono budżet koła na sezon 2017/2018 i podjęto w demokratycznym duchu uchwał nakreślających plan pracy zarządu i wszystkich członków koła na najbliższy rok. Podjęto również uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskami o nadanie odznaczeń łowieckich dla członków naszego koła. Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.
Tekst Marek Bocianowski, zdjęcia: Zbigniew Bocianowski

Szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania
25.06.2017r.

W dniu 25 czerwca br., bezpośrednio przed Walnym Zgromadzeniem Członków naszego koła odbyło się szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania – cześć teoretyczna. Część praktyczna, połączona z treningiem strzeleckim odbędzie się na strzelnicy w terminie późniejszym. Szkolenie było okazją do przypomnienia i ugruntowania tak ważnego dla każdego z nas obszaru wiedzy. W szkoleniu uczestniczyli oprócz członków koła również myśliwi stowarzyszeni z kołem. Szkolenie prowadził z upoważnienia Zarządu Koła Kolega Adam Paszko. W szkoleniu wykorzystano opracowaną przez Kolegę Prezesa prezentację multimedialną. Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.
Tekst i zdjęcia: Marek Bocianowski

Komunikat Zarządu Koła
10.06.2017r.

W dniu 10 czerwca br. Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 2-2017/2018 zawierającego między innymi informację o porządku obrad i regulaminie obrad zbliżającego się walnego zgromadzenia członków naszego koła. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).Komunikat Zarządu Koła
28.05.2017r.

W dniu 28 maja br. Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 1-2017/2018 zawierającego między innymi informację o planowanym terminie walnego zgromadzenia członków naszego koła. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).XXII Regionalny Konkurs Sygnalistów Myśliwskich Tułowice 2017
20÷21.05.2017r.

W dniach 20 i 21 maja bieżącego roku odbył się XXII Opolski Festiwal Łowiecki, który to tradycyjnie rozbrzmiewał Konkursem Sygnalistów Myśliwskich - Tułowice 2017. Przepiękne okolice parku Zespołu Szkół w Tułowicach w którym mieści się siedziba Technikum Leśnego - wylęgarni talentów sygnalistyki łowieckiej, ładna pogoda nastrajały wszystkich uczestników do jednoznacznego osiągnięcia jak najlepszych wyników konkursowych. Konkurs odbywa się w roku obchodów 25-lecia Gminy Tułowice oraz obchodów 60-lecia Zespołu Szkół w Tułowicach co nadało imprezie znaczącej rangi. Stali uczestnicy konkursu jednoznacznie stwierdzili, że frekwencja uczestników oraz kibiców tym razem przeszła wszelkie oczekiwanie i była w 22-letniej tradycji tych zmagań największą. W sobotę po uroczystym otwarciu odbyły się przesłuchania solistów w kategoriach D, C, B i A . Bardzo dobrze dopisało uczestnictwo młodych trębaczy zarówno koleżanek jak i kolegów co dobrze wróży rozwojowi sygnalistyki myśliwskiej w Polsce.
Natomiast w niedzielę tradycyjnie rozpoczęto kolejny dzień zmagań mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Rocha w Tułowicach, gdzie muzyczną oprawę stanowiły połączone siły sygnalistów zrzeszonych w dwóch zespołach.
Następnie, już na terenie parku szkolnego odbyły się kolejne przesłuchania solistów a następnie zespołów także we wszystkich kategoriach. Pośród zespołów wystąpił zespół sygnalistów myśliwskich ZO PZŁ w Opolu a także znany ze swojej przebojowości zespół HAGARD reprezentujący Akademię Rolniczą w Krakowie.
Ogłoszenie wyników, rozdanie nagród zakończyło dwu dniowy festiwal muzyki myśliwskiej w Gminie Tułowice.
Zapraszam na kolejny XXIII w przyszłym roku, który odbędzie się w mieście Tułowice, ponieważ w przyszłym roku Tułowice uzyskają prawa miejskie.

Tekst i zdjęcia: Ditmar Piechaczek

„Nacjonalizacja łowiectwa” – artykuł godny polecenia
9.04.2017r.

W kwietniowym (4/2017) numerze Łowca Polskiego ukazał się artykuł pióra Bogdana Bronowskiego pod wielce wymownym tytułem „Nacjonalizacja łowiectwa”. Warto przeczytać o nowym pomyśle na łowiectwie i jego głównym pomysłodawcy. Dzięki inicjatywie ZO PZŁ w Opolu z artykułem mogą zapoznać się również Koleżanki i Koledzy którzy nie prenumerują Łowca Polskiego.Umowa na obwód 44 podpisana
31.03.2017r

W piątek 31 marca 2017 roku, w godzinach przedpołudniowych, Sali Edukacyjnej N-ctwa Opole, podpisana została pomiędzy Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach a Kołem Łowieckim Nr 3 „Lis” w Opolu, umowa dzierżawy obwodu łowieckiego nr 44 „Falmirowice” na lata 2017-2027. Z ramienia RDLP Katowice umowę podpisywał Dyrektor RDLP w Katowicach Wiesław Kucharski, za Zarząd Koła umowę podpisali Prezes Kolega Marek Bocianowski i Skarbnik Kolega Stefan Kulig. Przy podpisaniu umowy obecni byli również: Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu Kolega Zdzisław Dzwonnik, V-ce Prezes ORŁ w Opolu Kolega Stanisław Sierżyński, Łowczy Okręgowy Kolega Wojciech Plewka, oraz Z-ca Dyrektora RDLP w Katowicach ds. gospodarki leśnej Hubert Wiśniewski. Nowa dziesięcioletnia umowa na dzierżawę obwodu łowieckiego, niewątpliwie stanowi ważny kamień milowy w historii naszego koła. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu z wydarzenia.
Zdjęcia: archiwum N-ctwa Opole
Tekst: Marek Bocianowski

Umowa na obwód 115 podpisana
31.03.2017r

W piątek 31 marca 2017 roku w godzinach popołudniowych, w Muzeum Powiatowym w Nysie, podpisana została pomiędzy Starostą Nyskim Czesławem Biłobranem a Kołem Łowieckim Nr 3 „Lis” w Opolu, umowa dzierżawy obwodu łowieckiego nr 115 „Goświnowice” na lata 2017-2027. Za Zarząd Koła umowę podpisali Prezes Kolega Marek Bocianowski i Skarbnik Kolega Stefan Kulig. Przy podpisaniu umowy obecny był Nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik Stanisław Jurecki. Nowa dziesięcioletnia umowa na dzierżawę obwodu łowieckiego, niewątpliwie stanowi ważny kamień milowy w historii naszego koła. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu z wydarzenia.
Zdjęcia: Marek Bocianowski i Stefan Kulig
Tekst: Marek Bocianowski

EXPOHunting już 7-9 kwietnia 2017
26.03.2017r.

Zarząd Koła informuje, iż dysponuje 20 zaproszeniami na 8 Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting które odbędą się w Centrum Targowo-Konferencyjnym ExpoSilesia w Sosnowcu w dniach 7-9 kwietnia. Zaproszenie, po jego zarejestrowaniu na stronie internetowej organizatora uprawnia do nieodpłatnego wstępu jedną osobę. Zaproszenia (wyłącznie członkowie koła i myśliwi stowarzyszeni) można pobrać u Kolegi Łowczego, począwszy od soboty 1 kwietnia, według formuły: kto pierwszy, ten lepszy. Więcej ciekawych informacji można znaleźć na stronie organizatora www.exposilesia.pl/expohunting/pl/

Tekst: Marek Bocianowski

Nareszcie dobre wiadomości
25.03.2017r.

Zarząd Koła z przyjemnością informuje, iż otrzymaliśmy informacje o planowanych terminach podpisania umów dzierżawnych na obwód Nr 44 „Falmirowice” i Nr 115 „Goświnowice”. Tym samym możliwym będzie zatwierdzenie rocznych planów łowieckich i od 1 kwietnia kontynuacji wykonywania polowania i innych czynności z zakresu gospodarki łowieckiej. Również szacowanie i likwidowanie szkód w uprawach rolnych wyrządzanych przez zwierzynę łowną odbywać będą się na dotychczasowych zasadach. Kończy się tym samym panujący od kilku tygodni okres niepewności co do dalszych losów umów dzierżawnych i możliwości kontynuacji dzierżawy obwodów. Prosimy o przekazanie tej informacji współpracującym z nami producentom rolnym.

Tekst: Marek Bocianowski

Poparcie dla grudniowej nowelizacji Ustawy o Ochronie Przyrody
24.02.2017r.

Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy, które regulacją sprawy wycinki drzew i krzewów. Od tej pory bez zezwolenia można je wyciąć na prywatnej posesji pod warunkiem jednak, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nowe regulacje wzmocniły poczucie własności prywatnej, zlikwidowały zbędną biurokrację i fikcję administracyjną. Incydent wycinki drzew przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście rozpętał medialną burzę wokół nowych przepisów, a co gorsza pogłoski o ich ponownym zaostrzeniu wywołały swoistą panikę i wzmożone wycinki. Dlatego Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu w imieniu Pana prof. Jana SZYSZKI – Ministra Środowiska, który był organem wnioskującym o dokonanie zmian i nowelizacji zapisów dotyczących ochrony terenów zieleni i zadrzewień w zakresie wycinki drzew i krzewów w Ustawie o Ochronie Przyrody, zwraca się z prośbą do myśliwych i leśników o wyrażenie swojego poparcia dla przyjętych przez Sejm i Senat RP zmian. Szczegółowa informacja dostępna jest na stronie ZO PZŁ w Opolu.

Petycja w obronie łowiectwa i polskiego modelu łowiectwa
24.02.2017r.

Koleżanki i Koledzy! ZO PZŁ w Opolu apeluje o włączenie się w akcję zbierania podpisów pod petycją w obronie łowiectwa i polskiego modelu łowiectwa. W zamierzeniu inicjatorów petycja będzie adresowana do Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Premier Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes „Prawa i Sprawiedliwości”. Szczegółowa informacja dostępna jest na stronie ZO PZŁ w Opolu, skąd można pobrać pliki z tekstem petycji i listami do zbierania podpisów, oraz dowiedzieć się więcej o samej inicjatywie.

Komunikat Zarządu Koła
27.01.2017r.

W dniu 27 stycznia br. Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 6-2016/2017 zawierającego między innymi informację o planowanej biesiadzie myśliwskiej, oraz wspólnym, trzydniowym polowaniu na lisy. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła).Pamiętajcie – lochy strzelamy po staremu
13.01.2017r.

Zarząd Koła przypomina Koleżankom i Kolegom , iż zgodnie zapisami Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne z dniem 1 stycznia 2017 roku przestały obowiązywać wprowadzone na okres dwóch lat (2015 i 2016) terminy polowań na dziki lochy. Innymi słowy w bieżącym sezonie na dziki lochy polujemy do 15 stycznia, a nie jak w dwóch poprzednich latach do 15 lutego. Ponowny odstrzał loch rozpoczniemy od 15 sierpnia, a nie jak w roku poprzednim od 15 maja.

Ptasia grypa – Rozporządzenie MRiRW
30.12.2016r.

Informujemy Kolegów za ZO PZŁ w Opolu, iż ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, w którym wprowadza się szereg nakazów i zakazów, w tym adresowanych do myśliwych, a mających na celu zminimalizowanie szkód jakie może spowodować wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7. Apelujemy o zapoznanie się z treścią rozporządzenia i ścisłe stosowanie się do wprowadzonych nim nakazów i zakazów.

Ptasia grypa – wytyczne do polowania na ptactwo
30.12.2016r.

Informujemy Kolegów za ZO PZŁ w Opolu, iż ukazały się Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące postępowania podczas polowań na ptactwo łowne, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u dzikich ptaków w Polsce, które informują jak zachowywać się w kontakcie z dzikimi ptakami, tak aby minimalizować potencjalne szkody jakie może spowodować wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7. Apelujemy o zapoznanie się z treścią wytycznych i ścisłe stosowanie się do nich.

Kolejny, podwójny mer kwartalnika z „Z KNIEI”
9.12.2016r.

Ukazał się podwójny, siedemnasty i osiemnasty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W tym numerze można zapoznać się z relacją z Opolskich Hubertowin 2016, można poznać cenne rady strzeleckie. Szczególnie dumni możemy być z wyników analizy pozyskania lisów w okręgu, gdzie koło nasze jest niekwestionowanym liderem. Przypominamy po raz kolejny, iż zaprenumerowaliśmy 5 egzemplarzy tego tytułu. 4 egzemplarze są do odebrania u Kolegi Łowczego (kto pierwszy ten lepszy). Jeden egzemplarz pozostaje u Kolegi Łowczego (jak w czytelni – każdy może poczytać i zwrócić). Dodatkowo Kolega Prezes dysponuje egzemplarzami autorskimi, które chętnie rozdaje. Zachęcamy do zapoznania się, a także do prenumeraty indywidualnej.Msza w naszej intencji
5.11.2016r.

W sobotę 05 listopada 2016 roku o godz.: 18.00 odprawiona została w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu - Groszowicach uroczysta msza koncelebrowana w intencji „Leśników, Myśliwych, Pomocników i wszystkich kochających przyrodę,,. Nasze Koło Łowieckie reprezentowane było przez poczet sztandarowy, członków zarządu oraz kolegów myśliwych. W koncelebrze udział wzięli: Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon oraz Ojciec Kamilianin - Tadeusz Dyl z Tybilisi, stolicy Gruzji, gość groszowickiej parafii, który w swoim kazaniu opowiedział o przepięknej gruzińskiej krainie, nawiązując do tamtejszych legend i przekazów myśliwskich w sposób niezwykle barwny przybliżył obecnym ten rejon świata. Tym razem w ramach oprawy muzycznej wykorzystane zostały sygnały i marsze myśliwskie wykonywane przez kol. Ditmara Piechaczka w duecie z organami kościelnymi na których grał p. Tomasz Fronia. Połączenie instrumentu dętego obsługującego niespełna 6 dźwięków naturalnych z organami mającymi do dyspozycji ponad 1000 piszczałek w prawie 12 oktawach było dla obydwu muzyków, jak się obecnie popularnie mówi, nie lada wyzwaniem logistycznym. Po zakończeniu uroczystości mieliśmy okazję zamienić parę słów z gościem z Gruzji, rozmowę zainicjował Ojciec Kamilianin konkretnym stwierdzeniem - no to teraz na polowanie - a po chwili dodał, tropy niedźwiedzi to u nas normalka, przed wyjazdem do Polski zauważyłem nowe w naszym ogrodzie- zapraszam do nas. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z nabożeństwa.


Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Msza w naszej intencji
3.11.2016r.

W dniu 3 listopada, czyli w święto naszego patrona, w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jadwigi w Opolu Malinie odbyła się msza święta w intencji wszystkich żyjących członków naszego koła, oraz za spokój duszy tych którzy odeszli z naszego grona na wieczne łowy. W nabożeństwie oprócz członków naszego koła, naszych rodzin i sympatyków uczestniczyli również mieszkańcy Maliny. Nabożeństwu towarzyszyła specjalna oprawa: poczet sztandarowy, oraz modlitwa pod ołtarzem Św. Huberta. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z nabożeństwa.


Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Kolega Ditmar Piechaczek o Hubertusie w radiu DOXA
03.11.2016r.

Nasz Kolega Ditmar Piechaczek w dniu 3 listopada gościł w Radiu DOXA. W ciepłej i przyjaznej rozmowie z redaktorem Jakubem Malcem przybliżał słuchaczom tradycje związane ze świętem naszego patrona, Świętym Hubertem. Dzięki uprzejmości Radia DOXA, poprzez naszą stronę można odsłuchać audycję, warto:Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Trzecia edycja konkursu fotograficznego rozstrzygnięta
29.10.2016r.

Trzecia edycja konkurs fotograficznego pt. „Nasze obwody łowieckie w obiektywie” została rozstrzygnięta. Jury oceniło wszystkie 29 zdjęć nadesłanych przez 6 autorów w czterech kategorii. W stosunku do drugiej edycji zainteresowanie konkursem wzrosło, rok temu 4 autorów nadesłało 21 prac. Każdą z prac członkowie jury oceniali nadając ocenę punktową (w skali od 0 do 10).
Nagroda główna: 23 punktów otrzymało zdjęcie „Sarna kozioł” Kolegi Daniela Szpil nadesłane w kategorii ZWIERZĘTA W NASZYM OBIEKTYWIE.
Wyróżnienie w kategorii ZWIERZĘTA W NASZYM OBIEKTYWIE: 18 punktów otrzymało zdjęcie „Sarna we mgle” nadesłane przez Kolegę Cezarego Bąka.
Wyróżnienie w kategorii PRZYRODA NASZYCH OBWODÓW ŁOWIECKICH: 23 punktów otrzymało zdjęcie „Świt w łowisku” kolegi Daniela Szpila.
Wyróżnienie w kategorii LUDZIE I LAS WŚRÓD NAS: 12 punktów otrzymało zdjęcie „Zrzuty jelenia” Kolegi Cezarego Bąka.
Wyróżnienie w kategorii MYŚLIWY I POLOWANIE – PRZED, PO I W TRAKCIE: 12 punktów otrzymało zdjęcie „Prace w łowisku” zgłoszone przez Kolegę Daniela Szpila.
Organizator konkursu postanowił również przyznać WYRÓŻNIENIE DLA NAJMŁOWDZEGO UCZESTNIKA KONKURSU: 7 punktów otrzymało zdjęcie „Strzelnica” nadesłane przez Macieja Kontka, syna naszego Kolegi Grzegorza Kontka. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło w dniu 7 listopada br. przed odprawą myśliwych na polowaniu Hubertusowskim. Nagrody (ciekawe pozycje książkowe i drobne upominki) ufundowane przez sponsorów (Scutti Polska, Nadleśnictwo Opole i Nadleśnictwo Prószków) i nasze koło, wręczali organizator konkursu Kolega Mariusz Krzywicki, Kolega Prezes Marek Bocianowski i Kolega Łowczy Andrzej Romanowicz. Zapraszamy do obejrzenia zarówno nagrodzonych prac jak i pozostałych, nadesłanych na konkurs.
Kolega Mariusz Krzywicki w porozumieniu z Zarządem Koła zapowiedział kolejną, czwartą edycję konkursu, ogłoszenie już niebawem. Zarząd Koła składa gratulacje autorom nagrodzonych prac, a Koledze Mariuszowi Krzywickiemu podziękowania za pomysłową inicjatywę.

Tekst: Marek Bocianowski.

Wyróżnienia honorowe Lisiarz sezonu wręczone
29.10.2016r.

Bezpośrednio po polowej mszy Hubertusowskiej, zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia, w obecności naszych gości i sympatyków, Koledzy Prezes i Łowczy wręczyli po raz trzeci w historii koła wyróżnienia honorowe Lisiarz Sezonu za sezon 2015-2016.
Lisiarzami Sezonu zostali Koledzy Michał Skibiński (obwód 44) i Tomasz Blacharski (obwód 115). Miano I-go v-ce Lisiarza Sezonu uzyskali Koledzy Erwin Kowalik (obwód 44) i Stanisław Iżycki (obwód 115), a miano II-go v-ce Lisiarza Sezonu uzyskali Koledzy Waldemar Wilk (obwód 44) i Henryk Kwik (obwód 115). Sukcesu Kolegom serdecznie gratulujemy.
Wszyscy Lisiarze otrzymali pamiątkowy dyplom i odznakę. W zakładce Wyróżnienia honorowe można dowiedzieć się o genezie tego i innych wyróżnień honorowych w naszym kole, oraz sprawdzić kto wcześniej uzyskał to wyróżnienie. Można też obejrzeć dokładnie odznakę.

Tekst: Marek Bocianowski

Polowanie Hubertusowskie 2016
29.10.2016r.

W dniu 29.10.2016r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się polowanie Hubertusowskie. To wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju polowanie, było poprzedzone tradycyjną polową mszą Hubertusowską. W polowaniu uczestniczyło zaledwie 34 myśliwych. Z tego względu zrezygnowano z tradycyjnego podział na dwie grupy, wszyscy polowali poruszając się na podwodzie.
Dzięki nad wyraz sprawnemu prowadzeniu myśliwych przez Kolegów Grzegorza Przydatka i Adama Paszko udało się do godziny 14:00 opolować cztery mioty. Polowanie utrudniał silnie wiejący wiatr, ale deszcz zaczął padać dopiero przy układaniu pokotu. Królem polowania został Kolega Mariusz Krzywicki pozyskując jelenia byka o rzadko spotykanej formie nieregularnego widłaka. Tytuł v-ce króla przypadł Koledze Adamowi Borkowskiemu, który pozyskał łanię jelenia. Święty Hubert nie oszczędził swoim wyznawcom Króla Pudlarzy, którego tytuł uzyskał Wojciech Fryc. Po ułożeniu pokotu i zakończeniu polowania naganka i myśliwi wspólnie spożyli przepysznie upieczonego dzika z kaszą gryczaną i kapustą.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z odprawy i pokotu.

Zdjęcia: Stefan Kulig, Marek Bocianowski
Tekst: Marek Bocianowski

Polowa Msza Hubertusowska
29.10.2016r.

W dniu 29.10.2016r., pod obeliskiem upamiętniającym 60-lecie naszego koła, odbyła się ósma już w historii naszego koła, polowa Hubertusowska msza święta. Prawie jak zwykle dopisała. Dopisała również frekwencja, we mszy uczestniczyli członkowie koła, ich rodziny i przyjaciele, mieszkańcy okolicznych miejscowości: Maliny i Grotowic, oraz pomocnicy biorący udział w polowaniu. Posługę kapłańską dokonał nasz Kolega ksiądz Janusza Konowalski. Jak zwykle zadbano o oprawę: drewniany ołtarzu wykonanym przez Kolegów Tomasza i Józefa Kowoli nakryła misternie ozdobionym obrusem Koleżanka Marzena Kurowska, na ołtarzu stanął krucyfiks i lichtarze Kolegi Michała Skibińskiego, wspaniały przykład sztuki łowieckiej. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta sponsorowana przez Kolegów Mientusów, a na mszę sygnałem „Zbiórka” wzywali nasi sygnaliści, Cezary Bąk i Ditmar Piechaczek. Bezpośrednio po mszy, zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Kolega, nastąpiło po raz trzeci w historii naszego koła, wręczenie wyróżnień honorowych Lisiarz Sezonu, oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. O szczegółach można przeczytać w osobnych wpisach.
Na zakończenie wszystkich uczestników mszy zaproszono na przepyszny jabłkowy i makowy kołocz, oraz gorącą kawę.
Zarząd Koła składa podziękowania wszystkim członkom koła którzy zaangażowali się w organizację tegorocznej mszy Hubertusowskiej. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Zdjęcia i tekst: Marek Bocianowski

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Inwentaryzacja dzików zakończona
17.10.2016r.

W dniu 17 października rozpoczęto w lasach Nadleśnictwa Opole inwentaryzację dzików będącą częścią składową ogólnopolskiej inwentaryzacji dzików. Na obrębie Grudzice dzięki sprawnej organizacji wyznaczone bloki udało się przepędzić w jeden dzień. Inwentaryzację prowadziliśmy wspólnie z leśnikami, wspólnymi siłami gromadząc zespół ponad 50 osób. W tym miejscu zarząd pragnie złożyć gorące podziękowania wszystkim członkom koła, którzy odpowiedzieli na apel zarządu i znaleźli czas na udział w inwentaryzacji. Wspomnijmy te godziny ciężkiej pracy w łowisku dzięki zdjęciom wykonanym przez naszego Kolegę Stefana Kuliga.

Komunikat Zarządu Koła
12.10.2016r.

W dniu 12 października Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 5-2016/2017 zdominowanego tematem ogólnokrajowej inwentaryzacji dzików. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).Komunikat Zarządu Koła
28.09.2016r.

W dniu 28 września Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 4-2016/2017 zawierającego między innymi informację Kalendarz polowań zbiorowych na sezon 2016/2017. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).Nowy wzór druku
21.08.2016r.

Na stronie www naszego koła w lokalizacji Strona główna / Tylko dla członków / Druki do pobrania) Zarząd Koła opublikował druk Protokół okazania zwierzyny drobnej. Druk wypełnia myśliwy pobierający zwierzynę drobną na użytek własny, do czego jest zobowiązany uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Koła z dnia 23.01.2016r. (patrz: Kodeks Koła).


Ważny komunikat dla selekcjonerów
19.08.2016r.

Na tablicy ogłoszeń (zarówno tej przy książce zgłoszeń, jak i wirtualnej na stronie www w lokalizacji Strona główna / Tylko dla członków / Tablica ogłoszeń) Zarząd Koła opublikował informacje dotyczące premiowania odstrzału osobników jelenia szlachetnego wybitnie selekcyjnych poprzez przyznanie dodatkowego odstrzału na jelenia byka. Zachęcamy wszystkich selekcjonerów do zapoznania się z ustaleniami Zarządu i skorzystania z zachęty.

Galeria premiowanych selektów
15.08.2016r.

Zgodnie z ustaleniami Zarząd Koła z dnia 22.07.br. dotyczącymi premiowania osobników wybitnie selekcyjnych poprzez przyznanie dodatkowego odstrzału na rogacza, wypełniając zapisy pkt. 2 niniejszych ustaleń (publikowanie zdjęć w/w osobników na stronie www), informujemy iż w zakładce Strona główna / Tylko dla członków / utworzono nową zakładkę o nazwie Odstrzał selekcyjny premiowany dodatkowym odstrzałem. Prezentujemy tu zdjęcia rogaczy odstrzelonych i zgłoszonych zgodnie z ustaleniami z przywołanymi ustaleniami.

Komunikat Zarządu Koła
6.08.2016r.

W dniu 6 sierpnia Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 3- 2016/2017 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Pragniemy zwrócić uwagę, iż komunikat zawiera wiele ważnych informacji, w tym harmonogram dyżurów w turze jesiennej i informację o treningu strzeleckim połączonym z zawodami strzeleckimi koła.Kolejny numer kwartalnika z „Z KNIEI”
26.07.2016r.

Ukazał się szesnasty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. Przypominamy po raz kolejny, iż zaprenumerowaliśmy 5 egzemplarzy tego tytułu. 4 egzemplarze są do odebrania u Kolegi Łowczego (kto pierwszy ten lepszy). W tym numerze można przeczytać dużo dobrego o naszym kole. Jeden egzemplarz pozostaje u Kolegi Łowczego (jak w czytelni – każdy może poczytać i zwrócić). Dodatkowo Kolega Prezes dysponuje egzemplarzami autorskimi, które chętnie rozdaje. Zachęcamy do zapoznania się, a także do prenumeraty indywidualnej.Nowe zagrożenie chorobowe dla jeleni
24.07.2016r.

Koleżanki i Koledzy. W Norwegii wykryto przypadki zachorowań reniferów i łosi na CWD (Przewlekła Choroba Wyniszczająca). Jest to pierwszy taki przypadek w Europie, mogący mieć katastrofalne skutki zarówno dla populacji jeleniowatych jak i obrotu ich tuszami i oraz produktami. Co ważne, jedną z bram rozprzestrzeniania choroby może być nabywanie przez myśliwych i stosowanie w łowisku w celach łowieckich jeleniego moczu. Wierzymy, iż nasi myśliwi nigdy nie posługiwali się tego rodzaju preparatami. Nie mniej przestrzegamy przed niewyobrażalnym ryzykiem z tym związanym. W załączeniu pismo Głównego Lekarza Weterynarii odnoszące się do zagrożenia CWD i możliwych źródeł infekcji.

Uwaga selekcjonerzy
22.07.2016r.

Koleżanki i Koledzy. Napływają od Kolegów sygnały o obserwowaniu w łowisku stosunkowo dużej ilości niezwykle słabych rogaczy (guzikarze, kilkucentymetrowej wysokości szpicaki i szydlarze). Przykładem może być pozyskany w m-cu czerwcu rogacz o masie 7,8 kg. Sytuacja ta prawdopodobnie związana jest z brakiem od dwóch lat normalnych zim i związanym z tym przeżywaniem najsłabszych, późno wykoconych koźląt. Niestety może to mieć fatalne przełożenie na jakość osobniczą populacji. Wyniki badań jasno wskazują, iż istniej silny związek pomiędzy jakością osobniczą w pierwszym roku życia przyszłego rogacza, a jego dalszym rozwojem. Innymi słowy z marnego koźlęcia nigdy nie będzie mocnego rogacza, bez względu na poprawę bazy żerowej. W praktyce rogacze takie nie są odstrzeliwane (nie przedstawiają wartości trofealnej, ewentualna przydatność gastronomiczna też jest dyskusyjna). W efekcie preferujemy osobniki które powinny być odstrzelone w pierwszej kolejności. Dlatego kierując się troską o jakość osobniczą populacji sarny zarząd postanowił:

1. Odstrzał rogacza o formie parostków: guzikarz, szpicak o średniej wysokości tyk do 5 cm i szydlarz o średniej wysokości tyk do 10 cm, jest premiowany przyznaniem kolejnego odstrzału na rogacza.

2. Dla uzyskania odstrzału o którym mowa w pkt. 1 należy okazać parostki odstrzelonego rogacza w skórze Koledze Łowczemu (obwód 44) lub Podłowczemu (115), oraz sporządzić dokumentację fotograficzną, zdjęcie przesyłając (najlepiej w formie elektronicznej) do Kolegi Prezesa (zostanie opublikowane na naszej stronie www).

3. Powyższe dotyczy myśliwych posiadających niezrealizowany odstrzał na rogacza i nie może być podstawą żądania wystawienia dodatkowego zezwolenia.

4. Odstrzał w/w rogaczy w rejonach leśnych może być realizowany zamiennie (np. można pozyskać takiego rogacza w rejonie Malina-Las pomimo że rogacze zostały tam wykonane i wpisać go na rejon np. Grudzice-Las.


Podziękowania za pomoc w organizacji zawodów
3.07.2016r.

Koleżanki i Koledzy. Miło nam poinformować, iż Koło nasze otrzymało podziękowania ze strony Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu za wsparcie finansowe w organizacji XLIX Mistrzostw Polski PZŁ Klasy Powszechnej, które rozegrano na strzelnicy w Grudzicach w dniach 2 i 3 lipca br. Zapraszamy do zapoznania się z treścią podziękowańWalne Zgromadzenie Członków Koła
11.06.2016r.

W dniu 11 czerwca br., odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie Członków naszego koła. Tegoroczne zgromadzenie miało charakter sprawozdawczy. Obradami kierowało prezydium w składzie Marek Bocianowski (Przewodniczący Obrad), Stanisław Iżycki (Zastępca Przewodniczącego) i Grzegorz Przydatek (Sekretarz Obrad). Zgromadzenie, które tradycyjnie miało miejsce w Izbie Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole, było również okazją do wręczenia odznaczeń łowieckich. Uroczystego otwarcia Walnego Zgromadzenia dokonano w asyście pocztu sztandarowego i czterech sygnalistów myśliwskich w przepięknej scenerii świeżo zrewitalizowanego ogródka dydaktycznego przy Izbie Leśnej. Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej wyróżnieni zostali Koledzy: Józef Gruner, Grzegorz Przydatek i Kazimierz Raniczkowski, a Brązowymi Medalem Zasługi Łowieckiej Koledzy: Artur Gebauer i Andrzej Tokarski. Z kolei Medalem Zasłużony dla łowiectwa Opolszczyzny uhonorowano Kolegów Tomasza Blacharskiego, Adama Borkowskiego, Roberta Rybę i Ditmara Piechaczka. Po raz trzeci w historii koła wręczono odznaki honorowe Króla Sezonu. Królem Sezonu został Kolega Grzegorz Przydatek, I V-ce Królem Sezonu Kolega Jan Bursy, a II V-ce Królem Sezonu Kolega Michał Skibiński. Odznaczenia, medale i odznaki honorowe wręczał Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu Kolega Zdzisław Dzwonnik. W sposób szczególny Zarząd Koła uhonorował Kolegę Michała Skibińskiego za bezprzykładne i bezinteresowne zaangażowanie w redukcję drapieżników, wręczając mu album „Łowiectwo” (Kol. Michał Skibiński w sezonie 2015/2016 pozyskał 54 lisy i 11 jenotów, rezygnując z przysługującej ma premii pieniężnej). W trakcie zgromadzenia udzielono absolutorium poszczególnym członkom zarządu, zatwierdzono budżet koła na sezon 2016/2017 i podjęto w demokratycznym duchu uchwał nakreślających plan pracy zarządu i wszystkich członków koła na najbliższy rok, oraz doskonalące Kodeksu Koła. Podjęto również uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskami o nadanie odznaczeń łowieckich dla członków naszego koła. Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.

Tekst Marek Bocianowski, zdjęcia: Zbigniew Bocianowski

Szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania
11.06.2016r.

W dniu 11 czerwca br., bezpośrednio przed Walnym Zgromadzeniem Członków naszego koła odbyło się szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania – cześć teoretyczna. Część praktyczna, połączona z treningiem strzeleckim odbędzie się na strzelnicy w terminie późniejszym. Szkolenie na terenie Izby Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole było okazją do przypomnienia i ugruntowania tak ważnego dla każdego z nas obszaru wiedzy. W szkoleniu uczestniczyli oprócz członków koła również myśliwi stowarzyszeni z kołem. Szkolenie prowadził z upoważnienia Zarządu Koła Kolega Adam Paszko. W szkoleniu wykorzystano opracowaną przez Kolegę Prezesa prezentację multimedialną. Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.

Teksti zdjęcia: Marek Bocianowski

Z wizytą w Nadleśnictwie Opole
30.05.2016r.

W dniu 30.05.2016 udałam się wraz z grupą przedszkolaków z Przedszkola w Makowicach i uczniów Szkoły Podstawowej w Makowicach do Nadleśnictwa Opole. Wizyta rozpoczęła się od zajęć edukacyjnych które poprowadziła Specjalista d/s Edukacji, Pani Natalia Złotek. Dzieciaki poznały dzikie zwierzęta, dowiedziały się jaka jest różnica między rogami a porożem oraz poszerzyły swoja wiedzę odnośnie kleszczy i choroby którą przenoszą czyli boreliozy. Mogły również zobaczyć korniki oraz wiele dzikich zwierząt i ptaków. Kolejnym bardzo interesującym punktem spotkania było odwiedzenie multimedialnej sali na której znajduje się wystawa przedstawiająca życie lasu i jej mieszkańców w rytmie czterech pór roku. Nasi mali słuchacze porozsiadali się na poduszkach i z zaciekawieniem słuchali opowiadania o lesie i towarzyszących opowieści efektów specjalnych, którymi były odgłosy burzy letniej burzy, czy podmuchy zimnego wiatru. Miłym akcentem spotkania było wspólne pieczenie kiełbasek które dzieciakom bardzo smakowały. Pogoda dopisała i z dużym zadowoleniem dzieciaków udaliśmy się w drogę powrotną do naszych domów. Dziękujemy Nadleśnictwu za możliwość uczestnictwa w takich zajęciach. Wyprawa do Opola odbyła się oczywiście z inspiracji myśliwych z naszego koła.

Tekst i zdjęcia: Anna Baranowska Żabińska
Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Ważne dokumenty dla członków koła
28.05.2016r.

Zgodnie z zapowiedzią podaną w dwóch ostatnich komunikatach Zarząd Koła informuje, iż od dzisiaj dostępne są następujące dokumenty:
1. Protokół z obrad Walnego Zgromadzenia Członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis" w Opolu z dnia 11.04.2015 r.
2. Protokół z obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis" w Opolu z dnia 23.01.2016 r.
3. Sprawozdanie z działalności Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu za okres sprawozdawczy od 1 kwietnia 2015r. do 31 marca 2016r. przedłożone Walnemu Zgromadzeniu Członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu w dniu 11 czerwca 2016r.
Dokumenty są dostępne w lokalizacji Strona główna/Tylko dla członków/Tablica ogłoszeń/ Przypominamy, iż dostęp do tej podstrony jest zabezpieczony hasłem gwarantującym dostęp wyłącznie dla członków koła. Pliki rozesłano również do członków zarządu i członków komisji rewizyjnej.


Zmiana godziny walnego zgromadzenia
24.05.2016r.

Zarząd Koła zwraca uwagę na zmianę godziny rozpoczęcia walnego zgromadzenia i poprzedzającego go szkolenia w stosunku do informacji wstępnie zawartej w komunikacie nr 1-2016/2017. Zgodnie z treścią komunikatu nr 2-2016/2017 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu, walne zgromadzenie rozpoczyna się o godzinie 10:00 a szkolenie godzinę wcześniej, czyli o 9:00. Zmiana została podyktowania wnioskami zgłaszanymi przez Kolegów i z pewnością posłuży lepszemu wykorzystaniu pozostałej części dnia.Komunikat Zarządu Koła
24.05.2016r.

W dniu 24 maja Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 2-2016/2017 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Pragniemy zwrócić uwagę, iż komunikat zawiera wiele ważnych informacji, w tym informację o terminie walnego zgromadzenia członków naszego koła, porządek i regulamin obrad.Myśliwi czytają dzieciom
22.04.2016r.

W dniu 22 kwietnia po raz kolejny miałam okazję się spotkać z najmłodszymi z przedszkola w Makowicach. Włączając się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom" której misją jest wspieranie zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, promocyjne i lobbingowe. Jak przekonują członkowie Fundacji "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie, codziennie – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Ja przeczytałam dzieciaczkom bajkę pt. Niebieskie pióro. Bajka opowiadała o Laurze która wybrała się na wakacje do swoich dziadków na wieś. Laura wybrała się z dziadkiem na grzyby do lasu. Bardzo się bała ponieważ w lesie nigdy nie była. Grzyby znała tylko ze sklepu. Dziewczynka po raz pierwszy zobaczyła zająca, usłyszała odgłosy wielu ptaków, zobaczyła motyla i kolorową polanę. Wytłumaczyłam maluchom iż ważne jest aby odpowiednio się ubrać do lasu i wziąć ze sobą odpowiedni ekwipunek. Powiedziałam im, że bardzo ważne jest zachowanie w lesie ciszy aby nie płoszyć leśnych zwierząt. Dzieciaki poznały wiele gier które można wykorzystać do zabawy w lesie i dowiedziały się że można grać na trawie lub żołędzia użyć jako gwizdka. Poznały tropy zwierząt takich jak sarna, jeleń szlachetny, dzik, wiewiórka, zając i ryś. Nie obyło się również na spotkaniu bez malowaniu obrazków ze zwierzętami leśnymi. Tego dnia obchodzony był również Dzień Ziemi. Wzięliśmy worek na śmieci i wyruszyliśmy posprzątać otaczający nasze małe podwórko przedszkolne świat. Aby uszczęśliwić gromadkę dzieci jeszcze bardziej postanowiłam im zrobić niespodziankę i rozdać słodkości.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ze spotkania z przedszkolakami.

Tekst: Anna Baranowska Żabińska

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

TVP 3 OPOLE o Dniu Ziemi w naszym kole
22.04.2016r.

Dziennikarz TVP 3 Opole Pan Mariusz Drożdż przyjął zaproszenie na organizowany przez nasze koło wsiedlanie bażantów z okazji Dnia Ziemi. Z nagranego przez Pana Redaktora materiału powstała relacja zamieszczona Kurierze Opolskim z dnia 22 kwietnia br., prezentująca wydarzenie w jednoznacznie pozytywnym świetle. Relację można obejrzeć na stronie TVP 3 Opole.

Tekst: Marek Bocianowski

Radio OPOLE o Dniu Ziemi w naszym kole
22.04.2016r.

Dziennikarz Radia OPOLE Pani Daria Placek przyjęła zaproszenie na organizowany przez nasze koło wsiedlanie bażantów z okazji Dnia Ziemi. Z nagranego przez Panią Redaktor materiału i wykonanych zdjęć powstała audycja prezentująca wydarzenie w jednoznacznie pozytywnym świetle. Fragmenty audycji można odsłuchać na stronie www Radia Opole, można tam również obejrzeć fotoreportaż.

Tekst: Marek Bocianowski

50 bażantów na DZIEŃ ZIEMI
22.04.2016r.

W dniu równonocy wiosennej, od 1969 roku w wielu państwach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym roku Dzień Ziemi przypadł na piątek 22 kwietnia. Zarząd Koła postanowił wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Opole zaprosić młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 im. Książąt Opolskich w Opolu i wspólnie wypuścić na wolność 20 z pośród 50 przygotowanych do wsiedlenia na ten dzień bażantów. Postanowiono również wykorzystać to wydarzenie medialnie, dla zwrócenia uwagi lokalnej społeczności na problemy zwierzyny drobnej, która przecież jest tylko wąskim wycinkiem miejscowej fauny, a jej problemy odzwierciedlają problemy całego ekosystemu. Do mediów wysłano informację prasową informującą o planowanym wydarzeni, oraz przygotowano szerszą informację o naszym kole.
W zorganizowanie wydarzenia zaangażowali się Koledzy: Marek Bocianowski, Józef Kowal, Stefan Kulig, Andrzej Romanowicz i Waldemar Wilk. Nadleśnictwo Opole zorganizowało transport. Młodzieżą opiekował się Pan Piotr Żarczyński. Media dopisały, pojawiła się Telewizja Polska Oddział Opole i Radio Opole. Dopisała również pogoda, było wprawdzie chłodno i wietrznie, ale słonecznie, bez kropli deszczu.
Może nie było to pokazowe wsiedlenie, ale za to niezwykłe przeżycie dla młodzieży i rzadka okazja dla dziennikarzy. Każdy mógł z bliska zobaczyć bażanty, oraz zaczerpnąć garść informacji o współczesnych zagrożeń dla świata przyrody. Dla wszystkich przygotowano też słodki poczęstunek: jak przypadło na Dzień Ziemi nie słodycze lecz wspaniałe polskie jabłka i niegazowana woda mineralna.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z Dnia Ziemi w naszym kole.

Zdjęcia: Marek Bocianowski, Stefan Kulig, archiwum Nadleśnictwa Opole
Tekst: Marek Bocianowski

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Trzecia edycja naszego konkursu fotograficznego
18.04.2016r.

Zarząd Koła ogłasza konkurs fotograficzny pt. „Nasze obwody łowieckie w obiektywie” -edycja trzecia 2016. Podobnie jak dwie poprzednie edycje, konkurs ma charakter zamknięty i jest adresowany do członków naszego koła oraz członków rodzin (współmałżonek oraz dzieci). W tym roku postanowiono powtórzyć cztery kategorie tematyczne: Kategoria I: ZWIERZĘTA W NASZYM OBIEKTYWIE Kategoria II: PRZYRODA NASZYCH OBWODÓW ŁOWIECKICH Kategoria III: LUDZIE I LAS WSRÓD NAS Kategoria IV: MYŚLIWY I POLOWANIE – PRZED, PO I W TRAKCIE. Szczegółowe informacje zawiera regulamin konkursu.Termin nadsyłania prac upływa w 30 września 2016r. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie.

Komunikat Zarządu Koła
18.04.2016r.

W dniu 18 kwietnia Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 1-2016/2017 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Pragniemy zwrócić uwagę, iż komunikat zawiera wiele ważnych informacji, w tym informację o terminie walnego zgromadzenia członków naszego koła.EXPOHunting 2016 – relacja własna
10.04.2016r.

Zakończyły się 7 Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting w Sosnowcu. Jak kilku Kolegów z koła oraz współpracowników z nadleśnictwa, zdecydowałem się na zwiedzenie ekspozycji poszczególnych wystawców. Nie odkryję niczego nowego stwierdzeniem, że nie jest to warszawski Hubertus Expo, a reklamowe hasło „największych targów łowieckich w kraju” jest nieco na wyrost. Nie zmienia to faktu, iż jest to impreza wystawiennicza o nieco ponad godzinę jazdy od Opola, na której można zobaczyć wiele ciekawostek, poczynając od żywych pszczół i sokołów, poprzez broń, optykę, akcesoria myśliwskie, na ofertach polowań zagranicznych i usługach preparatorskich kończąc. Można zdegustować wyroby myśliwskie i najróżniejsze destylaty, a także sprzęt do ich wyrobu. Można też poczynić okazyjne, lub pseudo okazyjne zakupy. Rekordzistą sprzedaży detalicznej niewątpliwie okazał się producent obuwia Demar, którego wyprzedaże przyczyniły się do ustawienia się dawno zapomnianych już kolejek. W stosunku do roku poprzedniego przybyło wielu nowych wystawców, wielu jednak zabrakło. Osobiście wrażenie na mnie zrobiły niektóre wyroby artystyczne ukraińskiego producenta noży Molire. Kupić, nie kupić, pooglądać można, a na pewno można się spotkać z dawno nie widzianymi kolegami z innych kół, co jest wartością targów o której często zapominamy. Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu z imprezy.

Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Marek i Zbigniew Bocianowski

Projekt: O bioróżnorodności dla przyszłości czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia
9.04.2016r.

W dniach 9-10.04.2016 roku w Technikum Leśnym w Tułowicach odbyły się warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli przyrody i biologii ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz myśliwych prowadzących zajęcia edukacyjne w wyżej wymienionych placówkach edukacyjnych. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów w partnerstwie z Polskim Związkiem Łowieckim korzystał z dofinansowania w ramach funduszy EOG ze środków pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii.
Podczas warsztatów znakomicie i z dużą swadą prowadzonych przez wykładowców akademickich z SGGW w Warszawie wszyscy uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne dostosowane do dwóch poziomów edukacyjnych: podstawowego i ponadpodstawowego. Materiały składały się z płyty multimedialnej oraz przewodnika dla nauczycieli. Warsztaty rozpoczęły się punktualnie o godzinie 9.30. Zostaliśmy zapoznani z podstawą programową, oraz najważniejszymi pojęciami związanymi z bioróżnorodnością i jej poziomami.
Nie obyło się również bez przerwy na kawę i obiadowej. Napełniliśmy swoje brzuszki do syta pysznym, wręcz domowym obiadkiem i udaliśmy się na kolejne wykłady. Następnym punktem warsztatów było omówienie materiałów edukacyjnych czyli płyty multimedialnej, przewodnika i materiałów dodatkowych. Omówiono przykładowe scenariusze i konspekty lekcji w szkole jak i podczas zajęć terenowych. Zajęto się również statutową działalnością edukacyjną PZŁ. Na koniec nastąpiło podsumowanie warsztatów, wypełnienie ankiet i rozdanie certyfikatów uczestnikom warsztatów. Należy podkreślić, że duża część wiedzy i przekazywanych informacji była obca dla większości uczestników warsztatów. To, o czym my myśliwi - członkowie PZŁ doskonale wiemy jest w większości obce dla nauczycieli i odwrotnie, dla większości z nas ich wiedza jest nam nieznana lub nie pamiętamy jej ze szkoły.
Jako ciekawostkę przytoczę przedstawioną przez jednego z prowadzących wykłady zagadkę. Został wyświetlony na ekranie obrazek przedstawiający „rodzinkę”: sarnę i kozła w scypule i sukni zimowej z leżącym pod cewkami koźlęciem w otaczającym przełomowym wiosenno-letnim krajobrazie. Prowadzący zadał pytanie, jaki to miesiąc. Wywiązała się dyskusja, podczas której wymieniano różne miesiące. Jako jedyny głośno odpowiedział prawidłowo nasz kolega skarbnik, który określił, że obrazek jest...*. Proszę samemu sobie odpowiedzieć na zadane pytanie. Poniżej prawidłowa odpowiedź.
Warsztaty cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem, co dało się odczuć po ciszy podczas wykładów i pozytywnie burzliwej dyskusji w czasie na to przeznaczonym, prowadzonej zarówno przez nauczycieli jak i myśliwych.
Serdecznie dziękujemy ZO PZŁ w Opolu za zorganizowanie takich warsztatów w naszym województwie. Nabyliśmy nową wiedzę, więc idziemy dalej edukować. Z naszego koła w wyżej wymienionych warsztatach udział wzięli: niżej podpisana autorka artykułu i koledzy Stefan Kulig i Andrzej Romanowicz oraz zaproszeni przez nas goście: Pani Renata Sąsiada - nauczyciel wychowania przedszkolnego z Przedszkola w Makowicach i Pan Piotr Żarczyński nauczyciel biologii ze Szkoły Podstawowej w Grudzicach. Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu z warsztatów.

Tekst: Anna Baranowska – Żabińska
Zdjęcia: Stefan Kulig

* ...obrazek jest... czytaj od tyłu, ywyzsłaf akat ajcautys tsej awilżomein.

EXPOHunting już 8-10 kwietnia
3.04.2016r.

Zarząd Koła informuje, iż dysponuje 10 zaproszeniami na 7 Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting które odbędą się w Sosnowcu w dniach 8-10 kwietnia. Zaproszenie, po jego zarejestrowaniu na stronie internetowej organizatora uprawnia do nieodpłatnego wstępu jedną osobę. Zaproszenia (wyłącznie członkowie koła) można pobrać u Kolegi Łowczego, począwszy od środy 6 kwietnia, według formuły: kto pierwszy, ten lepszy. Więcej ciekawych informacji można znaleźć na stronie organizatora www.exposilesia.pl/expohunting/pl/

Tekst: Marek Bocianowski

Porozumienie z Nadleśnictwem Opole
30.03.2016r.

Zarząd Koła podpisał z Nadleśnictwem Opole Porozumienie w sprawie trybu udzielania zgody dzierżawcy obwodu łowieckiego na lokalizowanie urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, uzgadniania lokalizacji nęcisk, oraz informowania o lokalizacji pułapek żywołownych, na gruntach Skarbu Państwa będących w zarządzie PGL LP Nadleśnictwa Opole. Z treści niniejszego porozumienia wynika, iż na wszystkie urządzenia łowieckie wznoszone po 1 kwietnia br. koło musi uzyskać pisemną zgodę nadleśniczego. Również lokalizacja nęciska musi zostać pisemnie uzgodniona z nadleśniczym. Zaszłości (urządzenia łowieckie i nęciska które powstały przed 1.04.br. muszą uzyskać zgodę do końca lipca br.). Powyższe wynika z Art. 12 ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U. 2013r, poz.1226 z późn. zm.) które stanowi: Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich mogą, po uzyskaniu zgody właściciela, posiadacza lub zarządcy gruntu, wyznaczać i oznakowywać zakazem wstępu obszary stanowiące ostoje zwierzyny oraz wznosić urządzenia związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej. W świetle powyższego na nadleśniczym spoczywa obowiązek udzielania zgody na podejmowanie takich czynności, o ile nie stanowią one zagrożenia powstaniem szkód (np. paśniki zlokalizowane w pobliżu upraw i młodników), lub nie powodują utrudnień w prowadzonej działalności leśnej (np. ambony utrudniające poruszanie się pojazdów). Podobną delegację, choć w randze uzgodnienia lokalizacji nadaje nadleśniczemu § 6 ust. 1 pkt. 2 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz.U. 2005 nr 61 poz. 548 z późniejszymi zmianami): ...dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego powinien uzgodnić ich lokalizację na terenach leśnych z właściwym nadleśnictwem… . Również w tym przypadku niewłaściwa lokalizacja stanowi zagrożenie powstaniem szkód. Powyższe rozwiązania są zgodnie również z dobrym obyczajem i zasadami współżycia społecznego.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią porozumienie (dostępne w zakładce Tylko dla członków / Tablica ogłoszeń / )

Tekst: Marek Bocianowski


Ostatnie bażanty zasiliły łowisko
23.03.2016r.

W dniu 23 marca br. dokonywaliśmy ostatniego w tym sezonie wsiedlenia bażantów, wsiedlenia wymuszonego przez samą naturę. Wiosna to pora toków, pora gdy gwałtownie rośnie poziom wzajemnej agresji kogutów. Nie było wyjścia, wolierę musiało opuścić większość wojowniczych kogutów. Pozostałe ptaki zostaną wypuszczone na przełomie kwietnia i maja. W sumie w bieżącym sezonie zasililiśmy nasze łowiska 210 ptakami w okresie od sierpnia 2015 do marca 2016. 110 sztuk wypuszczono na obwodzie 44 i 100 sztuk na obwodzie 115. Większość ptaków, to bażanty wychodowane przez Kolegę Roberta Rybę z jednodniowych piskląt zakupionych w OHZ Lisięcice.
Ptaki wypuszczane w tym roku obrączkowaliśmy czerwonymi paskami zaciskowymi. Prosimy o informację o wszystkich znalezionych ptakach z takim oznaczeniem, pozwoli to nam wyciągać wnioski co do skuteczności wsiedleń.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z wsiedlania bażantów. Tekst i zdjęcia: Marek Bocianowski

Komunikat Zarządu Koła
6.03.2016r.

W dniu 6 marca br. Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 5-2015/2016 zawierającego między innymi ZASAD SPRZEDAŻY TUSZ ZWIERZYNY POZYSKANEJ PRZEZ MYŚLIWEGO NA UŻYTEK WŁASNY Z ZASTOSOWANIEM KASY FISKALNEJ. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).Zimowy numer kwartalnika z „Z KNIEI”
5.03.2016r.

Ukazał się piętnasty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż zaprenumerowaliśmy 5 egzemplarzy tego tytułu. 4 egzemplarze są do odebrania u Kolegi Łowczego (kto pierwszy ten lepszy). Jeden egzemplarz pozostaje u Kolegi Łowczego (jak w czytelni – każdy może poczytać i zwrócić). Dodatkowo Kolega Prezes dysponuje egzemplarzami autorskimi, które chętnie rozdaje. Zachęcamy do zapoznania się, a także do prenumeraty indywidualnej.UWAGA – fiskalizacja sprzedaży
24.01.2016r.

Zarząd Koła przypomina, iż od dnia 1 marca 2016 r. wprowadzamy fiskalizację sprzedaży tusz zwierzyny pobieranej na potrzeby myśliwego. Dla przypomnienia: w dniu 23 stycznia br. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu, w całości poświęcone ustaleniu szczegółowych zasad sprzedaży tusz przy zastosowaniu kas fiskalnych. Z przyjętymi zasadami(w formie zmiany brzmienia treści Rozdziału VII Pobieranie zwierzyny na użytek własny Kodeksu koła) można zapoznać się w zakładce Tylko dla członków/Tablica ogłoszeń. Pamiętajmy o bezwzględnym przestrzeganiu zasad – w razie wątpliwości prosimy o kontakt z Kol. Łowczym lub Kol. Skarbnikiem.

Działajmy wspólnie i pokażmy siłę polskich myśliwych
18.01.2016r.

Koleżanki i Koledzy!

„W ostatnim czasie media bardzo często podejmują temat ustawy "Prawo Łowieckie", która powinna być jak najszybciej procedowana w Polskim Parlamencie, by zabezpieczyć przyszłość polskiej przyrody, polskiego łowiectwa, ale przede wszystkim by wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Niestety wiele grup interesu, postanowiło wzniecić w Polsce całą masę negatywnych emocji pokazując nieprawdziwy obraz polskiego łowiectwa. Wykorzystując pomówienia, oraz grę na ludzkich emocjach, starają się pokazać społeczeństwu negatywny obraz myśliwego.”

Nie możemy pozostać obojętni, dlatego zachęcamy wszystkich myśliwych oraz sympatyków łowiectwa do podpisania petycji w obronie polskiego łowiectwa, utworzonej przez Magazyn Łowiecki Darz Bór.

Działajmy wspólnie i pokażmy siłę polskich myśliwych.

Petycja jest dostępna do 31 stycznia 2016r, po tej dacie zostanie wydrukowana i przesłana do Pani Premier oraz Posłów RP.

Szanowna Pani Premier!

W ostatnim czasie media bardzo często podejmują temat ustawy "Prawo Łowieckie", która powinna być jak najszybciej procedowana w Polskim Parlamencie, by zabezpieczyć przyszłość polskiej przyrody, polskiego łowiectwa, ale przede wszystkim by wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego. 

Niestety wiele osób zwiazanych z organizacjami społecznymi, które starają sie pomagać polskiej przyrodzie, postanowiło wzniecić w Polsce całą masę negatywnych emocji pokazując nieprawdziwy obraz Polskiego Łowiectwa. Wykorzystując pomówienia, oraz grę na ludzkich emocjach, starają się pokazać społeczeństwu obraz mysliwego, osoby polującej, uprawiającej łowiectwo jako wielce uprzywilejowanej....

Otóż nie jest w Polsce łatwo zostać mysliwym. Nie każdy może, a własciwie nie każdy powinien zostać myśliwym.

W parlamencie jest bardzo wielu myśliwych, którzy doskonale rozumieją potrzebę zmian i procedowania nowej ustawy. Niestety zostali oni zakrzyczeni przez organizacje społeczne "mające podobno zajmować się pomocą przyrodzie", a ostatnio skupiające  się głównie na organizacji protestów.

Nieprawdą jest, że:

" (...) Uchwalenie przez posłów PiS nowego prawa łowieckiego oznaczać będzie m.in.:

 1. Strzelanie do zwierząt 100 metrów od naszych mieszkań i domów, co stwarza oczywiste zagrożenie dla zdrowia i życia oraz zakłóca mir domowy.
 2. Wyposażenie armii 116 tysięcy myśliwych w rewolwery przy braku okresowych badań lekarskich i psychologicznych jakie muszą przechodzić inni posiadacze broni.
 3. Zmuszanie właścicieli prywatnych posesji do udowadniania przed sądem poglądów religijnych by zapobiec polowaniom na ich własnym terenie (!)
 4. Finansowanie myśliwych z budżetu państwa, pomimo, że czerpią oni zyski z zabijania ponad miliona dzikich zwierząt rocznie – zwierząt, które do momentu zabicia stanowią dobro i własność wszystkich Polaków.
 5. Dalsze używanie przez myśliwych trującej amunicji ołowianej, choć prawie wszystkie kraje Europy od niej odchodzą.
 6. Udział dzieci w polowaniach mimo negatywnej opinii Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Edukacji Narodowej, psychologów i organizacji walczących o prawa dziecka. (...)"

Wystarczy przeczytać projekt ustawy i kilka innych aktów prawnych związanych z Łowiectwem by dowiedzieć się, że:

1. Owszem możemy oddać strzał w odległości 100 metrów od zabudowań, ale nie w ich kierunku i tylko i wyłacznie w tedy gdy oddanie takiego strzału nie zagraża bezpieczeństwu osób i zwierząt mogących przebywać w tym terenie.

2. Aby posiadać jakąkolwiek broń myśliwską musimy przejść badania psychologiczne, lekarskie i cały cykl szkolenia. Owszem w nowym projekcie nie ma mowy o badaniach okresowych, ale podobne przepisy dotyczą osób posiadających broń do celów sportowych..., więc nie jesteśmy wyjątkiem, a jedynie jedną z grup osób uprawnionych do posiadania broni w okreslonym celu, która podlega przepisom prawa!

3. Potrzebna jest Nowa Ustawa Prawo Łowieckie, by właśnie osoby które nie chcą by na ich terenie odbywało sie polowanie, mogły wnieść sprzeciw, w czasie tworzenia obwodów łowieckich. Nie ma potrzeby by udowadniać odmienność wyznaniową lub inne sugerowane rzeczy. Nowe prawo ma pozwolić właścicielom nieruchomosci wyrazić swoja opinię dotyczącą mozliwości wykonywania polowania na ich terenach.

4. Budżet Państwa nie dopłacał do tej pory nawet jednej złotówki do działalności myśliwych, choć dzikie zwierzęta chodzące po Polskiej ziemi, robiące szkody w uprawach leśnych, polnych, a także niszczące tereny miast i miasteczek są własnością skarbu Państwa, a więc wszystkich Polaków. Owszem koła łowieckie po odstrzeleniu zwierzyny otrzymywały pieniadze ze sprzedaży tusz pozyskanych zwierząt, jednak przychody z tego tytułu nigdy nie równoważyły kwot total wypłacanych za szkody łowieckie, oraz kwot wydawanych na ochrone upraw i poprawę jakości środowiska bytowania dzikiej zwierzyny. To własnie myśliwi za własne pieniądze i własnym wysiłkiem prowadzą introdukcję drobnej zwierzyny, dbają o bioróżnorodność oraz prowadzą największą akcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży "Ożywić Pola". www.ozywicpola.pl

5. Nie jest prawdą że cała Europa odchodzi od pocisków ołowianych... Używanie amunicji ołowianej w Polsce, jest objęte badaniami mającymi pokazać kierunek zmian. Jest ona bezpieczniejsza w użytkowaniu, jeśli podejmiemy temat bezpieczeństwa posługiwania się bronią i aspekty związane z balistyką pocisku, oraz zachowaniu przy trafianiu w cel. Nie czekając na zmiany prawne Polscy mysliwi polują także używając amunicji bezołowiowej.

6. Nigdzie w ustawie nie ma mowy o tym by dzieci mogły uczestniczyć w polowaniach. Art 91 projektu Ustawy mówi wprost, że dzieci poniżej szesnastego roku życia nie moga uczestniczyc w polowaniu w roli naganki... Dziś otaczające nas media, komputery, gry, czasopisma, internet skierowane do młodych osób, pokazują wiele więcej drastycznych rzeczy i treści niż niesie ze sobą uczestnictwo w polowaniu. Żaden rzecznik Praw dziecka, Minister Edukacji, psycholog, nie powinien decydowac o tym jak mamy wychowywać swoje dzieci. Myśliwi, to osoby dla których łowiectwo to Pasja, która wiąże się z poszanowaniem Tradycji, Kultury, Czci i Wiary i w takim duchu wychowujemy swoje dzieci!  Mamy w sobie wiele pokory i rozumiemy dzika przyrodę lepiej niż inni dlatego, że na codzień jesteśmy z nią najbliżej. Jesteśmy jej częścią

7. To nieprawda, że wiekszość ludzi w Polsce negatywnie ocenia łowiectwo. To tylko 10% ogółu. Reszta osób nie wypowiedziało sie jednoznacznie ze wzgledu na brak wystarczającej wiedzy na ten temat - i własnie ten brak wiedzy pewne grupy osób "chcacych podobno dbać o interes polskiej przyrody" , chcą wykorzystać...

Pani Premier, Panie i Panowie parlamentarzyści !

W nowej kadencji Sejmu pokazaliście, że jeśli potrzebna jest zmiana prawa, wprowadzenie nowego prawa, które ma działać w interesie społecznym jestescie bardzo skuteczni i potraficie działać sprawnie.

Organizacje społeczne które głośno protestują, przeciw ustawie i projektowi przygotowanemu, przez Prawo i Sprawiedliwość, nie pokazują faktów związanych z tą ustawą, niejednokrotnie wprowadzając w błąd opinię publiczną.

Jako osoby dla których Łowiectwo jest życiową Pasją,  nie chcemy obojętnie przechodzić obok spraw które dotyczą naszej przyszłości i mamy tu na mysli nie samo łowiectwo, ale funkcjonowanie przyrody w Polsce.

Nie chcemy by inni zmieniali swoje przekonania na nasze, nie chcemy vegetarian namawiac do jedzenia mięsa, nie chcemy wmawiać innym, że nasz punkt widzenia świata, jest jedyny i właściwy, nie chcemy nikomu mówić jak ma żyć. Szanujemy innych zdanie i poglądy. Nie zależy nam na zbijaniu kapitału politycznego, finansowego, czy wielkim rozgłosie. Jesteśmy skromną grupą która chcie by ktoś uszanował nasze poglądy, nasz styl życia, naszą pasję. Jesteśmy myśliwymi, nie mordercami!

Żyjemy w Polsce Prawa. Demokracja to poszanowanie prawa jednostki. Wierzymy że Prawo i Sprawiedliwość to nie tylko zwykłe hasła, ale wyznaczniki kierunków działań dzisiejszego Parlamentu.

z wyrazami szacunku

Myśliwi i sympatycy łowiectwa

Petycja dostępna jest tylko do końca miesiąca! Nie pozwól by inni decydowali za Ciebie, podpisanie trwa tylko kilka sekund.

Link: http://www.petycjeonline.com/myliwy_to_nie_morderca_przyrody_to_nie_szkodnik.


Nowe legitymacje członkowskie PZŁ
05.01.2016r.

Koleżanki i Koledzy. Zarząd Główny PZŁ przystąpił do ambitnego projektu wymiany legitymacji członkowskich. W tym celu zobowiązani zostaliśmy do dostarczenia ankiet z danymi osobowymi każdego członka macierzystego koła, oraz zdjęcia legitymacyjnego w postaci pliku elektronicznego. Z naszej strony można pobrać druk DANE OSOBOWE MYŚLIWEGO-AKTUALIZACJA.PDF  i wypełnić czytelnym pismem odręcznym, lub pobrać druk DANE OSOBOWE MYŚLIWEGO-AKTUALIZACJA.DOC  przeznaczony do edycji na komputerze. O ile ankieta nie powinna nikomu nastręczyć trudności (o ile zostanie czytelnie wypełniona, najlepiej na komputerze), problem mogą stanowić zdjęcia (wymagania takie jak dla zdjęć do nowych dowodów osobistych lub paszportu). Dlatego proponujemy pobrać z naszej strony kartkę z wymaganiami technicznymi, którą po wydrukowaniu i pocięciu na ćwiartki (wystarczy dla czterech kolegów) można wręczyć fotografowi: wykona on zdjęcie, a plik bezpośrednio prześle na adres poczty elektronicznej Kolegi Sekretarza. Usługi tego typu świadczy większość zakładów fotograficznych. Jeżeli ktoś miałby wątpliwości jak powinno wyglądać zdjęcie, można skorzystać z niniejszej podpowiedzi, Wypełnione ankiety prosimy przekazać do Kolegi Sekretarza lub Kolegi Łowczego. Zdjęcia prosimy przekazać na nośniku wraz z ankietą, bądź przesłać na adres poczty elektronicznej kl3lisopole@op.pl Ze względu na fakt, iż materiały z koła muszą być przekazane kompletne (od wszystkich członków), ostateczny termin przekazania informacji i zdjęć zarząd ustala na dzień 29.02.2016r.Komunikat Zarządu Koła
5.01.2016r.

W dniu 5 października Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 4-2015/2016 zawierającego między innymi informację o Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu).Jesienny numer kwartalnika z „Z KNIEI”
27.12.2015r.

Ukazał się czternasty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W numerze między innymi fotoreportaż z polowania zbiorowego zorganizowanego dla gości w ramach Opolskich Hubertowin 2015 autorstwa naszego Kolegi Cezarego Bąka. Warto po raz kolejny przypomnieć, iż zaprenumerowaliśmy 5 egzemplarzy tego tytułu. 4 egzemplarze są do odebrania u Kolegi Łowczego (kto pierwszy ten lepszy). Jeden egzemplarz pozostaje u Kolegi Łowczego (jak w czytelni – każdy może poczytać i zwrócić). Dodatkowo Kolega Prezes dysponuje egzemplarzami autorskimi, które chętnie rozdaje. Zachęcamy do zapoznania się, a także do prenumeraty indywidualnej.
Niezwykłe polowanie wigilijne
24.12.2015r.

W dniu 24.12.2015r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się wigilijne leśne polowanie zbiorowe. Polowanie wyjątkowe, drugie po polowaniu Hubertusowskim pod względem ważności w myśliwskim kalendarzu polowań zbiorowych w sezonie. W polowaniu uczestniczyło zaledwie 21 myśliwych, pamiętajmy jednak, że w tym samym czasie Koledzy z Nysy polowali na obwodzie 115. Jak zwykle, w pierwszej kolejności, w tym dniu chodziło o dochowanie wierności tradycji, spotkanie z przyjaciółmi po strzelbie, połamanie się opłatkiem przez myśliwych i nagankę, złożenie życzeń. Tym razem nasz patron, Święty Hubert, wyjątkowo szeroko uśmiechnął się do myśliwych, na pokocie znalazło się sześć jeleni. Królem polowania został Kolega Adam Paszko (dwie łanie), V-ce Królem Kolega Piotr Mientus (łania). Tytuł króla pudlarzy przypadł Koledze Grzegorzowi Przydatkowi. Warto też odnotować obecność na polowaniu Kolegi Zdzisława Dzwonnika, Prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu i członka Naczelnej Rady Łowieckiej. Kolega Zdzisław Dzwonnik na zakończenie polowania w krótkim wystąpieniu przekazał życzenia świąteczno-noworoczne wszystkim członkom naszego Koła, naszym rodzinom i sympatykom. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z polowania autorstwa Michała Małka, brata naszego Kolegi Adama Mała, który nie tylko pomagał w polowaniu, ale pełnił również funkcję fotoreportera.

Tekst i zdjęcia: Marek Bocianowski

Zimowe dyżury przy ochronie pół uprawnych
17.12.2015r.

Zarząd Koła opublikował grafik dyżurów ZIMA 2015 zawierające informację o terminie i sposobie pełnienia dyżurów. Z treścią ogłoszenia można się zapoznać na naszej wirtualnej tablicy ogłoszeń (Strona główna / Tylko dla członków / Tablica ogłoszeń), dostępnej wyłącznie dla członków koła.Podziękowania dla NASZEGO KOŁA
10.11.2015r.

Otrzymaliśmy podziękowania od Okręgowej Rady Łowieckiej i Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu za włączenie się w organizację Hubertowin Opolskich 2015. Podziękowania w imieniu ORŁ podpisał Prezes, Kol. Zdzisław Dzwonnik, w imieniu ZO PZŁ, Łowczy Okręgowy, Kolega Wojciech Plewka. Korzystając z tej okazji, Zarząd Koła dziękuje wszystkim Koleżanką i Kolegą zaangażowanym osobiście w organizację tego polowania.Uwaga, zmiana w kalendarzu polowań zbiorowych
9.11.2015r.

Koleżanki i Koledzy, Zarząd informuje o zmianie w kalendarzu polowań zbiorowych pomiędzy wersją rozesłaną w komunikacie a wersją zamieszczoną na stronie www. Zmiana dotyczy polowań w dniu 22 i 29 listopada. Prawidłowe informacje zawarte są w kalendarzu polowań zbiorowych zamieszczonym na stronie www naszego koła. Tekst: Marek Bocianowski.

Druga edycja konkursu fotograficznego rozstrzygnięta
7.11.2015r.

Druga edycja konkurs fotograficznego pt. „Nasze obwody łowieckie w obiektywie” została rozstrzygnięta. Jury oceniło wszystkie 21 zdjęć nadesłanych przez 4 autorów w trzech z pośród czterech kategorii (kategoria LUDZIE I LAS WSRÓD NAS okazała się chyba zbyt trudną). Każdą z prac członkowie jury oceniali nadając ocenę punktową (w skali od 0 do 10).
Nagroda główna: 27 punktów otrzymało zdjęcie „Młody łabędź niemy” Kolegi Daniela Szpil zgłoszone w kategorii ZWIERZĘTA W NASZYM OBIEKTYWIE.
Wyróżnienie w kategorii ZWIERZĘTA W NASZYM OBIEKTYWIE: 18 punktów otrzymało zdjęcie „Obiadek” zgłoszone przez Kolegę Ditmara Piechaczka.
Wyróżnienie w kategorii PRZYRODA NASZYCH OBWODÓW ŁOWIECKICH: 21 punktów otrzymało zdjęcie „Łąki we mgle” zgłoszone przez Kolegę Cezarego Bąka.
Wyróżnienie w kategorii MYŚLIWY I POLOWANIE – PRZED, PO I W TRAKCIE: 19 punktów otrzymało zdjęcie „Aport bażanta” zgłoszone przez Kolegę Cezarego Bąka.
Ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło w dniu 7 listopada br. przed odprawą myśliwych na polowaniu Hubertusowskim. Nagrody (ciekawe pozycje książkowe i drobne upominki) ufundowane przez sponsorów (Scutti Polska i Nadleśnictwo Prószków) i nasze koło, wręczali organizator konkursu Kolega Mariusz Krzywicki i Kolega Prezes Marek Bocianowski. Zapraszamy do obejrzenia zarówno nagrodzonych prac jak i pozostałych, nadesłanych na konkurs.
Kolega Mariusz Krzywicki w porozumieniu z Zarządem Koła zapowiedział kolejną, trzecią edycję konkursu, ogłoszenie już niebawem. Zarząd Koła składa gratulacje autorom nagrodzonych prac, a Koledze Mariuszowi Krzywickiemu podziękowania za pomysłową inicjatywę.

Tekst: Marek Bocianowski.

Polowanie Hubertusowskie 2015
7.11.2015r.

W dniu 7.11.2015r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się polowanie Hubertusowskie. To wyjątkowe polowanie, jedyne w swoim rodzaju, było poprzedzone tradycyjną polową mszą Hubertusowską. W polowaniu uczestniczyło zaledwie 27 myśliwych. Z tego względu zrezygnowano z tradycyjnego podział na dwie grupy, wszyscy polowali poruszając się na podwodzie.
Polowanie poprzedzono ceremonią ślubowania myśliwskiego przez trzech młodych myśliwych którzy ukończyli staż w naszym kole i uzyskali uprawnienia do wykonywania polowania, a dzisiaj po raz pierwszy uczestniczyli w polowaniu zbiorowym. Ślubowanie składali Koledzy Cezary Bąk, Józef Kowol i Tomasz Kowol, ślubowanie przyjmował Kolega Prezes Marek Bocianowski. Zgodnie z tradycją panującą w naszym kole, młodzi adepci łowieckiej sztuki otrzymali pamiątkowe dyplomy upamiętniające to jakże ważne dla nich i dla całej naszej wspólnoty wydarzenie.
Dzięki nad wyraz sprawnemu prowadzeniu myśliwych przez Kolegów Grzegorza Przydatka i Adama Paszko udało się w niespełna 4 godziny opolować cztery mioty. Polowanie utrudniał padający chwilami deszcz. Królem polowania został Kolega Tomasz Blacharski pozyskując łanię i cielaka jelenia. Tytuł v-ce króla przypadł Koledze Ditmarowi Piechaczkowi, który pozyskał łanię jelenia. Święty Hubert nie oszczędził swoim wyznawcom Króla Pudlarzy, którego tytuł uzyskał Adam Małek. Po ułożeniu pokotu i zakończeniu polowania naganka i myśliwi wspólnie spożyli gorącą bigos i pieczeń.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z odprawy i pokotu.

Zdjęcia: Stefan Kulig, Marek Bocianowski
Tekst: Marek Bocianowski

Wyróżnienia honorowe Lisiarz sezonu wręczone
7.11.2015r.

Bezpośrednio po polowej mszy Hubertusowskiej, zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia, w obecności naszych gości i sympatyków, Kolega Prezes wręczył po raz drugi w historii koła wyróżnienia honorowe Lisiarz Sezonu za sezon 2014-2015.
Pierwszymi Lisiarzami Sezonu zostali Koledzy Waldemar Siekierka (obwód 44) i Tomasz Blacharski (obwód 115). Miano I-go v-ce Lisiarza Sezonu uzyskali Koledzy Jan Bursy (obwód 44) i Ryszard Janos (obwód 115), a miano II-go v-ce Lisiarza Sezonu uzyskali Koledzy Erwin Kowalik (obwód 44) i Henryk Kwik (obwód 115). Sukcesu Kolegom serdecznie gratulujemy.
Wszyscy Lisiarze otrzymali pamiątkowy dyplom i odznakę. W zakładce Wyróżnienia honorowe można dowiedzieć się o genezie tego i innych wyróżnień honorowych w naszym kole, oraz sprawdzić kto wcześniej uzyskał to wyróżnienie. Można też obejrzeć dokładnie odznakę.

Tekst: Marek Bocianowski

Msza Hubertusowska w łowisku
7.11.2015r.

W dniu 7.11.2015r., pod obeliskiem upamiętniającym 60-lecie naszego koła, odbyła się siódma w historii naszego koła, polowa Hubertusowska msza święta. Prawie jak zawsze pogoda dopisała (tylko w roku 2014 lekki opad deszczu uprzykrzał nabożeństwo). Frekwencja dopisała, we mszy uczestniczyli członkowie koła, ich rodziny i przyjaciele, mieszkańcy okolicznych miejscowości: Maliny i Grotowic, oraz pomocnicy biorący udział w polowaniu. Posługę kapłańską dokonał nasz Kolega ksiądz Janusza Konowalskiego. Jak zwykle zadbano o oprawę: drewniany ołtarzu wykonanym przez Kolegów Tomasza i Józefa Kowoli nakryła misternie ozdobionym obrusem Koleżanka Marzena Kurowska, na ołtarzu stanął krucyfiks i lichtarze Kolegi Michała Skibińskiego, wspaniały przykład sztuki łowieckiej. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta sponsorowana przez Kolegów Mientusów, oraz nasi sygnaliści Cezary Bąk i Ditmar Piechaczek.
Bezpośrednio po mszy, zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Kolega Prezes wręczył po raz drugi w historii koła wyróżnienia honorowe Lisiarz Sezonu. O szczegółach można przeczytać w osobnym wpisie.
Następnie dokonano rozstrzygnięcia konkursu fotograficznego, o czym również można przeczytać w osobnym wpisie.
Na zakończenie wszystkich uczestników mszy zaproszono na przepyszny śliwkowy kołocz, gorącą kawę lub herbatę, co komu bardziej pasowało. Zarząd Koła składa podziękowania wszystkim członkom koła którzy zaangażowali się w organizację tegorocznej mszy Hubertusowskiej. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Zdjęcia: Marek Bocianowski, Wiesław Kołodziej
Tekst: Marek Bocianowski

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

OPOLSKIE HUBERTOWINY 2015
24.10.2015r.

W dniu 24 października odbyła się tradycyjna już na Opolszczyźnie łowiecka impreza o charakterze integracyjno-promocyjnym pod nazwą „Opolskie Hubertowiny 2015”. Szczegółowa relacja z imprezy znajduje się na stronie www Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu do zapoznania się z którą serdecznie zapraszamy.
W tym roku nasze koło organizowało polowanie dla grupy gości wytypowanych przez organizatora imprezy. W rewanżu mamy zagwarantowane sto sztuk bażantów do wsiedlenia w naszym łowisku z OHZ Lisięcice.
Polowanie dla gości prowadził Kolega Grzegorz Przydatek i Waldemar Jahn, a gości w imieniu Zarządu Koła przywitał Kol. Stefan Kulig (Kolega Prezes jako miejscowy nadleśniczy podejmował grupę gości na terenie Borów niemodlińskich). Pomimo usilnych starań prowadzących, pokot pozostał pusty. Na szczęście sytuację uratowały inne koła.
Cieszy natomiast liczny udział naszych myśliwych w uroczystościach na strzelnicy. Warto odnotować, wyróżnienie naszego Kolegi Waldemara Jahna Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej, a małżonki naszego Kolegi Pawła Gajdy, Pani Doroty Gajdy Medalem Za Tolerancję. Należy też odnotować udział naszych sygnalistów, Kolegi Ditmara Piechaczka i Cezarego Bąka w zapewnieniu oprawy muzycznej imprezy. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z polowania i kilku zdjęć dokumentujących udział naszych kolegów w „Opolskich Hubertowinach 2015”.

Tekst Marek Bocianowski
Zdjęcia: Cezary Bąk i Marek Bocianowski

Nowe druki dla myśliwych
21.10.2015r.

Zarząd Koła wprowadził do stosowania nowe druki dla myśliwych pobierających tusze upolowanej zwierzyny na użytek własny. Druki są dostępne na zakładce Druki do pobrania a stosowna informacja jest opublikowana w zakładce Tablica ogłoszeń (obydwie zakładki w części serwisu dostępnej wyłącznie dla członków koła.Komunikat Zarządu Koła
7.10.2015r.

W dniu 7 października Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 2-2015/2016 zawierającego między innymi Kalendarz polowań zbiorowych na sezon 2015-2016. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / kalendarz polowań).Letni numer kwartalnika z „Z KNIEI”
1.09.2015r.

Ukazał się trzynasty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż zaprenumerowaliśmy 5 egzemplarzy tego tytułu. 4 egzemplarze są do odebrania u Kolegi Łowczego (kto pierwszy ten lepszy). Jeden egzemplarz pozostaje u Kolegi Łowczego (jak w czytelni – każdy może poczytać i zwrócić). Dodatkowo Kolega Prezes dysponuje egzemplarzami autorskimi, które chętnie rozdaje. Zachęcamy do zapoznania się, a także do prenumeraty indywidualnej.IV Zawody strzeleckie o Puchar Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu
29.08.2015r.

W dniu 29 sierpnia 2015 r. na strzelnicy ZO PZŁ w Grudzicach rozegrano IV Zawody o Puchar Koła nr 3 „Lis” w Opolu. Były to czwarte z kolei zawody rozegrane po wieloletniej przerwie, jak niektórzy twierdzą żartobliwie „w erze nowożytnej”. Zawody obejmowały skrócony wieloboju myśliwskim (do zdobycia 250 punktów: oś 50pkt, krąg 50pkt, przeloty 25pkt, zając 25pkt, dzik 50pkt i rogacz 50pkt). Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach OPEN i POWSZECHNEJ. Tradycyjnie, obok członków naszego koła, startował również sympatyk łowiectwa, syn naszego Kolegi, Zbigniew Bocianowski.
Na zwycięzców czekały nagrody: zawodnicy w każdej klasie zajmujący od 1 do 3 miejsca otrzymali puchary, medale i dyplomy, od 4 do 6 miejsca dyplom. Jednak pierwsze puchary jakie wręczono, to repliki pucharu za zajęcie III miejsca drużynowo w klasie powszechnej na Zawodach Okręgowych Kół Łowieckich Opolszczyzny. Uchwałą zarządu koła, dla uświetnienia i rozpropagowania tak dużego osiągnięcia strzeleckiego naszej drużyny, puchar otrzymał każdy członek drużyny (Koledzy Krzysztof Bąk, Andrzej Kontek i Grzegorz Kontek).
Wśród wszystkich uczestników zawodów rozlosowano drobne upominki ufundowane przez sponsorów: Nadleśnictwo Opole, Nadleśnictwo Prószków, Scutti Polska, oraz Szóstak Sklep Myśliwski Wieluń, którym to sponsorom w imieniu Zarządu Koła i wszystkich zawodników serdecznie dziękujemy.
Humory, podobnie jak i pogoda dopisywały, apetyt również – dania z grilla serwowała Przedsiębiorstwo Usługowo-Gastronomiczne i Wędliniarskie JAGALF Alfreda Sygi.
Oprócz zawodów, odbył się trening strzelecki dla członków koła nie uczestniczących w zawodach, oraz szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania.
Zarząd pragnie wyrazić podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy, szczególnie składowi sędziowskiemu w osobach: Mariusz Krzywicki (sędzia główny, rogacz) Marzena Kurowska (trap), Piotr Karaś (krąg), Sylwester Wilk (przeloty), Kulig Stefan (dzik), Adam Paszko (zając), Joanna Wilk (sekretariat), Dawid Hawryluk i Paweł Gajewski (obsługa techniczna) a także wymienionym już sponsorom.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu
oraz do zapoznania się z wynikami w klasie OPEN i klasie POWSZECHNEJ
Tekst: Marek Bocianowski.
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski

Komunikat Zarządu Koła
26.07.2015r.

W dniu 26 lipca Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 1-2015/2016 zawierającego między innymi grafik dyżurów wraz z regulaminem dyżurów Lato - jesień 2015. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / tablica ogłoszeń). Pragniemy zwrócić uwagę na w/w dokument jako niezwykle ważny dla funkcjonowania koła.Okręgowy Zjazd Delegatów naszego okręgu
12.07.2015r.

W dniu 12 lipca, na terenie strzelnicy myśliwskiej Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu odbył się Okręgowy Zjazd Delegatów Okręgu PZŁ w Opolu. W zjeździe uczestniczyło 119 delegatów z pośród 134 uprawnionych do udziału w zjeździe, w tym trzech Kolegów z naszego Koła: Marek Bocianowski, Paweł Gajda i Waldemar Wilk. Szczegółowa relacja ze zjazdu znajduje się na stronie www ZO PZŁ w Opolu. Warto wspomnieć o sukcesie wyborczym naszego Kolegi Marka Bocianowskiego, który został wybrany po raz trzeci na członka Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu, oraz na delegata na XXIII Krajowy Zjazd Delegatów. Odnotować należy również aktywność naszych delegatów w trakcie samego zjazdu, Kolega Paweł Gajda był członkiem Komisji Mandatowej a Kolega Marek Bocianowski przewodniczył Komisji Wyborczej.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z obrad. Jednocześnie informujemy, że wszystkie zdjęcia z Okręgowego Zjazdu Delegatów dostępne są pod tym adresem do końca sierpnia br.
Tekst i zdjęcia Marek Bocianowski

Budowa nowej woliery zakończona
30.06.2015

Zarząd naszego koła zachęcony zeszłorocznym sukcesem Kolegi Roberta Ryby w hodowli jednodniowych bażantów (Kolega Robert Ryba odhodował 150 sztuk piskląt, a straty nie przekroczyły 10 sztuk), postanowił poprawić warunki hodowli. W porozumieniu z Kolegą Robertem Rybą, na jego posesji zbudowano wolierę hodowlaną z prawdziwego zdarzenia, w pełni zabezpieczoną przed drapieżnikami. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z budowy woliery. Jednocześnie Zarząd Koła pragnie wyrazić wszystkim Kolegom zaangażowanych w budowę woliery: Józefowi i Tomaszowi Kowol, Marcinowi Niestrój i przede wszystkim Robertowi Rybie.
Tekst: Marek Bocianowski.
Zdjęcia: Grzegorz Przydatek

Dwunasty numer kwartalnika „Z KNIEI”
24.06.2015r.

Ukazał się dwunasty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. Warto w tym miejscu przypomnieć za komunikatem nr 5, iż zaprenumerowaliśmy począwszy od nowego roku 5 egzemplarzy tego tytułu. 4 egzemplarze są do odebrania u Kolegi Łowczego (kto pierwszy ten lepszy). Jeden egzemplarz pozostaje u Kolegi Łowczego (jak w czytelni – każdy może poczytać i zwrócić). Dodatkowo Kolega Prezes dysponuje egzemplarzami autorskimi, które chętnie rozdaje. Zachęcamy do zapoznania się, a także do prenumeraty indywidualnej.Zawody Okręgowe Kół Łowieckich Opolszczyzny –
rewelacyjny wynik „NASZYCH”
21.06.2015r.

Na Zawodach Okręgowych Kół Łowieckich Opolszczyzny rozegranych w dniu 21.06.2015r., Koło nasze reprezentowali Koledzy: Krzysztof Bąk, Tomasz Blacharski, Andrzej Kontek, Grzegorz Kontek i Michał Skibiński. Taki skład reprezentacji koła gwarantował sklasyfikowanie drużyny w klasie powszechnej (Koledzy Krzysztof Bąk, oraz Andrzej i Kontek), oraz klasie otwartej (Koledzy posiadający klasę mistrzowską, Tomasz Blacharski i Michał Skibiński, oraz zawodnik z klasą powszechną który uzyskał najlepszy wynik). Drużyna w klasie powszechnej zajęła III m-ce z wynikiem 1117/1500 pkt. Drużyna w klasie otwartej zajęła IV m-ce z wynikiem 1226/1500 pkt. Indywidualnie w klasie mistrzowskiej Kolega Tomasz Blacharski zajął 14 lokatę (430/500 pkt.) a Kolega Michał Skibiński 17 lokatę (410/500 pkt.). W klasie powszechnej Kolega Krzysztof Bąk zajął 11 lokatę (386/500 pkt.), Kolega Andrzej Kontek 16 lokatę (370/500 pkt.), a Kolega Grzegorz Kontek 20 lokatę (361/500 pkt.). Dziękujemy Kolegom za godne reprezentowanie naszego Koła i gratulujemy sukcesu jakiego jeszcze w historii naszego Koła nie było.
Zapraszam do obejrzenia mini fotoreportażu autorstwa Marka i Zbigniewa Bocianowskich oraz Cezarego Bąka, ukazującego członków naszego koła w trakcie zawodów. Zapraszamy również do obejrzenia pełnego fotoreportażu na stronie ZO PZŁ w Opolu, oraz do zapoznania się z umieszczonymi na niej pełnymi wynikami zawodów.
Wszystkie zdjęcia z zawodów dostępne pod tym adresem do końca lipca.
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Cezary Bąk, Marek i Zbigniew Bocianowscy

Nasz człowiek na XX Opolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich
17.05.2015r.

W dniu 17 maja 2015 roku odbył się w Tułowicach Opolski Festiwal Łowiecki, organizatorami którego byli, Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu, Zespół Szkół Leśnych w Tułowicach oraz Tułowicki Ośrodek Kultury. W ramach tego festiwalu w przepięknych plenerach Szkoły Leśnej odbył się XX Opolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich. W ramach przesłuchań konkursowych wystąpiło 200 solistów i kilkadziesiąt zespołów. Przesłuchania odbyły się w klasach C,B,A dla solistów oraz dla zespołów i oczywiście w klasie MSH . Pogoda, chociaż nie rozpieszczała temperaturą, dopisała , było bezdeszczowo i czasami bezchmurnie. Skład sędziowski postawił wysoko poprzeczkę, nie omijając oczywiście klasy B , w której to zwyczajowo startuję.
Tym razem wylosowany w tej klasie zestaw sygnałów, to obok, obligatoryjnego „Dzika na rozkładzie”, „Król polowania”, oraz skomponowany przez członka zespołu oceniającego kol. Piotra Grzywacza ,,Jenot na rozkładzie,,.
W tym miejscu nadmienić należy, że kol. Piotr Grzywacz, propagator muzyki myśliwskiej, kompozytor, autor opracowań dotyczących tej muzyki, nie tylko w obecnym jej wydaniu, ale także badacz historii tej muzyki, instrumentalista, potrafił niezwykle precyzyjnie ocenić warsztat każdego uczestnika konkursu, czy to solisty, czy też trębacza występującego zespołowo nie ujmując absolutnie pozostałym członkom zespołu sędziowskiego.
W ramach przesłuchań konkursowych można było usłyszeć dodatkowo umiejętności zespołów klasy MSH, a także myśliwską orkiestrę dętą, która to po obowiązkowych nutach konkursowych dała pokaz swoich umiejętności estradowych, gorąco przyjętych przez licznie zgromadzoną widownię.
Tradycyjnie konkurs zakończono paradnym przemarszem ulicami Tułowic a spontanicznie wykonane zespołowe aranżacje utworów myśliwskich wywołały falę aplauzów okolicznych mieszkańców.
Zapraszam za rok do Tułowic, na kolejny XXI Opolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, a dzisiaj do obejrzenia fotoreportażu z tej niezwykle atrakcyjnej regionalnej imprezy kulturalnej.
Teks i zdjęcia: Ditmar Piechaczek.

Komunikat Zarządu Koła
15.04.2015r.

W dniu 15 kwietnia Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu grafiku dyżurów wraz z regulaminem dyżurów Wiosna 2015. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / tablica ogłoszeń). Pragniemy zwrócić uwagę na w/w dokument jako niezwykle ważny dla funkcjonowania koła.Walne Zgromadzenie Członków Koła
11.04.2015r.

W dniu 11 kwietnia br., odbyło się, zgodnie z postanowieniami Statutu PZŁ, doroczne Walne Zgromadzenie Członków naszego koła. Tegoroczne zgromadzenie miało charakter sprawozdawczy sprawozdawczo-wyborczy. Obradami kierowało prezydium w składzie Paweł Gajda (Przewodniczący Obrad), Stanisław Iżycki (Zastępca Przewodniczącego) i Adam Paszko (Sekretarz Obrad). Wybieraliśmy nowy zarząd i komisję rewizyjną, które to organy koła będą nas reprezentować przez najbliższe pięć lat. Wybieraliśmy również delegatów na Okręgowy Zjazd Delegatów, którzy będą reprezentować nasze koło na najbliższym okręgowym zjeździe delegatów. Zgromadzenie, które tradycyjnie miało miejsce w Izbie Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole, było również okazją do podjęcia, w demokratycznym duchu, uchwał nakreślających plan pracy zarządu i wszystkich członków koła na najbliższy rok, oraz dalszego doskonalenia Kodeksu Koła.
W wyniku głosowania wybraliśmy zarząd w składzie Kolega Marek Bocianowski (Prezes), Kolega Andrzej Romanowicz (Łowczy), Kolega Stanisław Iżycki (Podłowczy), Kolega Stefan Kulig (Skarbnik) i Kolega Grzegorz Przydatek (Sekretarz). W skład Komisji Rewizyjnej wybrano Kolegów Stanisława Cymbalistę, Michała Skibińskiego i Andrzeja Rzeszutka. Na delegatów na Okręgowy Zjazd Delegatów wybrano Kolegów Marka Bocianowskiego, Pawła Gajdę i Waldemara Wilka. Walne zgromadzenie podjęło również 14 uchwał doskonalących zapisy Kodeksu Koła, oraz uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskami o nadanie odznaczeń łowieckich dla trzech Kolegów.
Po raz drugi w historii koła wręczono odznaki honorowe Króla Sezonu. Królem Sezonu został Kolega Grzegorz Przydatek, I V-ce Królem Sezonu Kolega Jan Bursy, a II V-ce Królem Sezonu Kolega Marek Bocianowski. Odznaki i dyplomy wręczali dwaj byli prezesi naszego Koła: Koledzy Franciszek Rogalewski i Paweł Gajda. Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu .
Tekst Marek Bocianowski, zdjęcia: Zbigniew Bocianowski

Szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania
11.04.2015r.

W dniu 11 kwietnia br., bezpośrednio przed Walnym Zgromadzeniem Członków naszego koła odbyło się szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania – cześć teoretyczna. Część praktyczna, połączona z treningiem strzeleckim odbędzie się na strzelnicy w terminie późniejszym. Szkolenie na terenie Izby Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole było okazją do przypomnienia i ugruntowania tak ważnego dla każdego z nas obszaru wiedzy. W szkoleniu uczestniczyli oprócz członków koła również myśliwi stowarzyszeni z kołem. Szkolenie prowadził z upoważnienia Zarządu Koła Kolega Adam Paszko. W szkoleniu wykorzystano opracowaną przez Kolegę Prezesa prezentację multimedialną.
Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.
Tekst Marek Bocianowski, zdjęcia: Zbigniew BocianowskiKomunikat Zarządu Koła
31.03.2015r.

W dniu 31 marca Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 6-2014/2015 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Pragniemy zwrócić uwagę, iż komunikat zawiera informację o zmianie porządku obrad walnego zgromadzenia członków naszego koła.Ważne dokumenty na stronie www
28.03.2015r.

Zgodnie z zapowiedziami zawartymi w komunikacie nr 5-2014/2015 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu, począwszy od dnia 28.03.2015r. na stronie naszego koła w lokalizacji Strona główna / Tylko dla członków / Tablica ogłoszeń opublikowane są dwa ważne dokumenty:

1. Sprawozdanie z działalności Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu za okres sprawozdawczy od 1 kwietnia 2014r. do 31 marca 2015r. przedłożone Walnemu Zgromadzeniu Członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu w dniu 11 kwietnia 2015r.

2. Protokół z obrad Walnego Zgromadzenia Członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis" w Opolu z dnia 7.06.2014 r.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią w/w dokumentów.

Jedenasty numer kwartalnika „Z KNIEI”
24.03.2015r.

Ukazał się jedenasty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. Warto w tym miejscu przypomnieć za komunikatem nr 5, iż zaprenumerowaliśmy począwszy od nowego roku 5 egzemplarzy tego tytułu. 4 egzemplarze są do odebrania u Kolegi Łowczego (kto pierwszy ten lepszy). Jeden egzemplarz pozostaje u Kolegi Łowczego (jak w czytelni – każdy może poczytać i zwrócić). Dodatkowo Kolega Prezes dysponuje egzemplarzami autorskimi, które chętnie rozdaje. Zachęcamy do zapoznania się, a także do prenumeraty indywidualnej.Komunikat Zarządu Koła
24.03.2015r.

W dniu 24 marca Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 5-2014/2015 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Pragniemy zwrócić uwagę, iż komunikat zawiera informację o terminie walnego zgromadzenia członków naszego koła.Nowe regulacje prawne
06.01.2014r.

W dniu 17 grudnia 2014r. opublikowano dwa nowe akty prawne dotyczące łowiectwa: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Obydwa rozporządzenia mają związek z wykonywaniem polowania na dziki. Pierwszy z cytowanych dokumentów znosi w Rocznych Planach Łowieckich dotychczasowy podział dzików na grupy płciowo wiekowe. W miejsce dotychczasowych grup (lochy, odyńce, warchlaki i pozostałe) pojawi się jedna pozycja: dziki. Takie też zapisy będą widniały na odstrzałach od nowego sezonu. Rozporządzenie wprowadziło też dwie nowe przesłanki umożliwiające dokonywanie zmian w RPŁ i WŁPH. Drugie rozporządzenie na okres dwóch lat kalendarzowych (2015 i 2016) wydłuża okres polowań na lochy z dotychczasowego (od 15 sierpnia do 15 stycznia) na: od 15 maja do 15 lutego. Na terenie województwa podlaskiego okres ten wydłuża się na cały rok.
Nowe rozwiązania prawne mają w zamyśle ułatwić polowanie na dziki, szczególnie w terenach zagrożonych Afrykańskim Pomorem Świń, oraz obwodach w których dzierżawcy nie radzą sobie z populacją tego gatunku. Nie mogą natomiast być rozumiane jako zachęta do, nie tyle nieetycznych, co wręcz barbarzyńskich i niehumanitarnych praktyk, odstrzału samic (w tym przypadku loch), sprawujących opiekę na potomstwem.

Konkurs fotograficzny - druga edycja
29.12.2014r.

Zarząd Koła ogłasza konkurs fotograficzny pt. „Nasze obwody łowieckie w obiektywie” - edycja druga 2015. Podobnie jak pierwsza edycja, konkurs ma charakter zamknięty i jest adresowany do członków naszego koła oraz członków rodzin (współmałżonek oraz dzieci). W tym roku postanowiono wprowadzić cztery kategorie tematyczne: Kategoria I: ZWIERZĘTA W NASZYM OBIEKTYWIE Kategoria II: PRZYRODA NASZYCH OBWODÓW ŁOWIECKICH Kategoria III: LUDZIE I LAS WSRÓD NAS Kategoria IV: MYŚLIWY I POLOWANIE – PRZED, PO I W TRAKCIE Szczegółowe informacje zawiera regulamin konkursu. Termin nadsyłania prac upływa w 30 września 2015r. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie.

Monitoring lisów zakończony
29.12.2014r.

Jak poinformował nas Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, badania monitoringowe odstrzelonych lisów na poziom przyjęcia szczepionki oraz stopień uodpornienia, zostają wstrzymane z dniem 1 stycznia 2015r. Jednocześnie Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii złożył podziękowania całej Braci Myśliwskiej za współpracę która trwała nieprzerwanie od 1995r. Również Powiatowi Lekarze Weterynarii w Opolu i Nysie wystosowali stosowne pisma, zawierające oprócz informacji o zakończeniu akcji, podziękowania dla członków naszego koła za wieloletnią współpracę. Do podziękowań tych dołącza się Zarząd Koła, który pragnie wyrazić podziękowania, wszystkim kolegom którzy przez 10 lat dostarczali odstrzelone lisy do placówek weterynaryjnych. Koledzy: przez 10 lat nieodpłatnie dostarczyliście do placówek weterynaryjnych blisko 80 lisów odstrzelonych w obwodach 44 i 115 wnosząc wymierny wkład w zwalczanie tej groźnej i nieuleczalnej choroby zwierząt i ludzi na Opolszczyźnie, w zwalczanie zakończone sukcesem.

Dlatego też wpis ten zamieszczamy również w dziale poświęconym INICJATYWĄ SPOŁECZNYM.

WIGILIJNE POLOWANIE w TVP Opole
24.12.2014r.

Zachęcamy do obejrzenia numeru Kuriera Opolskiego z 24.12.2014r., w numerze między innymi WIGILIJNE POLOWANIE, materiał nakręcony w czasie polowania wigilijnego w naszym Kole. W tym celu kliknij obrazek obok.

Wigilijne spotkanie w kniei
24.12.2014r.

W dniu 24.12.2014r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się Wigilijne leśne polowanie zbiorowe. Polowanie wyjątkowe, drugie po polowaniu Hubertusowskim pod względem ważności w myśliwskim kalendarzu polowań zbiorowych w sezonie. W polowaniu uczestniczyło zaledwie 15 myśliwych, pamiętajmy jednak, że w tym samym czasie Koledzy z Nysy polowali na obwodzie 115. Jak zwykle w tym dniu nie chodziło o szczególny sukces łowiecki, lecz o dochowanie wierności tradycji, spotkanie z przyjaciółmi po strzelbie. Nasz patron Święty Hubert sprzyjał naszym kolegą, zwierza nie zabrakło w łowisku, chociaż sprzyjał też zwierzynie, która skutecznie omijała zagrożenia. Królem polowania został Kolega Grzegorz Przydatek z pozyskanym cielakiem. Tytuł króla pudlarzy zdobył Kolega Andrzej Romanowicz oddając niecelny strzał do jelenia byka.
Warto wspomnieć, iż na zaproszenie Zarządu Koła w polowaniu tym uczestniczyła ekipa Opolskiego Ośrodka Telewizji Polskiej kierowana przez dziennikarza Andrzeja Buchowskiego. Materiał zdjęciowy realizował operator Jakub Olszewski. W trakcie polowania sfilmowano między innymi odprawę myśliwych, łamanie się opłatkiem przez myśliwych i nagankę, oraz składanie opłatka do paśnika dla zwierzyny. Głos przed kamerą zabrali nasi Koledzy: Marek Bocianowski, Adam Paszko, Ditmar Piechaczek i Andrzej Romanowicz. Z nakręconego materiału zmontowano ciekawy, jednoznacznie przychylny myśliwym, felieton pod tytułem Wigilijne Polowanie wyemitowany w wigilijny wieczór 24.12.2014 w wydaniu głównym i wieczornym Kuriera Opolskiego). Zapraszamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z rozpoczęcia polowania.

Tekst i zdjęcia: Marek BocianowskiWstrzymanie pobieranie tusz na potrzeby własne
10.12.2014r.

Koleżanki i Koledzy, z dniem dzisiejszym zarząd wstrzymuje do końca miesiąca grudnia możliwość pobierania tusz upolowanej zwierzyny na potrzeby własne myśliwego. Więcej na tablicy ogłoszeń.
Tekst: Marek Bocianowski.

Zmiana w kalendarzu polowań zbiorowych
9.12.2014 r.

W związku z bardzo dobrym zaawansowaniem realizacji planu odstrzału jeleni, Zarząd podjął decyzję o zmianie charakteru polowania w dniu 14.12.br. (zamiast polowania z ambon odbędzie się klasyczne leśne polowanie zbiorowe), a polowanie w dniu 20.12.br. zostało odwołane. Zmiany uwidoczniono w Kalendarzu polowań zbiorowych na sezon 2014/2015 opublikowanym na naszej stronie.
Tekst: Marek Bocianowski.

Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
16.11.2014r.

Jury pierwszej edycji konkursu fotograficznego „Nasze obwody łowieckie w obiektywie” oceniło wszystkie 78 zdjęć nadesłanych przez 6 autorów. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród nastąpi w dniu 16 listopada br. przed odprawą myśliwych na polowaniu zbiorowym. Nagrodę główną zdobył Kolega Daniel Szpil. Dwa równorzędne wyróżnienia zdobyli Koledzy Ditmar Piechaczek i Witold Zembaczyński. Nagrody (ciekawe pozycje książkowe i drobne upominki) ufundowane przez sponsorów (Scutti Polska i Nadleśnictwo Opole) wręczali organizator konkursu Kolega Mariusz Krzywicki i Kolega Prezes Marek Bocianowski. Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych prac a także do obejrzenia wszystkich nagrodzonych prac. Organizator konkursu Kolega Mariusz Krzywicki w porozumieniu z Zarządem Koła zapowiedział kolejną, drugą edycję konkursu, ogłoszenie już niebawem. Zarząd Koła składa gratulacje autorom nagrodzonych prac, a Koledze Mariuszowi Krzywickiemu podziękowania za pomysłową inicjatywę.
Tekst: Marek Bocianowski.

Polowanie Hubertusowskie 2014
8.11.2014r.

W dniu 8.11.2014r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się polowanie Hubertusowskie. To wyjątkowe polowanie, jedyne w swoim rodzaju, było poprzedzone tradycyjną polową mszą Hubertusowską. W polowaniu, zapewne ze względu na deszczową pogodę uczestniczyło zaledwie 34 myśliwych i zaproszonych gości. Myśliwi polowali podzieleni na dwie grupy, grupę pierwszą prowadzili Koledzy Marek Bocianowski i Adam Paszko, grupę drugą Koledzy Andrzej Romanowicz i Grzegorz Przydatek. Polowanie utrudniał padający chwilami rzęsisty deszcz. Królem polowania został Kolega Sylwester Wilk pozyskując 100 kilogramowego odyńca. Był to zarazem jedyny szczęśliwy strzelec w tym dniu. Święty Hubert nie oszczędził swoim wyznawcom Króla Pudlarzy, którego tytuł uzyskał Grzegorz Kontek. Po ułożeniu pokotu i zakończeniu polowania naganka i myśliwi wspólnie spożyli gorącą grochówkę i pieczonego dzika.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Stefan Kulig
Tekst: Marek Bocianowski

Polowa msza Hubertusowska
8.11.2014r.

W dniu 8.11.2014r., pod obeliskiem upamiętniającym 60-lecie naszego koła, odbyła się szósta już w historii naszego koła, polowa Hubertusowska msza święta. Po raz pierwszy pogoda nie dopisała, lekki opad deszczu nie odstraszył jednak członków koła, ich rodzin i mieszkańcy okolicznych miejscowości: Maliny i Grotowic. Posługę kapłańską dokonał nasz Kolega ksiądz Janusza Konowalskiego. Po raz pierwszy msza odprawiona została przy ołtarzu wykonanym przez naszych stażystów: Tomasza i Józefa Kowol. Bezpośrednio po mszy, zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Kolega Prezes wręczył po raz pierwszy w historii koła wyróżnienia honorowe Lisiarz Sezonu. Pierwszymi Lisiarzami Sezonu zostali Koledzy Waldemar Siekierka (obwód 44) i Tomasz Blacharski (obwód 115). Miano I-go v-ce Lisiarza Sezonu uzyskali Koledzy Erwin Kowalik (obwód 44) i Stanisław Iżycki (obwód 115), a miano II-go v-ce Lisiarza Sezonu uzyskali Koledzy Grzegorz Przydatek (obwód 44) i Henryk Kwik (obwód 115). Sukcesu Kolegom serdecznie gratulujemy. Zarząd Koła składa podziękowania wszystkim członkom koła którzy zaangażowali się w organizację tegorocznej mszy Hubertusowskiej. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Stefan Kulig
Tekst: Marek Bocianowski

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Przedszkolaki z Makowic wyruszyły w Leśną Przygodę
6.11.2014r.

Pięknego jesiennego poranka, 6 listopada 2014 roku, wybrałam się na spotkanie z najmłodszymi do przedszkola w Makowicach. Na spotkanie zabrałam karnik dla ptaków, zwierzaki leśne oraz kapelusz i lornetkę. Podczas drogi na spotkanie nie odbyło się bez przygód. Ale udało się bezpiecznie oraz z rekwizytami dotrzeć do celu. Tematem przewodnim spotkania był Pan Leśniczy, zwierzęta leśne i ich dokarmianie w czasie zimy. Dzieci zaznajomiły się z zasadami panującymi w lesie. Spotkanie rozpoczęłam od opowiadania o Panu leśniczym. Ku mojemu zdumieniu grupa przedszkolaków była obeznana dość dobrze w temacie opowiadania. Dowiedziałam się również, że przedszkolaki w czasie zimy zajmują się dokarmianiem ptaków przylatujących do przedszkola i mają swój karmik. Tak więc z ogromną radością zostawiłam im pokarm dla ptaków który przekazałam małej Marlence. Każde dziecko chciało wyglądać jak leśnik więc była okazja do przymierzenia kapelusza i potrzymania lornetki w swoich małych rączkach. Częścią praktyczną spotkania było wspólne malowanie. Dziecięca fantazja podczas malowania nie znała granic, tak więc piesek został pomalowany na fioletowo a sarenka otrzymała nawet 4 kolory. Dużą radość sprawiło również wspólne oglądanie bajek o lesie i jego mieszkańcach. Dzieci na koniec spotkania otrzymały dyplom za zdobycie wiedzy o lesie i słodki upominek który przyprawił najmłodszych o jeszcze większy uśmiech na twarzy.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Tekst: Anna Baranowska Żabińska
Zdjęcia: Anna Baranowska Żabińska

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Konkurs fotograficzny
28.10.2014r.

W pierwszej edycji konkursu fotograficznego „Nasze obwody łowieckie w obiektywie” udział wzięło 6 autorów, którzy nadesłali 78 zdjęć. Wszystkie prace zostały ocenione przez jury konkursowe w składzie: Katarzyna Hutka, Zbigniew Korzeniowski i Arkadiusz Mazur. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród nastąpi w dniu 16 listopada br. przed odprawą myśliwych na polowaniu zbiorowym. Już dzisiaj możemy jednak obejrzeć wszystkie nadesłane prace. Zapraszamy. Tekst: Marek Bocianowski.

Zaproszenie na Opolskie Hubertowiny 2014
28.10.2014r.

W dniach 15 i 16 listopada br. Okręgowa Rada Łowiecka w Opolu i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu, przy współpracy Nadleśnictwa Kędzierzyn oraz Ludowego Klubu Jeździeckiego "LEWADA" w Zakrzowie organizuje tradycyjną już na Opolszczyźnie imprezę promocyjną "Opolskie Hubertowiny 2014". Impreza objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle i Gminy Polska Cerekiew. Koleżanki i Koledzy, otrzymaliśmy zaproszenie dla wszystkich członków koła wraz z rodzinami. Szczegółowe informacje w zaproszeniu. Również Zarząd zaprasza do wzięcia udziału w Opolskich Hubertowinach, imprezy która już na trwałe wpisała się w mapę łowieckich imprez promocyjnych w kraju, a w ocenie wielu uczestników wcześniejszych edycji, swoim rozmachem przebija większość podobnych imprez włącznie z Hubertusem Spalskim i Hubertusem Pszczyńskim. Cudze chwalicie – swojego nie znacie, nic nowego. Tekst: Marek Bocianowski.

Upływa termin nadsyłania prac na konkurs fotograficzny
28.10.2014r.

Koleżanki i Koledzy, 30 października upływa termin nadsyłania prac na konkurs fotograficzny „Nasze obwody łowieckie w obiektywie”. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i nadsyłania prac.

Dziesiąty numer kwartalnika „Z KNIEI”
23.10.2014r.

Ukazał się dziesiąty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. Zachęcamy do lektury, a może i prenumeraty.Opolska „Siódemka” na strzelnicy
9.10.2014

W czwartek 9 października na Strzelnicę Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu – Grudzicach zawitała młodzież ze Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jakuba Kani w Opolu. Uczniów klasy I, II i III po Ścieżce Edukacji Przyrodniczo Łowieckiej oprowadzał członek naszego Koła, Kolega Adam Paszko. Uczniowie kl. II przeprowadzili wywiad z wybranym drzewem, a pozostali poszukiwali darów jesiennego lasu. Nie zabrakło czasu na odwiedzenie podopiecznych w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt, oraz na zabawę i kiełbaskę przypiekaną na prawdziwym ognisku.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Tekst i zdjęcia: Marek Bocianowski.

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Bażanty z obrączką
5.10.2014

Koleżanki i Koledzy, sympatycy łowiectwa. Koło nasze w bieżącym roku dokonało serii wsiedleń bażantów w różnym wieku. W sumie na terenie obwodu 44 wypuszczono blisko 150 ptaków. Realizując pomysł naszego Kolegi Artura Gebauera, przystąpiliśmy do znakowania wypuszczanych ptaków przy pomocy plastikowych obrączek. Na rok 2014 wybraliśmy kolor fioletowy (na załączonych zdjęciach). Obrączki będzie można zidentyfikować w przypadku odstrzelenia ptaka, oględzin szczątków ptaka zabitego przez drapieżniki, a także w dobrych warunkach w czasie przygodnych obserwacji w łowisku. Informacje te pozwolą nam wnioskować na temat przeżywalności wypuszczanych ptaków, a także na temat migracji poza granice obwodu. Dlatego prosimy o każdorazowe informowanie Kolegi Łowczego o przypadkach obserwacji, odstrzelenia bądź znalezienia szczątków z obrączką (takie zdjęcia nadesłał nam już Kolega Michał Skibiński). Prosimy podawać okoliczności i miejsce obserwacji.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Tekst: Marek Bocianowski.
Zdjęcia: Marek Bocianowski, Michał Skibiński.Z wizytą w Nowej Wsi Królewskiej
20.09.2014

Rada Dzielnicy Nowa Wsi Królewska zorganizowała zabawę dla dzieci i młodzieży z Nowej Wsi Królewskiej pod nazwą Gra Wiejska. Jej uczestnicy musieli, w celu odnalezienia ukrytego skarbu, pokonać trasę na której znajdowały się "punkty kontrolne". W punktach czekały na młodzież zadania do wykonania, oraz pytania przygotowane przez myśliwych i leśników, a dotyczące roślin i zwierząt leśnych. Na zakończenie imprezy, jej uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku z zaproszonymi gośćmi: Kolegą Darkiem Kowalewskim z KŁ Nr 10 Szarak w Opolu, oraz reprezentującymi nasze Koło, Kolegami Markiem Bocianowskim (występującym w podwójnej roli leśnika i myśliwego) i Ditmarem Piechaczkiem który sygnałami myśliwskimi potrafi przykuć uwagę nawet najbardziej rozbawionej młodzieży. Spotkanie stało się okazją do przedstawienie szeregu ciekawych informacji o lesie i ich mieszkańców, a także o roli myśliwych w utrzymaniu równowagi w środowisku przyrodniczym. Zwycięzcą gry wręczono nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Opole i nasze Koło. Kolega Prezes reklamował również nasz opolski łowiecki kwartalnik Z KNIEI.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Tekst: Marek Bocianowski.
Zdjęcia: Karina Piechota.

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Komunikat Zarządu Koła
28.09.2014r.

W dniu 28 września Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 4-2014/2015 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Pragniemy zwrócić uwagę, iż do komunikatu załączono grafik dyżurów jesień 2014 rok IV tura oraz Kalendarz Polowań Zbiorowych 2014/2015.Lis, ZOTT i Leśnicy po raz drugi razem
27.09.2014

W dniu 27 września 2014 roku, na terenie dzierżawionego przez nasze Koło obwodu nr 44, w lesie nieopodal Suchego Boru odbyło się wspólne sadzenie lasu: przez dzieci, myśliwych i leśników. Inicjatorem akcji była Firma ZOTT Producent Mlecznych Rozkoszy, która już po raz drugi uczestniczy w ogólnoeuropejskiej inicjatywie „Plant for the Planet”. Głównym założeniem tego programu jest zainteresowanie młodzieży szkolnej tematyką ekologiczną. Firma ZOTT, wzorem roku ubiegłego, o pomoc zwróciła się do Nadleśnictwa Opole, którego z kolei wypróbowanym partnerem jest nasze Koło. Animatorem akcji z ramienia Firmy ZOTT była pani Ewelina Czuczma. W sadzeniu lasu uczestniczył również z-ca Prezydenta Miasta Opola Krzysztof Kawałko.
Firma ZOTT zorganizowała transport dzieci, sfinansowała zakup sadzonek, leśnicy przygotowali powierzchnię do odnowienia, specjalnie przygotowując glebę, aby młodzież nie miała kłopotów z sadzeniem. Nasi Koledzy zadbali o organizację ruchu, pomoc przy cięższych pracach i pomoc leśnikom w zorganizowaniu pracy dla blisko 80-ciu dzieci i wolontariuszy. Imprezę uświetniały sygnały łowieckie w wykonaniu naszego Kolegi Ditmara Piechaczka.
W toku akcji posadzono 500 sztuk sadzonek świerka pospolitego oraz jedno specjalne drzewko pamiątkowe, blisko dwu metrową lipę, pod korzeniami której umieszczono w specjalnie zabezpieczonej butelce dokument opisujący dzisiejsze wydarzenie dla przyszłych pokoleń. Oprócz posadzenia drzew, akcja przyniosła dodatkowe korzyści: dzieciaki trafiły do lasu, dowiedziały się jak ciężko trzeba pracować aby las powstał, dowiedziały się co mu zagraża, kto o las dba i po co po lesie chodzą myśliwi. Niewątpliwie była to doskonała lekcja ekologii oraz promocja łowiectwa.
Z ramienia naszego Koła w akcji udział brali: Koledzy Zbigniew Dubiel, Ditmar Piechaczek i Witold Zembaczyński z synem. W mundurach leśników wystąpili również członkowie naszego Koła: Koledzy Marek Bocianowski i Grzegorz Przydatek.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Pierwszy w historii koła
7.09.2014r.

W dniu 7 września br. Kolega Tomasz Blacharski pozyskał pierwszego w historii Naszego Koła jelenia byka na obwodzie 115. Jak relacjonuje szczęśliwy łowca ten niezwykły sukces: Św Hubert uraczył mnie tym pięknym bykiem siódmego września o godzinie 6-tej rano, w rejonie Goświnowic niedaleko "Parku". Byk wracał z żeru z pola kukurydzy, przez pole obsiane burakami należące do firmy DUTRA, której Zarząd dzielnie znosi szkody wyrządzane przez liczne w tym rejonie dziki a teraz, jak się okazało, również jelenie. Masa tuszy wyniosła 125 kg a masa wieńca około 3 kg. Dla przypomnienia: nigdy wcześniej na terenie obwodu 115 nie pozyskiwano jeleni, chociaż od kilku lat pojawiały się w okresie jesiennym. Bieżący sezon jest trzecim z rzędu, w którym to Zarząd Koła planował pozyskanie jelenie w Rocznym Planie Łowieckim, po raz pierwszy plan jest realizowany.
Szczęśliwemu myśliwemu gratulujemy. Darz Bór.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Tekst: Marek Bocianowski.
Zdjęcia: Tomasz Blacharski.

III Zawody strzeleckie o Puchar Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu
23.08.2014r.

W dniu 23 sierpnia 2014 r. na strzelnicy ZO PZŁ w Grudzicach rozegrano III Zawody o Puchar Koła nr 3 „Lis” w Opolu. Były to trzecie zawody rozegrane po wieloletniej przerwie, jak niektórzy twierdzą żartobliwie „w erze nowożytnej”. Zawody obejmowały skrócony wieloboju myśliwskim (do zdobycia 250 punktów: oś 50pkt, krąg 50pkt, przeloty 25pkt, zając 25pkt, dzik 50pkt i rogacz 50pkt). Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach OPEN i POWSZECHNEJ. Tradycyjnie, obok członków naszego koła, startowali również sympatycy łowiectwa: synowie naszych Kolegów: Cezary Bąk, Zbigniew Bocianowski i po raz pierwszy w tym roku Witold Raczek. Niepolująca jeszcze młodzież, podobnie jak w roku poprzednim, z wyników z pewnością mogła być zadowolona.
Na zwycięzców czekały nagrody: zawodnicy w każdej klasie zajmujący od 1 do 3 miejsca otrzymali puchary, medale i dyplomy, od 4 do 6 miejsca dyplom. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali drobne upominki ufundowane przez sponsorów: Nadleśnictwo Opole, Scutti Polska, Szóstak Sklep Myśliwski, oraz FHU MAKAMA, którym to sponsorom w imieniu Zarządu Koła i wszystkich zawodników serdecznie dziękujemy.
Puchary wręczał Sekretarz Okręgowej Rady Łowieckiej, Kolega Jarosław Kuźmiński.
Humory, podobnie jak i pogoda dopisywały, apetyt również – dania z grilla serwowała Przedsiębiorstwo Usługowo-Gastronomiczne i Wędliniarskie JAGALF Alfreda Sygi.
Oprócz zawodów, odbył się trening strzelecki dla członków koła nie uczestniczących w zawodach, oraz szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania.
W tym roku, po raz pierwszy spróbowaliśmy nadać imprezie charakteru rodzinnego plenerowego pikniku. Udało się, część Kolegów przybył z małżonkami, dziećmi i innymi bliskimi, dla których także nie zabrakło atrakcji. Organizatorom jednak marzy się w przyszłości znacznie większa frekwencja.
Zarząd pragnie wyrazić podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy, szczególnie składowi sędziowskiemu w osobach: Mariusz Krzywicki (sędzia główny, rogacz) Marzena Kurowska (trap), Piotr Karaś (krąg), Grzegorz Przydatek (przeloty), Kulig Stefan (dzik), Wilk Sylwester (zając), a także wymienionym już sponsorom.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu
oraz do zapoznania się z wynikami w klasie OPEN
i klasie POWSZECHNEJ
Tekst: Marek Bocianowski.
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski i Grzegorz Przydatek.

Komunikat Zarządu Koła
15.08.2014r.

W dniu 15 sierpnia Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 3-2014/2015 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Pragniemy zwrócić uwagę, iż do komunikatu załączono grafik dyżurów na lato-jesień 2014 rok.Dziewiąty numer kwartalnika „Z KNIEI”
25.07.2014r.

Ukazał się dziewiąty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W numerze między innymi podsumowanie ocen prawidłowości odstrzały samców zwierzyny płowej za ubiegły sezon, oraz wycen trofeów medalowych w ostatnim dziesięcioleciu. Zachęcamy do lektury, a może i prenumeraty. Kolega Marek Bocianowski jak zwykle dysponuje 5 egzemplarzami autorskimi i chętnie podzieli się czterema z zainteresowanymi członkami Koła.Komunikat Zarządu Koła
01.07.2014r.

W dniu 1 lipca Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 2-2014/2015 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Pragniemy zwrócić uwagę, iż w komunikacie zamieszczono informację o opublikowaniu projektu Protokołu z obrad Walnego Zgromadzenia Członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis" w Opolu z dnia 7.06.2014 r. do którego to projektu każdy członek może wnieść uwagi.Zawody Okręgowe Kół Łowieckich Opolszczyzny
21.06.2014r.

Na Zawodach Okręgowych Kół Łowieckich Opolszczyzny rozegranych w dniu 21.06.2014r., Koło nasze reprezentowała drużyna w składzie: Tomasz Blacharski, Stanisław Cymbalista i Michał Skibiński. Drużyna nasza zajęła IX m-ce w klasie otwartej z wynikiem 1126 pkt. (125 pkt. mniej niż w roku poprzednim). Pamiętajmy jednak, iż był to pierwsze zawody rozegrane według zmienionych prawideł strzelań myśliwskich, które wprowadziły zdecydowane utrudnienia (dubletu na trapie i przelotach, rogacz z pastorału). Indywidualnie Kolega Tomasz Blacharski zajął 15 lokatę (416/500 pkt.) a Kolega Michał Skibiński 23 lokatę (378/500 pkt.) w klasie mistrzowskiej. W klasie powszechnej Kolega Stanisław Cymbalista zajął 25 lokatę (332/500 pkt.). Dziękujemy Kolegom za godne reprezentowanie naszego Koła.
Zapraszam do obejrzenia mini fotoreportażu autorstwa Zbigniewa Bocianowskiego ukazującego członków naszego koła w trakcie zawodów. Zapraszamy również do obejrzenia pełnego fotoreportażu na stronie ZO PZŁ w Opolu, oraz umieszczonymi na niej pełnymi wynikami zawodów.
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski

Walne Zgromadzenie Członków Koła
07.06.2014r.

W dniu 1 czerwca br., odbyło się zgodnie z postanowieniami Statutu PZŁ doroczne Walne Zgromadzenie Członków naszego koła. Zgromadzenie miało charakter sprawozdawczy. Zgromadzenie, które tradycyjnie miało miejsce w Izbie Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole było okazją nie tylko do koleżeńskiego spotkania, ale w tym także do podjęcia, w demokratycznym duchu, uchwał nakreślających plan pracy zarządu i wszystkich członków koła na najbliższy rok. W zgromadzeniu uczestniczyli oprócz członków koła również myśliwi stowarzyszeni z kołem (bez prawa głosu), oraz stażyści Ważnym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym obradą, było pierwsze w historii koła wręczenie odznaki honorowej Króla Sezonu. Królem Sezonu został Kolega Grzegorz Przydatek, I V-ce Królem Sezonu Kolega Waldemar Jahn, a II V-ce Królem Sezonu Kolega Michał Skibiński. Odznaki i dyplomy wręczali trzej prezesi naszego Koła, byli: Koledzy Franciszek Rogalewski, Paweł Gajda, oraz obecny Kolega Marek Bocianowski. Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Marek Bocianowski i Stefan Kulig


Szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania
07.06.2014r.

W dniu 1 czerwca br., bezpośrednio przed Walnym Zgromadzeniem Członków naszego koła odbyło się szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania – cześć teoretyczna. Część praktyczna, połączona z treningiem strzeleckim odbędzie się na strzelnicy w terminie późniejszym. Szkolenie na terenie Izby Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole było okazją do przypomnienia i ugruntowania tak ważnego dla każdego z nas obszaru wiedzy. W szkoleniu uczestniczyli oprócz członków koła również myśliwi stowarzyszeni z kołem, oraz stażyści. Szkolenie prowadził z upoważnienia Zarządu Koła Kolega Adam Paszko. W szkoleniu wykorzystano opracowaną przez Kolegę Prezesa prezentację multimedialną.
Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.
Tekst i zdjęcia: Marek Bocianowski


Podróż w świat łowiectwa
5.06.2014r.

5 czerwca 2014r. o godz.8:30 na ścieżce przyrodniczej im. Jana Kuboka przy strzelnicy ZO PZŁ w Opolu spotkałem się z dziećmi z Zespołu Szkolno Przedszkolnego Nr 3 w Dębskiej Kuźni. Mimo deszczowej aury, pod czujną opieką Pani Dyrektor mgr Krystyny Jakuczek dzieci ruszyły ścieżką chłonąc informacje o tematyce przyrodniczo-łowieckiej.
Następnym punktem wizyty młodzieży było zapoznanie się z działalnością strzelnicy, oraz rolą, jaką odgrywa ona w funkcjonowaniu opolskiej organizacji łowieckiej.
Podczas przerwy dla rozgrzania oraz pieczenia kiełbasek przy ognisku, moi goście zadawali mnóstwo pytań, jak również dzielili się swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami.
Punktem kulminacyjnym wizyty były odwiedziny w położonym na terenie strzelnicy, Ośrodku Adaptacyjno - Rehabilitacji dla zwierząt leśnych. Młodzież miała okazję spotkać tam łanię daniela, jak również, (choć krótko) dzika, pensjonariuszy ośrodka.
Po sesji zdjęciowej przyszedł czas na podsumowanie wizyty, oraz rozdanie upominków ufundowanych przez nasze Koło i Nadleśnictwo Opole. W świetnych humorach, pełni wrażeń, o godz. 12:00 moi goście udali się w drogę powrotną. Obiecali jednak, że wrócą jesienią na kolejną lekcję i "podróż" w świat łowiectwa.
Tekst: Adam Paszko

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Spotkanie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Opolu
30.05.2014r.

Dnia 30 maja b.r. koledzy Adam Paszko i Grzegorz Przydatek spotkali się w siedzibie ZO PZŁ w Opolu z uczniami 4 klasy Szkoły Podstawowej nr 21 z Opola. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej gdzie zgromadzone eksponaty i trofea łowieckie wzbudziły wielkie zainteresowanie dzieci. Podczas pogadanki postanowiliśmy przekazać im informacje o współzależnościach jakie w dzisiejszym zindustrializowanym świecie występują pomiędzy dziką przyrodą a ludźmi. Opowiadanie o wzajemnym przenikaniu się środowiska życia zwierząt dziko żyjących i ludzi budziło szczere zainteresowanie, co skutkowało wieloma pytaniami ze strony dzieci. Staraliśmy się w przystępny sposób przybliżyć charakter gospodarki łowieckiej i jej miejsca w obecnej skomercjalizowanej rzeczywistości, a to było niezmiernie trudne ze względu na wiek uczestników i złożoność zagadnienia. W ocenie opiekunów i z zachowania dzieci udało się to w znacznym stopniu. Najwięcej zainteresowania wzbudziły nasze opowiadania o zwyczajach dziko żyjących zwierząt naszych pól i kniei a liczne pytania stały się dla nas bardzo mobilizujące. W końcowej części spotkania przyszedł czas na kulturę i zwyczaje łowieckie gdzie najwięcej zainteresowania wzbudziła gwara łowiecka i zwyczaje związane z polowaniami zbiorowymi. Gdy nieubłagany czas zbliżył nas do końca spotkania, dzieci zaproponowały wspólne pamiątkowe zdjęcie i wprosiły się na spotkanie w leśnych ostępach ozdobionych kolorami jesieni, na co chętnie przystaliśmy, gdyż audytorium było niezmiernie sympatyczne.
Zapraszam do obejrzenia mini fotoreportażu ze spotkania. Tekst Grzegorz Przydatek, zdjęcia: Grzegorz Przydatek i Adam Paszko.
Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Nowa mapa obwodu 44
21.05.2014r.

W dniu 21 maja br. na stronie naszego serwisu zamieszczona została zaktualizowana mapa obwodu nr 44 (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Wszelkie ewentualne uwagi merytoryczne prosimy kierować Kolegi Andrzeja Romanowicza (brak urządzenia, wykazanie urządzenia zlikwidowanego). Uwagi o charakterze technicznym prosimy kierować do Kolegi Marka Bocianowskiego odpowiedzialnego za skład komputerowy mapy.Komunikat Zarządu Koła
18.05.2014r.

W dniu 18 maja Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 1-2014/2015 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła).Ósmy numer kwartalnika „Z KNIEI”
5.05.2014r.

Ukazał się ósmy numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W numerze między relacja z Opolskich Hubertowin 2013. Zachęcamy do lektury, a może i prenumeraty. Kolega Marek Bocianowski dysponuje 5 egzemplarzami autorskimi, chętnie podzieli się czterema z zainteresowanymi członkami Koła.Druga wyprawa Poszukiwaczy Wiosny
12.04.2014

Jak zapowiedzieliśmy przed tygodniem, w sobotę 12 kwietnia przyszła pora na drugą wyprawę Poszukiwaczy Wiosny. Również tym razem młodzi odkrywcy dotarli autobusem do leśniczówki w Malinie a stamtąd już pieszo podążyli przez łąki w kierunku pobliskiego lasu.
Pod przewodnictwem Kolegi Łowczego kolumna ruszyła naprzód konsekwentnie odkrywając kolejne oznaki nadchodzącej wiosny. A na stawiane pytania ochoczo wznosiły ręce do góry informując o zdecydowanej gotowości do odpowiedzi.
Również dzisiaj nie mogło zabraknąć, rzecz jasna że wyłącznie dla poprawy kondycji młodych odkrywców, kiełbasek z ogniska pieczonych pod bacznym okiem mam i pań wychowawczyń. Na biwaku oczywiście nie mogło zabraknąć muzyki i sygnałów myśliwskich.
O wielkich emocjach odkrywaniu wiosny szerzej pisaliśmy tydzień wcześniej, więc zapraszamy do zapoznania się z relacją z 5 kwietnia.
Po przybyciu na przystanek autobusowy, czekając na autobus, dzieci i dorośli podziękowali nam za wspaniale spędzone chwile i duży ładunek wiedzy jaki został im przekazany i mnóstwo przeżytych przygód.
Na pamiątkę otrzymaliśmy własnoręcznie przez uczniów wykonane papierowe otwierające się kwiaty oraz, w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi, kosze w kształcie zajączka i kolorowe wydmuszki.
Tą drogą chcemy podziękować opiekunom grup za wspaniałą koordynację wspólnych działań, dzieciom natomiast podziękować za dyscyplinę, godną największych odkrywców, jaką pokazały podczas wspólnych wędrówek. A wszystkich zapraszamy ponownie do wielkiego świata przyrody, odkrywania jego tajemnic, nie tylko tej pory roku ale też i pozostałych.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Tekst i zdjęcia: Ditmar Piechaczek i Andrzej Romanowicz.


Wsiedlenia bażantów zakończone
12.04.2014

W sobotę 12 kwietnia zakończyliśmy akcję wsiedlenia bażantów. Dla przypomnienia 100 ptaków otrzymaliśmy od ZO PZŁ w Opolu jako wyraz podziękowania za zaangażowanie w organizację Opolskich Hubertowin 2013. Ze względu na nietypowe warunki pogodowe i bardzo wczesne przystąpienie do toków (wzrost agresji kogutów) ptaki musieliśmy odebrać już w lutym. Zarząd postanowił przechować je w wolierach do czasu gdy wegetacja roślinności zapewni bezpieczeństwo i bazę pokarmową dla ptaków. Przygotowano też łowisko ustawiając dodatkowe posypy i koncentrując odstrzał drapieżników. Cześć ptaków wypuszczono na obwodzie 115, część na obwodzie 44. W akcji wsiedlenia ptaków uczestniczyli także najmłodsi sympatycy naszego koła, najprawdopodobniej przyszli wyznawcy Świętego Huberta, dla których kontakt z żywymi ptakami wypuszczanymi na wolność był szczególnym przeżyciem. Zarząd pragnie podziękować wszystkim kolegom zaangażowanym w transport i przetrzymywanie ptaków, szczególnie Koledze Robertowi Rybie i Arturowi Gebauer. Pragniemy podziękować również kolegom którzy zbudowali solidne i co godne podkreślenia, zbudowane z tradycyjnych i naturalnych materiałów posypy, Koledze Adamowi Małkowi i Jackowi Fornol. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z ostatniego dnia akcji na obwodzie 44. Tekst: Marek Bocianowski


Pierwsza wyprawa Poszukiwaczy Wiosny
5.04.2014

W sobotę 5 kwietnia punktualnie o godzinie 9:10 przybyła, pod przewodnictwem mam i pań wychowawczyń, rejsowym autobusem nr 14 do leśniczówki w Malinie kilkudziesięcioosobowa grupa młodych odkrywców. Wyposażeni w najnowocześniejsze pomoce naukowe uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu Groszowicach, mieli na twarzach wymalowane jedno – szukamy śladów nadchodzącej wiosny.
Po krótkim powitaniu grupy przez Kolegę Łowczego, omówione zostały warunki bezpiecznego pobytu w lesie. Zwartym szeregiem udaliśmy się wszyscy na poszukiwania wiosennych znaków. Już przejście pierwszego łąkowego odcinka zakończonego znalezieniem na ścianie lasu tropów jeleni i dzików, wyzwoliło w naszych odkrywcach dodatkowy ładunek energii poznawczej. Co rusz odkrywana świeża zieleń rosnących dookoła drzew, nie pozostawiła żadnych wątpliwości – idzie wiosna.
Kierunek dalszych poszukiwań grupa określiła jednoznacznie oznajmiając głośnym chórem, że nic tak dobrze nie wpływa na poprawę kondycji odkrywcy jak kiełbaska z ogniska a że właśnie nadchodzi jej czas to należy niezwłocznie przemieścić się na z góry upatrzone stanowisko pod wiatą.
Pod przewodnictwem Kolegi Łowczego kolumna ruszyła naprzód konsekwentnie odkrywając kolejne oznaki nadchodzącej wiosny. Po dotarciu do celu nastąpiła pod bacznym okiem mam i pań wychowawczyń ceremonia pieczenia kiełbasek. Tylu wersji przyrządzenia tego przysmaku nawet najtęższe kucharskie autorytety nie wymyśliłyby w swoich telewizyjnych audycjach co nasi badacze. Na biwaku oczywiście nie mogło zabraknąć muzyki myśliwskiej, zbiórki myśliwych, powitania, apelu na łowy, sygnałów pozdrawiających kolejnych mieszkańców lasu, a także jak zawsze magicznie działającego sygnału na posiłek.
Prezentacja muzyki myśliwskiej zakończyła się wspólnymi spontanicznie wykonanymi do sygnałów myśliwskich tańcami. Choreografia młodych odkrywców do "Marsza Myśliwskiego nr 3" nabrała imponującego rozmachu.
Potem powróciliśmy do odkrywania kolejnych śladów wiosny. Prelekcja Kolegi Łowczego wzbudziła ogromne zainteresowanie naszych młodych badaczy i nie tylko tych najmłodszych. W ruch poszły kamery i aparaty fotograficzne, dokumentacja wykonywana była nawet telefonami komórkowymi a najbardziej dociekliwi używali do swoich poznawczych celów szkieł powiększających.
Pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną podczas zbiórki z grupy padło stwierdzenie - proszę podziękować wszystkim zwierzętom i zgrać im coś miłego. Sygnał "Król Polowania" w tej sytuacji zabrzmiał naprawdę imponująco.
Wracając nasi odkrywcy w zdecydowany sposób wykorzystywali nabytą wiedzę, ich uwadze nie umknął żaden trop, żaden nawet najmniejszy rozwijający się pączek kwiatowy, czy też listek. A św. Hubert był łaskawy i podarzył chmarą jeleni, która w sile 9 sztuk przemaszerowała dwukrotnie przed błyskającymi z wrażenia oczami naszych dzieci.
Na zakończenie eskapady wspólnie podziękowaliśmy Kniei i jej mieszkańcom odgrywając uroczysty sygnał "Darz Bór" a sygnałem "Koniec polowania" i wspólnymi zdjęciami zakończyliśmy wyprawę poszukiwaczy wiosny. To nie jest ostatnia, kolejna nastąpi w sobotę 12 kwietnia br.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Tekst i zdjęcia: Ditmar Piechaczek i Andrzej Romanowicz.


EXPOHunting 5 Międzynarodowe Targi Łowieckie

Zarząd dysponuje kilkunastoma zaproszeniami upoważniającymi do bezpłatnego wstępu na czwartą edycję targów EXPOHunting do Expo Silesia które odbędą się w dniach od 4 do 6 kwietnia br. w Sosnowcu, przy ul. Braci Mieroszewskich 124. Zaproszenie zastępuje bilet wstępu (15 PLN normalny i 10 PLN ulgowy). Wszystkich członków chętnych do odwiedzenia targów zachęcamy do skorzystania z zaproszeń. W celu odebrania zaproszenia, prosimy o wcześniejszy kontakt z Kolegą Prezesem (kom. 608-019-992).Komunikat Zarządu Koła
7.03.2014r.

W dniu 7 marca Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 7-2013/2014 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła).Siódmy numer kwartalnika „Z KNIEI”
2.03.2014r.

Ukazał się siódmy numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W numerze między relacja z Opolskich Hubertowin 2013. Zachęcamy do lektury, a może i prenumeraty. Kolega Marek Bocianowski dysponuje 5 egzemplarzami autorskimi, chętnie cztery odda zainteresowanych członkom Koła.Myśliwi z "Lisa" w Szkole Podstawowej w Groszowicach
6.02.2014r.

W dniu 6 lutego nasi Koledzy: Łowczy Andrzej Romanowicz i Ditmar Piechaczek odwiedzili Publiczną Szkołę Podstawową nr 24 w Opolu – Groszowicach im. Przyjaźni Narodów Świata. Zapraszamy do zapoznania się z ich relacją:
W załączeniu zdjęcia zrobione na dzisiejszym spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 24 w Groszowicach. Zdjęcia te są bez obróbek. Fizycznie wykonywane z mojego aparatu jednakże przez uprzejmą Panią nauczycielkę. I dobrze, bo oddają ducha tej imprezy. Trochę przesłony i czasy naświetleń nie takie, ale to nic w porównaniu z super atmosferą, która tam panowała. Sala wypełniona po brzegi, audytorium rządne wiadomości, a także dobrze zorientowane, o czym będzie mowa i co najważniejsze przygotowane na dyskusję. Widać, że sprawy przyrody nie są obce naszym dzieciom, są dobrymi obserwatorami, zapamiętują i potrafią zaskoczyć prawidłowymi wnioskami, co zapewnie jest sukcesem dotychczasowej ich edukacji. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia naszych różnorodnych ubrań i zadań (mundur leśnika, mundur myśliwego). Poprzez krótką prezentację Kolegi Łowczego dotyczącą lasu, jego roli w ekosystemie, mieszkających w nim zwierzętach, drzewach, krzewach oraz znaczenia gospodarki leśnej dla nas wszystkich, przeszliśmy do znaczenia człowieka w tym systemie. Wszyscy słuchacze chętnie odpowiadali na stawiane przez Kolegę Łowczego pytania, lasu rąk chętnych do odpowiedzi nie było końca. Także w zakresie spraw ogólnych związanych z łowiectwem audytorium było przygotowane. Potwierdza się stara prawda, że spostrzegawczość dzieci jest ogromna. Chętnie opowiadały o swoich spotkaniach ze zwierzętami leśnymi, swoich spostrzeżeniach a nawet wnioskach dotyczących przyrody, np. w lesie nie wolno krzyczeć, bo można wystraszyć małą sarenkę, która ucieknie i jej mamusia będzie miała problem z jej odnalezieniem.
Czy takie: kiedy mama dzik (pojęcie locha absolutnie nie było dzieciom obce) ma małe to nie wolno się do niej zbliżać, bo będzie broniła swoje dzieci i może zrobić krzywdę ludziom. Albo: w lesie są także chore zwierzęta i dlatego Pan myśliwy musi je leczyć.
W dalszej części spotkania rozwinęliśmy serię opowiadań myśliwskich. Nawzajem się uzupełniając (Kolega Łowczy i ja) gawędziliśmy o przygodach leśniczych i myśliwych - dzieci słuchały ich z zapartym tchem.
Największym jednak aplauzem zakończyła się mikro-prezentacja sygnałów myśliwskich (zbiórka, apel na łowy). Szkoda, że wyznaczony czas nie pozwolił na prezentację całego programu (tam gdzie jest dobrze to czas jak gdyby szybciej ucieka), dlatego też prezentacja krótkich filmików, mojego autorstwa, o przygodach dzików w naszym łowisku, dzieci obejrzały na koniec prezentacji wycinkowo, bo musiały iść do czekającego autobusu rozwożącego ich do domów. Gdyby to wyłącznie od dzieci zależało, to kierowca tego autobusu miałby przed szkołą dłuższą nieprzewidzianą w regulaminie pauzę. Na koniec spotkania dostaliśmy gromkie brawa, dyplom podziękowania, rozdawaliśmy autografy a także propozycje do nawiązania dalszej współpracy w ramach szkolnych projektów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej.
Wice versa zaprosiliśmy dzieci do nas do lasu, do Izby Leśnej w Nadleśnictwie Opole a także na ścieżki edukacyjne i leśną szkołę na teren strzelnicy myśliwskiej w Grudzicach. Największą nagrodą jaką od dzieci otrzymaliśmy było takie koleżeńskie poklepanie po ramieniu i stwierdzenie z szerokim uśmiechem "ale było superancko".
Uważamy, że tego typu spotkania powinny być kontynuowane, ponieważ na nich obydwie strony ogromnie zyskują.
Motto:
Nie przejmuj się, że dzieci nigdy cię nie słuchają,
Bądź czujny, bo ciągle cię obserwują.
cyt. Robert Fulghum
Pozdrawiamy
Ditmar Piechaczek, Andrzej Romanowicz

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Wspaniały czterodwudziestak Kolegi Grzegorza Przydatka
02.02.2014r.

W dniu 2.02.2014r., w trakcie porannego polowania indywidualnego Kolega Grzegorz Przydatek pozyskał wspaniałego trzecio klasowego byka jelenia szlachetnego. Forma poroża to nieregularny czterodwudziestak. Szczęśliwemu z odniesionego sukcesu łowcy składamy serdeczne Darz Bór. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć (przepraszam za jakość, zdjęcia wykonano telefonem komórkowym).
Tekst: Marek Bocianowski


Polowanie Sylwestrowe naszego Koła w TVP
31.12.2013r.

W dniu 31.12.2013r., na terenie obwodu nr 44, w ostatnim dniu kończącego się roku odbyło się tradycyjne Polowanie Sylwestrowe, jedno z trzech uroczystych i wyjątkowych w myśliwskim kalendarzu polowań zbiorowych w sezonie (obok polowania Hubertusowskiego i Wigilijnego).
Warto wspomnieć, iż na zaproszenie Zarządu Koła w odprawie przed polowaniem uczestniczyła ekipa Opolskiego Ośrodka Telewizji Polskiej kierowana przez dziennikarza Panią Katarzynę Plewnię i operatora Rafała Bobrowskiego. W trakcie polowania sfilmowano między innymi odprawę myśliwych i noworoczne życzenia Kolegi Prezesa Marka Bocianowskiego. Głos przed kamerą zabrali Kolega Marek Bocianowski (Prezes Koła), oraz Koledzy Andrzej Romanowicz (Łowczy Koła), Stanisław Iżycki (Podłowczy Koła) i Stanisław Cymbalista.
Z nakręconego materiału zmontowano ciekawy, jednoznacznie przychylny myśliwym, felieton pod tytułem POLOWANIE SYLWESTROWE wyemitowany w sylwestrowy wieczór 31.12.2013 w wydaniu głównym i wieczornym Kuriera Opolskiego.
Zapraszamy do obejrzenia relacji na stronie internetowej TVP Opole


WIGILIA MYŚLIWYCH w TVP Opole
24.12.2013r.

Zachęcamy do obejrzenia numeru Kuriera Opolskiego z 24.12.2013r., w numerze między innymi WIGILIA MYŚLIWYCH, materiał nakręcony w czasie polowania wigilijnego w naszym Kole. W tym celu kliknij obrazek obok.


Polowanie Wigilijne
24.12.2013r.

W dniu 24.12.2013r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się tradycyjne leśne wigilijne polowanie zbiorowe. Polowanie wyjątkowe, jedno z trzech uroczystych i wyjątkowych w myśliwskim kalendarzu polowań zbiorowych w sezonie (obok polowania Hubertusowskiego i Sylwestrowego). W polowaniu uczestniczyło tylko 14 myśliwych, jednak pamiętajmy, iż w tym samym czasie w obwodzie 115 polowali Koledzy z Nysy.
Jak zwykle w tym dniu nie chodziło o szczególny sukces łowiecki, lecz o dochowanie wierności łowieckiej tradycji, spotkanie z przyjaciółmi, w łowisku przy strzelbie, podzielenie się opłatkiem. Nasz patron św. Hubert sprzyjał naszym kolegom - zwierza nie zabrakło w łowisku, chociaż sprzyjał też zwierzynie, pokot dość skromny: sarna i lis. Królem polowania został Kolega Adam Paszko, a V-ce Królem Kolega Artur Gebauer.
Warto wspomnieć, iż na zaproszenie Zarządu Koła w polowaniu tym uczestniczyła ekipa Opolskiego Ośrodka Telewizji Polskiej kierowana przez dziennikarza Andrzeja Buchowskiego. Materiał zdjęciowy realizował operator Igor Krzysztof. W trakcie polowania sfilmowano między innymi odprawę myśliwych, łamanie się opłatkiem przez myśliwych i nagankę oraz składanie opłatka do paśnika dla zwierzyny. Wszystko to przy dźwiękach kolęd granych przez Marcina Nowaka. Głos przed kamerą zabrali Kolega Marek Bocianowski, Andrzej Romanowicz, Adam Paszko, Ditmar Piechaczek i Andrzej Tokarski. Z nakręconego materiału zmontowano ciekawy, jednoznacznie przychylny myśliwym, felieton pod tytułem WIGILIA MYŚLIWYCH wyemitowany w wigilijny wieczór 24.12.2013 w wydaniu głównym i wieczornym Kuriera Opolskiego.
Warto też odnotować przybycie na zakończenie polowania Prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu i Nadleśniczego Nadleśnictwa Opole w jednej osobie, Kolegi Zdzisława Dzwonnika, który złożył wszystkim członkom naszego koła życzenia świąteczne i noworoczne.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z polowania. Można również zobaczyć relację na stronie internetowej TVP Opole. Tekst: Marek Bocianowski


Komunikat Zarządu Koła
4.12.2013r.

W dniu 4 grudnia Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 6-2013/2014 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła)."Bóg miał trochę łatwiej, czyli spowiedź myśliwych"
30.09.2013r.

W dniu 8.11.2013r. nasi Koledzy Marek Bocianowski, Adam Paszko i Grzegorz Przydatek rozmawiali z redaktor Polskiego Radia Panią Barbarą Tyslik. Efektem rozmowy stał się reportaż radiowy pod frapującym tytułem „Bóg miał trochę łatwiej, czyli spowiedź myśliwych”, wyemitowany po raz pierwszy 20 listopada 2013r., reportaż jednoznacznie pozytywny dla myśliwych i ich pasji. Reportaż był jeszcze kilkakrotnie emitowany na antenie Polskiego Radia. Można go odsłuchać na stronie internetowej
Zapraszamy też do obejrzenia zdjęć wykonanych w trakcie nagrania.


Hubertus 2013
3.11.2013r.

W dniu 3.11.2013r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się polowanie Hubertusowskie. To wyjątkowe polowanie, jedyne w swoim rodzaju organizowane w dniu patrona myśliwych i leśników było poprzedzone tradycyjną polową mszą Hubertusowską. W polowaniu uczestniczyło 43 myśliwych i zaproszonych gości. Myśliwi polowali podzieleni na dwie grupy, grupę pierwszą prowadzili Koledzy Marek Bocianowski i Adam Paszko, grupę drugą Koledzy Andrzej Romanowicz i Grzegorz Przydatek. Patron sprzyjał braci myśliwskiej tylko do południa, potem polowanie utrudniał rzęsisty deszcz. Królem polowania został Kolega Michał Skibiński pozyskując pięknego selekcyjnego byka jelenia szlachetnego. Był to zarazem jedyny szczęśliwy strzelec w tym dniu, jeden strzał i jedna sztuka zwierzyny grubej. Święty Hubert oszczędził swoim wyznawcom Króla Pudlarzy. Po ułożeniu pokotu i zakończeniu polowania naganka i myśliwi wspólnie spożyli gorącą grochówkę.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Marek Bocianowski i Grzegorz Przydatek
Tekst: Marek Bocianowski


Hubertusowska msza święta w kniei
3.11.2013r.

W dniu 3.11.2013r., pod obeliskiem upamiętniającym 60-lecie naszego koła, odbyła się piąta w historii naszego koła, polowa Hubertusowska msza święta. Pomimo niestabilnej aury z opadami deszczu w nocy, dopisało nam szczęście, pogoda jak zwykle nie zawiodła. Tym razem, pod nieobecność naszego kolegi księdza Janusza Konowalskiego, mszę odprawiał Ojciec Robert Makulski z Zakonu Braci Mniejszych - Franciszkanów w Opolu. We mszy oprócz członków koła i ich rodzin uczestniczyli tradycyjnie mieszkańcy okolicznych miejscowości: Maliny i Grotowic. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Marek Bocianowski
Tekst: Marek Bocianowski

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Bażanty na Opolskich Hubertowinach 2013
26.10.2013r.

W dniu 26 października br. polowaliśmy również na pióro. Polowanie zorganizowano w ramach Opolskich Hubertowin 2013 dla naszych członków i zaproszonych gości. Polowanie prowadził Kolega Michał Skibiński. Nie zawiodły bażanty, a umiejętności strzeleckie uczestników polowania również reprezentowały wysoki poziom. W efekcie na pokocie znalazło się 64 koguty.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Stefan Kulig


Pierwszy Medal Św. Huberta w naszym kole
27.10.2013r.

W dniu 27 października br. w trakcie drugiego dnia Opolskich Hubertowin 2013 członek naszego Koła, Kolega Marek Bocianowski został odznaczony Medalem Św. Huberta (nadany uchwałą Kapituła Odznaczeń Łowieckich z dnia 4 września 2013 roku). Jest to pierwsze tego rodzaju odznaczenie wśród członków naszego koła. Warto więc przypomnieć: Medal Św. Huberta nadaje się za szczególne osiągnięcia w zakresie propagowania kultury i sztuki łowieckiej, a w szczególności za: prace naukowe, dorobek literacki i publicystyczny oraz osiągnięcia w sztuce o tematyce łowieckiej, osiągnięcia szkoleniowe, popularyzację wiedzy, tradycji i kultury łowieckiej. Nadawany jest przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich tylko co 5 lat, w roku jubileuszu Zrzeszenia począwszy od roku 1993. Koledze Prezesowi gratulujemy.


Polowanie dla gości Opolskich Hubertowin 2013
26.10.2013r.

W dniu 26 października br. gościliśmy grupę myśliwych – gości polujących w ramach imprezy Opolskie Hubertowiny 2013. Do naszego koła trafiły głównie Opolskie Diany, nasze polujące koleżanki z kół łowieckich Opolszczyzny. Polowanie prowadzili Koledzy Grzegorz Przydatek i Waldemar Jahn. Gości powitał niepolujący tym razem Kolega Prezes Marek Bocianowski. W tym samym czasie drugie polowanie, w polnej części naszego łowiska prowadził Kolega Michał Skibiński.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski


Szósty, jubileuszowy numer kwartalnika „Z KNIEI”
22.10.2013r.

Ukazał się szósty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W numerze między innymi informacja na naszym kole łowieckim, oraz wspomnienie o Waldemarze Wiśniewskim. Tego numeru nie musisz kupować, wystarczy odebrać bezpłatny egzemplarz u Kolegi Łowczego.


Jubileusz 65-lecia naszego Koła
19.10.2013r.

W dniu 19 października br. w Karczmie Zagłoba odbyła się zasadnicza część obchodów jubileuszu 65-lecia naszego koła (uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji członków Koła). Cześć oficjalną rozpoczęło przywitanie gości wśród których należy wymienić przedstawicieli władz Opolskiego Okręgu PZŁ: V-ce Prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu Kol. Zdzisława Dzwonnika (jednocześnie reprezentującego Nadleśnictwo Opole), oraz Sekretarza Prezydium ORŁ w Opolu Kol. Jarosława Kuźmińskiego, przedstawicieli sąsiadujących z nami kół łowieckich: Łowczego KŁ Nr 10 „Szarak” w Opolu Kol. Tomasza Kukurowskiego, Skarbnika KŁ Nr 10 „Szarak” w Opolu Kol. Jana Słowika i przedstawiciela Górniczego KŁ „Jeleń” w Zabrzu Kol. Leszka Kowalika, który był nie tylko gościem, ale pomaga zapewnić oprawę muzyczną grając na rogu myśliwskim. Koło Łowieckie „Ostoja” w Krapkowicach reprezentowali Kol. Krzysztof Mutz, Prezes (występujący dziś w podwójnej roli, również jako Wójt Gminy Tarnów Opolski) i Łowczy Kol. Piotr August. Nie zabrakło również naszego wieloletniego Kolegi Józefa Pawlyty i pośrednio naszego wieloletniego Kolegi Gerarda Przybyły, który nie mógł przybyć na spotkanie, ale którego reprezentował jego syn. Samorząd reprezentował wspomniany już Wójt Gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz, oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Pan Maciej Aleksandrowicz. Przybyli również przedstawiciele producentów rolnych z terenu dzierżawionych przez nasze koło obwodów, Pani Elżbieta Gruszka, oraz Panowie Feliks Josek, Andrzej Klama, Piotra Kowol, Benedykt Laxy, Klaudiusz Matejka, Jan Podpora i Bernard Wrzeciono. Obchody uświetnili swoją obecnością Ksiądz Wojciech Czekała Proboszcz Parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu Malinie i Ksiądz Norberta Dragon proboszcz Parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu Groszowicach. Wspomniano również i uczczono chwilą ciszy pamięć, wielkiego nieobecnego Kolegi Waldemara Wiśniewskiego który 26 września br. odszedł do Krainy Wiecznych Łowów.
Po oficjalnym powitaniu gości, oraz myśliwych, członków ich rodzin i przyjaciół, prowadzący część oficjalną uroczystości Kol. Marek Bocianowski i Grzegorz Przydatek przypomnieli historię naszego koła, oraz wspomnieli wszystkich tych pasjonatów łowiectwa, którym zawdzięczamy obecny charakter i kształt koła, a których już nie ma w naszym gronie: Bronisława Braczkowskiego, Stanisława Budkiewicza, Kazimierza Bukowego, Pawła Czura, Stanisława Dzierżanowskiego, Ireneusza Chwalczuka, Wincentego Gnypa, Janusza Gromotko, Eryka Hanzlika, Włodzimierza Hundta, Ryszarda Jakubczyka, Jana Kampę, Jakuba Kanię, Antoniego Kokota, Mariana Kontka, Jana Kosmalę, Wincentego Kraczkowskiego, Alojza Kulika, Henryka Ledwocha, Romana Michalskiego, Kazimierza Młota, Mieczysława Młota, Władysława Podboraczyńskiego, Kazimierza Poliwodę, Stanisława Próchniewicza, Franciszka Rychlikowskiego, Zbigniewa Siejkę-Domańskiego, Mariana Sławika, Stanisława Szajkowskiego, Karola Witka i Włodzimierza Zajączkowskiego. Ich pamięć uczczono minutą ciszy.
W dalszej kolejności jubileuszu przyszła pora na odznaczenia łowieckie, które wręczali V-ce Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu Kol. Zdzisława Dzwonnik i Sekretarz Prezydium Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu Kol. Jarosław Kuźmiński. Uchwałą Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu z dnia 11 lipca 2013r. Kolega Artur Gebauer został wyróżniony Medalem Zasłużony dla Łowiectwa Opolszczyzny, a uchwałą Kapituły Odznaczeń Łowieckich z dnia 16 października 2013r. Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczeni zostali Koledzy Michał Skibiński, Adam Paszko i Andrzej Romanowicz, a Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej Kolega Waldemar Wilk. W dalszej kolejności prowadzący Kol. Marek Bocianowski i Grzegorz Przydatek wręczyli pamiątkowe statuetki z podziękowaniami od naszego Koła dla Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu (statuetkę odbierał V-ce Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu Kolega Zdzisław Dzwonnik), Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach (statuetkę odbierał Nadleśniczy Nadleśnictwa Opole pod nieobecność Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach dr Kazimierza Szabli, który jednak przesłał list gratulacyjny, którego treść odczytano). Statuetki otrzymały również Nadleśnictwa Opole (statuetkę odbierał Zdzisław Dzwonnik) i Prudnik (statuetkę odbierał pod nieobecność delegacji Jan Słowik), oraz Gmina Tarnów Opolski (statuetkę odebrał Wójt Krzysztof Mutz). Statuetki urzędom, których delegacje nie przybyły (Urząd Gminy Chrząstowice, Urząd Miasta Opola i Urząd Miasta Nysy.) zostaną przekazane w najbliższym czasie. Na zakończenie części oficjalnej przyszła pora na wystąpienia gości. W imieniu ORŁ i ZO PZŁ w Opolu głos zabrał Kol. Zdzisław Dzwonnik, wystąpiły delegacje poszczególnych kół łowieckich. W imieniu samorządów głos zabrał Kol. Krzysztof Mutz, a w imieniu producentów rolnych Pan Klaudiusz Matejka.
Po części oficjalnej pozostał już tylko biesiada przy suto zastawionym stole i zabawa na parkiecie do samego rana.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski
Tekst: Marek Bocianowski


Msza w intencji Członków Koła
19.10.2013r.

W dniu 19 października br. w Kościele parafialnym p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu – Malinie odbyła się msza święta w intencji członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Mszę odprawił miejscowy proboszcz Ksiądz Wojciech Czekała, a koncelebrował Ksiądz Norbert Dragon - proboszcz Parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu Groszowicach.
Msza stanowiła rozpoczęcie obchodów jubileuszu 65-lecia naszego koła. Oprócz członków koła, ich rodzin i znajomych, we mszy uczestniczyli również oficjalnie zaproszeni goście oraz parafianie. Mszę uświetniła muzyka zespołu dętego, oraz udział pocztu sztandarowego. Po mszy myśliwi i ich goście udali się do Karczmy Zagłoba, gdzie zaplanowano dalszą część obchodów jubileuszu.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski
Tekst: Marek Bocianowski
Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Komunikat Zarządu Koła
30.09.2013r.

W dniu 30 września Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 5-2013/2014 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Uczestnicy treningu strzeleckiego otrzymali komunikat na strzelnicy.II Zawody o Puchar Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu
28.09.2013r.

W dniu 28 września 2013 r. na strzelnicy ZO PZŁ w Grudzicach rozegrano II Zawody o Puchar Koła nr 3 „Lis” w Opolu. Były to drugie zawody rozegrane po wieloletniej przerwie, dobrej tradycji koła wznowionej w 2012 roku. Zawody obejmowały skrócony wieloboju myśliwskim (do zdobycia 250 punktów: oś 50pkt, krąg 50pkt, przeloty 25pkt, zając 25pkt, dzik 50pkt i rogacz 50pkt.). Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach OPEN i POWSZECHNEJ. W tym roku obok członków naszego koła startowali również dwaj sympatycy łowiectwa, synowie naszych Kolegów: Cezary Bąk i Zbigniew Bocianowski. Jak na debiutantów, z wyników z pewnością mogą być zadowoleni. Na zwycięzców czekały nagrody: zawodnicy w każdej klasie zajmujący od 1 do 3 miejsca otrzymali puchary, medale i dyplomy, od 4 do 6 miejsca dyplom. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali drobne upominki ufundowane przez sponsorów: Nadleśnictwo Opole, Scutti Polska, Szóstak Sklep Myśliwski, oraz FHU MAKAMA, którym w imieniu zarządu i wszystkich zawodników serdecznie dziękujemy. Puchary wręczał V-ce Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej, Kolega Zdzisław Dzwonnik. Humory wszystkim dopisywały, apetyt również – dania z grilla serwowała Karczma ZAGŁOBA.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu, oraz do zapoznania się z wynikami w klasie OPEN i klasie POWSZECHNEJ.
Tekst: Marek Bocianowski.


Przystrzelanie broni i trening strzelecki
29.09.2013r.

W dniu 28 września 2013 r. na strzelnicy ZO PZŁ w Grudzicach odbył się obowiązkowy trening strzelecki i przystrzelanie broni dla członków koła. Dla każdego członek koła zapewniono posiłek z grila, oraz ciepłe i zimne napoje. W ramach treningu strzeleckiego (dla osób nie uczestniczących w zawodach) przewidziano strzelanie następujących konkurencji: dzik – 6 (po 3 przebiegi w prawo i lewo); oś – 10; zając – 5. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z przestrzelania broni, oraz osobnego artykułu poświęconego zawodom strzeleckim.
Tekst: Marek Bocianowski


Lis, ZOTT i Leśnicy
14.09.2013

W dniu 14 września 2013 roku, na terenie dzierżawionego przez nasze Koło obwodu nr 44, w lesie pomiędzy Opolem a Suchym Borem odbyło się wspólne sadzenie lasu: przez dzieci, myśliwych i leśników. Inicjatorem akcji była Firma ZOTT Producent Mlecznych Rozkoszy, która przystąpiła do ogólnoeuropejskiej inicjatywa „Plant for the Planet”. Głównym założeniem tego programu jest zainteresowanie młodzieży szkolnej tematyką ekologiczną. Firma ZOTT o pomoc zwróciła się do Nadleśnictwa Opole, którego z kolei wypróbowanym partnerem jest nasze Koło. Animatorem akcji z ramienia Firmy ZOTT była pani Ewelina Czuczma.
Firma ZOTT zorganizowała transport dzieci, sfinansowała zakup sadzonek, leśnicy przygotowali powierzchnię do odnowienia, specjalnie przygotowując glebę, aby młodzież nie miała kłopotów z sadzeniem. Nasi Koledzy zadbali o organizację ruchu, pomoc przy cięższych pracach i pomoc leśnikom w zorganizowaniu pracy dla blisko 80-ciu dzieci i wolontariuszy.
W toku akcji posadzono 500 sztuk sadzonek olszy czarnej oraz jedno specjalne drzewko pamiątkowe. Może to niewiele, ale czy o te wysadzone drzewka chodziło. Dzieciaki trafiły do lasu, dowiedziały się jak ciężko trzeba pracować aby las powstał, dowiedziały się co mu zagraża, kto o las dba i po co po lesie chodzą myśliwi. Niewątpliwie była to doskonała lekcja ekologii oraz promocja łowiectwa. Dzięki inicjatywie Kolegi Andrzeja Tokarskiego dzieci miały okazję obcowania z dobrze ułożonym psem myśliwskim.
Z ramienia naszego Koła w akcji udział brali: Koleżanka Sandra Mientus oraz Koledzy Zbigniew Dubiel, Artur Gebauer, Wolfgang Mientus i Andrzej Tokarski. W mundurach leśników wystąpili również członkowie naszego Koła: Koledzy Marek Bocianowski i Waldemar Jahn. W logistykę zaangażował się Kolega Waldemar Wilk.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Tekst: Marek Bocianowski

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Komunikat Zarządu Koła
10.09.2013r.

W dniu 10 września Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 4-2013/2014 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). .Wycieczka leśna z dzikiem Ryjo
5.08.2013r.

W dniu 5.08.2013 odbyło się spotkanie z dziećmi uczęszczającymi na półkolonię w Makowicach. Tematem spotkania była ,,Wycieczka leśna z dzikiem Ryjo”. W spotkaniu uczestniczyło 42 dzieci. Spotkanie rozpoczęłam pogawędką dotyczącą głównego tematu spotkania. Zadałam wiele pytań dotyczących lasu, zwierząt go zamieszkujących, roli leśnika i myśliwego – ich prac w lesie i zachowaniu człowieka w lesie. Pomocne w udzieleniu odpowiedzi na zadane pytania okazały się dwa filmy animowane z którymi dzieci się zapoznały. Przeprowadziłam konkurs z małymi nagrodami które doprowadziły do pojawienia się uśmiechu na twarzach małych słuchaczy. Dzieci mogły osobiście przymierzyć kapelusz myśliwski, popatrzeć przez lornetę czy nawet zadmuchać w sygnałówkę myśliwską. Ku mojemu zdumieniu niektórym wychodziło to bardzo dobrze, zarówno dzieciom mniejszym jak i większym. Kolejnym etapem spotkania było wspólne malowanie obrazków zwierząt leśnych, darów lasu które dzieci na zakończenie powiesiły w świetlicy. Jednym z aktywnych punktów spotkania było robienie budek lęgowych dla ptaków. Było to zajęcie pracochłonne i wymagało dużo sił ze strony dzieci. W robieniu budek pomagał Piotr Żabiński który można powiedzieć był wolontariuszem na moim spotkaniu. Dzięki niemu dzieci bezpiecznie zrobiły budki a potem powiesiły je na drzewach. Uwieńczeniem spotkania była radość dzieci i zaproszenie na kolejne spotkanie za rok.
Zdjęcia: Anna Baranowska Żabińska
Tekst: Anna Baranowska Żabińska

Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Komunikat Zarządu Koła
28.07.2013r.

W dniu 28 lipca Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 3-2013/2014 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). .Piąty numer kwartalnika „Z KNIEI” w sprzedaży
28.07.2013r.

Ukazał się piąty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W numerze między innymi artykuł naszego Kolegi Marka Bocianowskiego poświęcony łowieckiemu wykorzystaniu pułapek żywołownych. Zachęcamy do lektury, a może i prenumeraty.


Afrykański pomoru świń realnym zagrożeniem dla naszych łowisk
23.06.2013r.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu przekazał informację o wystąpieniu afrykańskiego pomoru świń na Białorusi z prośbą o jej przekazanie jak najszerszemu gronu hodowców zwierząt i myśliwych, co staramy się uczynić za pośrednictwem naszej strony WWW. Zachęcamy do zapoznania się z ulotką poświęconą afrykańskiemu pomorowi świń i Komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie działań Inspekcji Weterynaryjnej po ogłoszeniu wykrycia pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń w rejonie iwiejskim, w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Docierając z tą wiadomością do Kolegów myśliwych oraz hodowców zmniejszymy ryzyko przedostania się wirusa do naszych łowisk.

Walne Zgromadzenie Członków Koła
01.06.2013r.

W dniu 1 czerwca br., odbyło się zgodnie z postanowieniami Statutu PZŁ doroczne Walnym Zgromadzeniem Członków naszego koła. Zgromadzenie miało charakter sprawozdawczy. Zgromadzenie, które tradycyjnie miało miejsce w Izbie Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole było okazją nie tylko do koleżeńskiego spotkania, ale w tym także do podjęcia, w demokratycznym duchu, niezwykle istotnych uchwał nakreślających plan pracy zarządu i wszystkich członków koła na najbliższy rok. W zgromadzeniu uczestniczyli oprócz członków koła również myśliwi stowarzyszeni z kołem (bez prawa głosu), oraz stażyści. Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.

Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski

Szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania
01.06.2013r.

W dniu 1 czerwca br., bezpośrednio przed Walnym Zgromadzeniem Członków naszego koła odbyło się szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania – cześć teoretyczna. Część praktyczna, połączona z treningiem strzeleckim odbędzie się na strzelnicy w terminie późniejszym. Szkolenie na terenie Izby Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole było okazją do przypomnienia i ugruntowania tak ważnego dla każdego z nas obszaru wiedzy.
W szkoleniu uczestniczyli oprócz członków koła również myśliwi stowarzyszeni z kołem, oraz stażyści. Szkolenie prowadził z upoważnienia Zarządu Koła Kolega Adam Paszko. W szkoleniu wykorzystano opracowaną przez Kolegę Prezesa prezentację multimedialną.
Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.

Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski

XVIII Opolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich - Tułowice 2013
25÷26.05.2013r.

W dniach 25 i 26 maja w ramach Dni Tułowic odbył się XVIII Opolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich - Tułowice 2013. Udział w nim wzięło 50 solistów oraz 16 zespołów. Przesłuchania odbywały się w kategoriach solistów w klasach D, C, B i A oraz zespołów sygnalistów myśliwskich w klasach D, C, B i A oraz w konkursie muzyki myśliwskiej w klasach MB - rogi w stroju b, MEs - rogi w stroju es, MSH - salon hubertowski (muzyka rozrywkowa o tematyce myśliwskiej).
Wystąpiłem w kategorii solistów w klasie B, zdobyte 232 punkty na 300 punktów umożliwiły mi wstąpienie do Klubu Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego tym samym wypełniając z nawiązką postawione sobie cele.
Turniej odbył się na terenie Szkoły Leśnej w Tułowicach w bardzo miłej atmosferze, koleżeńskiego współzawodnictwa nie zabrakło także wyśmienitej kuchni myśliwskiej .
Drugi dzień konkursu rozpoczął się uroczystą mszą św. Hubertowską na którą to oprócz władz miasta, reprezentantów PZŁ , przybyli także goście z Litwy i Czech.
Po zakończeniu przesłuchań odbył się przemarsz sygnalistów zwartym orszakiem ulicami miasta na boisko gdzie odbywał się tułowicki festyn. Barwny grający marsze myśliwskie pochód był wielokrotnie przez właścicieli okolicznych posesji zatrzymywany do zrobienia wspólnych zdjęć. W namiocie biesiadnym wypełnionym po brzegi widownią odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz koncert laureatów a na zakończenie wspólne 50 osobowe Zapraszam do obejrzenia minifotoreportażu.
Tekst: Ditmar Piechaczek
Zdjęcia: Ditmar Piechaczek

Regionalny Konkurs Pracy Tropowców i Posokowców w naszym łowiecku
18.05.2013r.

W dniu 18 maja 2013r. na terenie obwodu nr 44 odbył się Regionalny Konkurs Pracy Tropowców i Posokowców. Rozpoczęcie i zakończenie konkursu organizatorzy zaplanowali na terenie strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu Grudzicach. Właściwa część konkursów odbyła się w lasach na terenie leśnictwa Suchy Bór, pomiędzy miejscowościami Suchy Bór i Falmirowice. Co cieszy szczególnie w konkursie wystartował masz Kolega Wiesław Kołodziej. Cieszy, iż grono posiadaczy wartościowych psów myśliwskich w Kole rośnie. Warto wspomnieć iż konkurs otwierał i nagrody wręczał, również członek naszego Koła, Kol. Marek Bocianowski. Szczegółowe informacje o wynikach konkursów można znaleźć na stronie ZO PZŁ w Opolu, a my zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.Komunikat Zarządu Koła
14.05.2013r.

W dniu 14 maja Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 2-2013/2014 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła). Na stronie można również zapoznać się z protokołem z poprzedniego WZC naszego koła.HUBERTUS EXPO 2013 – relacja własna z imprezy
26.04.2013r.

W dniach 26-28 w Warszawie odbyły się jubileuszowe, bo już X Międzynarodowe Targi Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji HUBERTUS EXPO 2013. W pierwszym dniu targi odwiedzili przedstawiciele naszego okręgu z Kolegą Prezesem ORŁ w Opolu Waldemarem Wiśniewskim i Łowczym Okręgowym Wojciechem Plewką na czele. Nie zabrakło też przedstawiciela naszego Koła, Kolegi Marka Bocianowskiego. Targi są jedną z imprez towarzyszących obchodom 90-lecia PZŁ. Toteż na oficjalnym otwarciu nie zabrakło gości ze świata polityki. Głos zabierali między innymi Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, minister środowiska Marcin Korolec, wicemarszałkowie Sejmu VII kadencji Cezary Grabarczyk i Eugeniusz Grzeszczak. Padło wiele ciepłych i przychylnych słów pod adresem łowiectwa i Polskiego Związku Łowieckiego.
Targi zgromadziły nie tylko wystawców oferujących rozmaite produkty i usługi w zakresie łowiectwa i strzelectwa, ale stały miejscem wielu imprez towarzyszących: pokazów sokolniczych, pokazów mody myśliwskiej, pokazów wabienia jeleni, koncertów muzyki myśliwskiej, instruktaży strzeleckich, pokazów tresury psów, pokazów gotowania potraw z dziczyzny połączone z degustacją wyrobów, oraz prezentacji filmów o tematyce łowieckiej. Niewątpliwie Targi HUBERTUS EXPO były udaną imprezą nie tylko handlową ale i promocyjną, promującą łowiectwo w różnych jego aspektach. Zapraszamy do zapoznania się z fotoreportarzem.
Tekst i zdjęcia: Marek BocianowskiCzwarty numer kwartalnika „Z KNIEI” w sprzedaży
25.04.2013r.

Ukazał się czwarty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W numerze między innymi artykuł naszego Kolegi Marka Bocianowskiego poświęcony uśmiercania zwierząt ze względów humanitarnych. Zachęcamy do lektury, a może i prenumeraty.


Komunikat Zarządu Koła
14.04.2013r.

W dniu 14 kwietnia Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 1-2013/2014 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła).ŁOWIECTWO•PRZYRODA•MYŚLIWY•TRADYCJA
rocznicowy album Polskiego Związku Łowieckiego
2.04.2013r.

Zapraszamy do zapoznania się z zapowiedzią wydawniczą oraz do obejrzenia zdjęć kilku przykładowych stron. Niewątpliwie wydawnictwo prezentuje najwyższy poziom edytorski i artystyczny prezentowanych zdjęć. Zarząd Okręgowy ZO PZŁ w Opolu zapotrzebował dla każdego koła łowieckiego 5 egzemplarzy, które z pewnością zostaną zadysponowane przez zarządy kół. Dlatego zbierane są zamówienia na dodatkowe egzemplarze dla chętnych członków kół. Album jest do nabycia w cenie 128 PLN brutto za egzemplarz. Dlatego wszystkich chętnych prosimy o telefoniczne składanie zamówienia u Kolegi Prezesa w terminie 7 dni od daty opublikowania wpisu (do 9 kwietnia). Tekst i zdjęcia: Marek BocianowskiOcena jeleni byków pozyskanych w sezonie 2012/2013 zakończona
13.03.2013r.

W dniu 13 marca 2013r. w Izbie Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole odbyła się ocena prawidłowości odstrzału jeleni byków pozyskanych w sezonie 2012/2013. Myśliwi z naszego koła przedstawili do oceny wszystkie 25 byków pozyskanych w kończącym się sezonie. Prawidłowość odstrzału tradycyjnie oceniał zespół oceniający w składzie: Kolega Marek Bocianowski z ramienia ORŁ w Opolu i Kolega Grzegorz Zawałka z ramienia Lasów Państwowych. Zespół oceniający nie stwierdził naruszenia zasad selekcji osobniczej (nie stwierdzono odstrzałów nieprawidłowych ani tym bardziej nagannych) przez Kolegów z naszego koła. Na uwagę zasługują także dwa byki pozyskane w III klasie wieku, przez Kolegów Wofganga Mientusa i Grzegorza Przydatka. Jak co roku ocena była okazją nie tylko do pochwalenia się własnymi sukcesami, ale również obejrzenia trofeów pozyskanych przez kolegów z innych kół na Opolszczyźnie.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z oceny.
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Archiwum Nadleśnictwa Opole

EXPOHunting

Zarząd dysponuje kilkunastoma zaproszeniami upoważniającymi do bezpłatnego wstępu na czwartą edycję targów EXPOHunting do Expo Silesia które odbędą się w dniach od 5 do 7 kwietnia br. w Sosnowcu, przy ul. Braci Mieroszewskich 124. Zaproszenie zastępuje bilet wstępu (15 PLN normalny i 10 PLN ulgowy). Wszystkich członków chętnych do odwiedzenia targów zachęcamy do skorzystania z zaproszeń. W celu odebrania zaproszenia, prosimy o wcześniejszy kontakt z Kolegą Prezesem (kom. 608-019-992).
Szkolenie z szacowania szkód zakończone
3.03.2013r.

W dniach 02-03.03.2013 w siedzibie ZO PZŁ w Opolu odbyło się szkolenie w zakresie szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych przez zwierzęta łowne. Szkolenie przeprowadził mgr inż. Ireneusz Krupka z Biura Organizacji Łowiectwa i rolnictwa " Natura-Land". W szkoleniu wzięło udział 37 kolegów myśliwych i 2 koleżanki diany. Pierwszy dzień szkolenia upłynął pod znakiem ustaw i rozporządzeń. W drugim dniu zajęliśmy się już konkretnymi przypadkami występującymi przy szacowaniu i uczyliśmy się metod stosowanych przy szacowaniu. Były to dni wielu rozmów, które wyniknęły z tematyki wykładów i wspólnego doświadczenia z praktycznego szacowania szkód wśród kolegów i koleżanek. Wielu słuchaczy posiada bardzo dużą wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną z zakresu tematów szkolenia. Wśród nas znaleźli się również koledzy którzy dopiero zaczynają swoją "przygodę" w owej tematyce. Ale jest to dobry znak, że zainteresowanie tematyką rośnie, tacy ludzie są bardzo potrzebni w naszym myśliwskim środowisku. W imieniu kolegów myśliwych i koleżanek dian serdecznie dziękuje ZO PZŁ w Opolu a szczególnie koledze Janowi Kowalskiemu za zorganizowanie owego szkolenia i mgr inż. Ireneuszowi Krupce za przeprowadzenie wykładów w tych dniach.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ze szkolenia.
Tekst i zdjęcia: Anna Baranowska Żabińska
Komunikat Zarządu Koła
25.02.2013r.

W dniu 25 lutego Zarząd Koła przystąpił do publikacji i kolportażu komunikatu nr 8-2012/2013 Zarządu Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymają go Koledzy pocztą elektroniczną i będą mogli go pobrać z naszej strony internetowej (strona główna / tylko dla członków / komunikaty zarządu koła).Narada łowczych i podłowczych kół łowieckich
16.02.2013r.

W dniu 16 lutego odbyła się narada łowczych i podłowczych kół łowieckich dzierżawiących obwody łowieckie na Opolszczyźnie. Koło nasze reprezentował Kolega Łowczy Andrzej Romanowicz i Kolega Podłowczy Stanisław Iżycki. Do udziału w naradzie organizator, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, zaprosił przedstawiciele Lasów Państwowych, urzędu marszałkowskiego, służb weterynaryjnych i Opolskiej Izby Rolniczej. Nie zabrakło mediów, ekipa Opolskiego Oddziału Telewizji Polskiej w osobach Krzysztofa Baranowskiego (reporter) i Wojciecha Brzeszczaka (zdjęcia) zrealizowali materiał wyemitowany w głównym wydaniu Kuriera Opolskiego.. Wywiadu udzielał między innymi członek naszego koła Kolega Bogusław Krasowski (Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, korzystając z okazji serdeczne gratulacje awansu). Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu i felietonu na TVP Opole
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Stefan KuligW walce z wandalami i zwykłą głupotą
14.02.2013r.

W dniu 14 lutego podczas przeglądu miejsc dokarmiania zwierzyny nasz Kolega Ditmar Piechaczek stwierdził zdewastowanie przenośnego paśnika dla zwierzyny płowej zlokalizowanego w lasku na końcu ul. Podbornej w Opolu - Groszowicach. Dach został wywrócony a wyłożone w nim siano zniknęło. Dobrze, że nie został połamany albo wykorzystany na ognisko. Paśnik ten wybudowali Koledzy Ditmar Piechaczek i Marcin Niestrój w grudniu 2010 roku po sygnałach od okolicznych mieszkańców o bytności w tym rejonie dużych ilości saren. Jak widać w tym roku niestety nie tylko zwierzyna zainteresowała się paśnikiem. Myśliwi jednak tak łatwo się nie poddają, na drugi dzień paśnik naprawili i przywieźli świeżego siana !
Tekst: Marek Bocianowski na podstawie materiałów nadesłanych przez Kolegę Ditmara Piechaczka
Zdjęcia: Ditmar Piechaczek„90 LAT POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO W OBIEKTYWIE” konkurs kwartalnika Z KNIEI
07.02.2013r.

Kwartalnik Z KNIEI organizuje konkurs fotograficzny „90 lat Polskiego Związku Łowieckiego w obiektywie”. Współorganizatorem jest Komisji Etyki Tradycji Zwyczajów i Propagowania Łowiectwa przy Okręgowej Radzie Łowieckiej w Opolu. Konkurs adresowany jest do myśliwych zajmujących się amatorsko fotografią. Termin nadsyłania prac upływa 31 sierpnia 2013 roku. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i wzięciu udziału w konkursie.
Tekst: Marek Bocianowski


Kurier Opolski w naszym łowisku
3.02.2013r

W dniu 3 lutego w lesie na terenie naszego łowiska w obwodzie nr 44 gościła ekipa Opolskiego Oddziału Telewizji Polskiej w osobach Katarzyny Plewni (reporter) i Jakuba Olszewskiego (zdjęcia). Gości oprowadzał Kolega Marek Bocianowski. Nagrano kilkanaście minut materiału poświęconego różnym aktualnym problemom około łowieckich. W głównym wydaniu Kuriera Opolskiego wykorzystano materiał poświęcony kłopotom saren związanym z ich bezmyślnym płoszeniem przez osoby spacerujące w łowisku.
Zapraszamy do obejrzenia felietonu na TVP Opole
Tekst: Marek Bocianowski

Trzeci numer kwartalnika „Z KNIEI” w sprzedaży
30.01.2013r.

Ukazał się trzeci numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W numerze między innymi artykuł naszego Kolegi Marka Bocianowskiego poświęcony planowaniu łowieckiemu. Zachęcamy do lektury, a może i prenumeraty.


Boże Narodzenie
25.12.2012r.

Wesołych, zdrowych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia,
oraz szczęścia
i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym
Nowym 2012 Roku,
Koleżankom i Kolegom
Myśliwym,
Waszym Rodzinom
i Przyjaciołom

życzy
Zarząd Koła
Aby Wam Bór Darzył ! ! !

Życzenia Zarządu Okręgowego
25.12.2012r.

„Okręgowa Rada Łowiecka i Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu
z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
i Nowego Roku 2013 składa
całej Braci Łowieckiej wraz z rodzinami i sympatykom,
najserdeczniejsze życzenia wesołych,
spokojnych i radosnych świąt oraz
Szczęśliwego Nowego Roku 2013
w otoczeniu rodzin, bliskich oraz koleżanek i kolegów.
Życzymy Wszystkim wielu udanych spotkań na niwie łowieckiej w otoczeniu koleżeństwa zgodnie z zasadami etyki, tradycji i zwyczajów łowieckich w Polskim Związku Łowieckim”
Z myśliwskim pozdrowieniem „Darz Bór”

Przewodniczący
Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu
Łowczy Okręgowy
Wojciech PiewkaPolowanie Wigilijne
24.12.2012r.

W dniu 24.12.2012r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się Wigilijne leśne polowanie zbiorowe. Polowanie wyjątkowe, drugie pod względem ważności w myśliwskim kalendarzu polowań zbiorowych w sezonie. W polowaniu uczestniczyło 18 myśliwych, jak zwykle w tym dniu nie chodziło o szczególny sukces łowiecki, lecz o dochowanie wierności tradycji, spotkanie z przyjaciółmi po strzelbie. Hubert sprzyjał naszym kolegą, zwierza nie zabrakło w łowisku, chociaż sprzyjał też zwierzynie, pokot pozostał pusty a jedynym królem został król pudlarzy.
Warto wspomnieć, iż na zaproszenie Zarządu Koła w polowaniu tym uczestniczyła ekipa Opolskiego Ośrodka Telewizji Polskiej kierowana przez dziennikarza Wojciecha Bularza, zdjęcia realizowała operator Tomasz Kuc. W trakcie polowania sfilmowano między innymi odprawę myśliwych, łamanie się opłatkiem przez myśliwych i nagankę, oraz składanie opłatka do paśnika dla zwierzyny. Głos przed kamerą zabrali Kolega Prezes Marek Bocianowski, Kolega Łowczy Andrzej Romanowicz, Kolega Sekretarz Grzegorz Przydatek i Kolega Marcin Nowak (gość z sąsiedniego koła uczestniczący w polowaniu). Z nakręconego materiału zmontowano ciekawy, jednoznacznie przychylny myśliwym, felieton pod tytułem Święta u myśliwych wyemitowany w wigilijny wieczór 24.12.2012 w wydaniu głównym i wieczornym Kuriera Opolskiego).
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu. tutaj>>
Można również zobaczyć relację na TVP Opole tutaj>>
Zdjęcia: Marek Bocianowski
Tekst: Marek Bocianowski

Jeden selekcjoner więcej
22.11.2012r.

W dniu 22.11.2012r., odbył się egzamin na uprawnienia selekcjonerskie w ramach jesiennej sesji egzaminacyjnej. Egzamin obejmował część testową i ustną. Więcej o egzaminach można przeczytać na stronie WWW ZO PZŁ w Opolu. Nas najbardziej interesuje jednak, iż egzaminy zdał nasza Kolega Mariusz Krzywicki, a tym samym Koło wzbogaciło się o kolejnego członka o najwyższym stopniu wtajemniczenia. Nowemu selekcjonerowi gratulujemy, życząc by nie zapomniał o nim Św. Hubert i jeszcze w bieżącym sezonie zesłał pierwszego byka.. Zapraszamy do obejrzenia mini fotoreportażu.
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Marek Bocianowski

Stażystka z naszego koła już po egzaminach
19.11.2012r.

W dniu 19.11.2012r., zakończyły się trzydniowe zmagania kandydatów do uzyskania podstawowych uprawnień do wykonywania polowania w jesiennej sesji egzaminacyjno-szkoleniowej. Więcej o egzaminach można przeczytać na stronie WWW ZO PZŁ w Opolu. Nas najbardziej interesuje jednak, iż egzaminy zdała nasza Koleżanka Anna Baranowska Żabińska której opiekunem na stażu był Kolega Stanisław Iżycki. Nowemu myśliwemu i jej opiekunowi gratulujemy. Zapraszamy do obejrzenia mini fotoreportażu.
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: Marek Bocianowski

Nowe granice obwodów łowieckich na Opolszczyźnie
14.11.2012r.

Informujemy Kolegów, że w dniu 30 października br. Sejmik Województwa Opolskiego uchwałą nr XXII/283/2012 dokonał nowego podziału województwa opolskiego na obwody łowieckie. Uchwała wchodzi w życie z dniem 14 listopada br. Zalecamy się zapoznać z przebiegiem granic według załącznika do w/w uchwały. Szczegóły Koledzy znajdą pod adresem:
http://www.umwo.opole.pl/serwis/index.php?id=43&idd=1513 lub na naszej stronie (Strona główna / O kole / Dzierżawione obwody), gdzie zamieściliśmy aktualny opis granic i wyrysy z załącznika do uchwały.
Tekst: Marek Bocianowski

Drugi numer kwartalnika „Z KNIEI” w sprzedaży
7.11.2012r.

Ukazał się drugi numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. Co godne odnotowania, format kwartalnika został powiększony do formatu A-4, dzięki czemu niewątpliwie dużo zyskał na szacie graficznej. Zachęcamy do lektury, a może i prenumeraty.

Msza Hubertusowska w Grudzicach
3.11.2012r.

W dniu 3.11.2012r., o godz. 18:00 rozpoczęła się, pierwsza w historii Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Grudzicach, Hubertusowska msza święta. Wydarzenie to stało się możliwym dzięki ciepłemu i życzliwemu przyjęciu miejscowego proboszcza Ks. Leonarda Makioli, inicjatywy z którą wspólnie wystąpiły dwa koła łowieckie: Nr 3 „Lis” w Opolu i Nr 10 „Szarak” w Opolu. Msza odbyła się przy muzyce sygnalistów myśliwskich z zespołu Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu, w asyście pocztów sztandarowych w/w kół, oraz przy ołtarzu przystrojonym w łowieckie akcenty. Oprócz miejscowego proboszcza mszę koncelebrował również ks. Rajmund Kała, na co dzień proboszcz w Kotorzu Wielkim, Małym, Turawie i Marszałkach, a jednocześnie kapelan myśliwych Opolszczyzny, oraz ksiądz prałat Wolfgang Globisch. We mszy uczestniczyli oprócz myśliwych i ich rodzin, zaproszeni rolnicy z terenu obwodów dzierżawionych przez w/w koła, oraz licznie przybyli parafianie.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Zbigniew Bocianowski, Stefan Kulig
Tekst: Marek Bocianowski
Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Polowanie Hubertusowskie
3.11.2012r.

W dniu 3.11.2012r., na terenie obwodu nr 44 odbyło się leśne polowanie zbiorowe. Polowanie wyjątkowe, bo w dniu patrona myśliwych i leśników było poprzedzone polową mszą hubertusowską. W polowaniu uczestniczyło 37 myśliwych. Myśliwi polowali podzieleni na dwie grupy, grupę pierwszą prowadzili Koledzy Marek Bocianowski i Adam Paszko, grupę drugą Koledzy Andrzej Romanowicz i Robert Ryba. Patron sprzyjał braci myśliwskiej, w sumie upolowano jelenia byka, dwie łanie i dwa cielaki. Królem polowania został Kolega Grzegorz Kontek, V-ce Królami Koledzy Adam Paszko i Michał Skibiński. Zaszczytny tytuł Króla Pudlarzy tym razem przypadł koledze Zbigniewowi Dubiel. Po zakończeniu polowania naganka i myśliwi wspólnie spożyli gorący posiłek.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Stefan Kulig
Tekst: Marek Bocianowski

Polowa Msza Hubertusowska
3.11.2012r.

W dniu 3.11.2012r., pod obeliskiem upamiętniającym 60-lecie naszego koła, odbyła się już czwarta w historii naszego koła, polowa Hubertusowska msza święta. Pomimo wczesnej pory (mszę zaplanowano na godzinę 7:30), pogoda tradycyjnie dopisała. Mszę odprawiał członek naszego Koła, ksiądz Janusz Konowalski. We mszy oprócz członków koła i ich rodzin uczestniczyli tradycyjnie mieszkańcy okolicznych miejscowości: Maliny i Grotowic, cisi sympatycy myśliwych i łowiectwa.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Stefan Kulig
Tekst: Marek Bocianowski
Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Święto Drzewa
16.10.2012

Tegoroczna, jubileuszowa 10-ta inauguracja Święta Drzewa gościła w Nadleśnictwie Opole. W obchody Święta Drzewa włączyło się także nasze Koło. W dniu 16 października 10 tyś. drzew plus jedno wyjątkowe miały posadzić dzieci z PSP im. Książąt Opolskich w Opolu. Tym wyjątkowym drzewem miał być przepiękny, blisko 3 metrowy buk zwyczajny. Pozostałe drzewka, sadzonki sosny i dęby wyhodowane na szkółce kontenerowej w Nadleśnictwie Rudy planowano wysadzić na terenie Leśnictwa Suchy Bór. Zadaniem myśliwych było sprawowanie ogólnej opieki nad dziećmi, czynne włączenie się w akcję sadzenia, oraz zapewnienie oprawy sygnalistów myśliwskich. Niestety pogoda pokrzyżowała plany leśników, myśliwych i młodzieży. Od rana padał rzęsisty deszcz, a prognoza nie dawała nadziei na najmniejszą choćby poprawę sytuacji. Dlatego też zdecydowano o ograniczeniu części terenowej do posadzenia jedynie pamiątkowego buka, chowając pod jego korzeniami zalakowaną butelkę z pamiątkowym certyfikatem podpisanym przez Nadleśniczego Zdzisława Dzwonnika, Koordynatora Programu Święto Drzewa z Klubu Gaja i wszystkie uczestniczące w akcji dzieci. Po posadzeniu drzewa, które odbyło się przy dźwiękach myśliwskiej sygnałówki i pod obiektywami mediów, uczestników akcji przewieziono na teren strzelnicy myśliwskiej w Opolu - Grudzicach. Tutaj już pod dachem a nie w strugach deszczu młodzież mogła spokojnie porozmawiać z animatorami akcji Święto Drzewa z Klubu Gaja. Dzieci i pedagodzy złożyli też na ręce leśników deklarację, że drzewa zostaną wysadzone, gdy tylko pozwoli na to pogoda. Dzisiaj, gdy piszę ten materiał 10 tysięcy drzew już rośnie.
Z ramienia naszego koła w akcji udział brali: Koleżanka Gabriela Muc, oraz Koledzy Bosacki Andrzej, Klama Ernest, Paszko Adam, Piechaczek Ditmar, Polak Janusz i Tokarski Andrzej, a w mundurach leśników wystąpili również nasi członkowie: Koledzy Marek Bocianowski, Waldemar Jahn i Andrzej Rzeszutek.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Można również zobaczyć relację na TVP Opolehttp://www.tvp.pl/opole/informacja/kurier-opolski-wydanie-wieczorne/wideo/16-pazdziernika-2012-r/
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: archiwum N-ctwa Opole
Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Zawody o Puchar Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu
1.09.2012r.

W dniu 1 września 2012 r. na strzelnicy ZO PZŁ w Grudzicach rozegrano Zawody o Puchar Koła nr 3 „Lis” w Opolu. Były to pierwsze zawody rozegrane bo wieloletniej przerwie, tym samym wznowiono dobrą tradycję koła. Zawody obejmowały skrócony wieloboju myśliwskim (do zdobycia 250 punktów: oś 50pkt, krąg 50pkt, przeloty 25pkt, zając 25pkt, dzik 50pkt i rogacz 50pkt. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach OPEN i POWSZECHNEJ. Na zwycięzców czekały nagrody: zawodnicy w każdej klasie zajmujący od 1 do 3 miejsca otrzymali puchary i dyplomy, od 4 do 6 miejsca dyplom. Wszyscy zwycięzcy otrzymali drobne upominki ufundowane przez sponsorów: Nadleśnictwo Opole, Scutti Polska oraz Szóstak Sklep Myśliwski, którym w imieniu zarządu i wszystkich zawodników serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu, oraz do zapoznania się z wynikami w klasie OPEN i klasie POWSZECHNEJ. .
Tekst: Marek Bocianowski.

Przystrzelanie broni i trening strzelecki
1.09.2012r.

W dniu 1 września 2012 r. na strzelnicy ZO PZŁ w Grudzicach odbył się obowiązkowy trening strzelecki i przystrzelanie broni dla członków koła. Dla uatrakcyjnienia spotkania zarząd zadbał o dodatkowe atrakcje, dla chętnych zorganizowano zawody strzeleckie oraz strzelanie rekreacyjne z karabinków AK 47 i HK 417. Dla każdego członek koła zapewniono posiłek z grila, oraz ciepłe i zimne napoje.
W ramach treningu strzeleckiego (dla osób nie uczestniczących w zawodach) przewidziano strzelanie następujących konkurencji:
dzik – 6 (po 3 przebiegi w prawo i lewo); oś – 10; zając – 5.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z przestrzelania broni, oraz osobnego artykułu poświęconego zawodom strzeleckim.
Tekst: Marek Bocianowski

Pierwszy numer kwartalnika „Z KNIEI”
2012-07-30

Koledzy, ukazał się pierwszy numer naszego lokalnego, opolskiego kwartalnika dla myśliwych i sympatyków łowiectwa „Z KNIEI”. Kwartalnik odnosi się przede wszystkim do spraw  związanych z łowiectwem na Opolszczyźnie. Redaktorem naczelnym „Z KNIEI” jest Arkadiusz Mazur. Kwartalnik jest dostępny w siedzibie ZO PZŁ  i w sklepach myśliwskich na terenie Opola. Istnieje też możliwość prenumeraty (koszt prenumeraty pierwszych 6-ciu numerów wynosi 6 szt. x 9 PLN  =  54 PLN z VAT, czyli za numery do końca 2013 roku).Walne Zgromadzenie Członków Koła
19.05.2012r.

W dniu 19 maja 2012 r. w Izbie Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Opole odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Koła Łowieckiego Nr 3 „Lis” w Opolu. Bezpośrednio przed WZCK, Zarząd Koła zorganizował szkolenie z zasad bezpiecznego wykonywania polowania (część teoretyczną). Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Zdjęcia: Marek Bocianowski
Tekst: Marek Bocianowski

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi
22.04.2012r.

W dniu 22 kwietnia 2012 r. Koło Łowieckie Nr 3 „Lis” w Opolu wspólnie z Nadleśnictwem Opole oraz samorządem studenckim Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu zorganizowało sadzenie drzew w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi. Koło zakupiło 40 sztuk jabłoni odmian staropolskich, gwarantujących wzrost w lesie, bez intensywnej opieki sadownika. Nadleśnictwo dostarczyło narzędzia do sadzenia, oraz paliki i siatkę do zabezpieczenia drzewek. Pracownicy nadleśnictwa i myśliwi zajęli się instruktarzem, oraz nadzorem nad pracą młodzieży. Trzem z pośród posadzonych drzew nadano imiona, dla uczczenia kanclerza i dziekana uczelni, oraz studentów.
Po zakończeniu sadzenia uczestnicy akcji przejechali do siedziby N-ctwa Opole, gdzie odbyła się pogadanka na tematy leśno-łowieckie przy ognisku i smażonej kiełbasce. Akcję ze strony koła koordynował prezes zarządu Kolega Marek Bocianowski, a ze strony samorządu studenckiego Marcin Błąd. W imprezie  uczestniczyła dziennikarka Nowej Trybuny Opolskiej redaktor Anna Grudzka, efektem czego była notatka prasowa w NTO z dnia 23.04.2012r. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Tekst: Marek Bocianowski
Wpis zamieszczono również w dziale INICJATYWY SPOŁECZNE

Copyright Zbigniew Bocianowski bocian.z@o2.pl